З чого потрібно починати навчання фінансової грамотності?

Вітаю! Вчора випадково зіткнувся з колишнім однокласником, начальником відділу великого банку. Він скаржився, що у нього чотири кредити і купа боргів, а на горизонті маячить скорочення штатів. Причому, останні п'ять років зарплата у нього була чималою навіть за столичними мірками!

Дивно? Зовсім ні! Після нашої зустрічі я вирішив перевірити, чи легко знайти в Мережі інфу по фінансовій грамотності в Росії. Результати мене, м'яко кажучи, здивували. І надихнули на тему нового поста. Отже, фінансова грамотність - з чого почати, і навіщо вона потрібна?

Зміст

 • 1 Інформація до роздумів
 • 2 Які основи фінансової грамотності повинен освоїти кожен?
  • 2. 1 Правильний підхід до грошей
  • 2. 2 Планування та облік фінансів
  • 2. 3 Відносини з банками
  • 2. 4 Додаткові джерела доходу
  • 2. 5 Інвестиції
 • 3 З чого почати своє фінансове освіту?
  • 3. 1 Книги
  • 3. 2 Живі семінари і тренінги

Інформація до роздумів

В кінці минулого листопада Міжнародний рейтингове агентство Standard & Poor's досліджувало рівень фінансової грамотності в різних країнах. З'ясувалося, що по цьому найважливішому показнику ми знаходимося на одному рівні з Камеруном, Кенією, Мадагаскаром, Сербією, ОАЕ і Білоруссю (24-е місце в рейтингу, частка фінансово грамотного населення - 38%).

Нас випередили не тільки Україна, Казахстан і Туркменістан, а й Зімбабве, Монголія, Замбія і Сенегал!

В дослідженні взяло участь більше 150 000 дорослих старше 15 років з 140 країн світу. У 2014 році їх запитували про чотирьох фінансових показниках: процентній ставці, складному відсотку, диверсифікації ризиків і інфляції. Результати опитувань вражають! Скажімо, на запитання про диверсифікацію ризиків правильно відповіло всього близько 35% населення.

Найвищі показники фінансової грамотності - в скандинавських країнах: Швеції, Норвегії і Данії (1 місце і 71% правильних відповідей). Мінімум зафіксований в Південній Азії: Ємен (13%), Ангола і Афганістан (14%).

А ось ще один цікавий факт. Як показують дослідження Світового банку, чверть бюджету середнього росіянина йде на їжу, 10% - на транспорт, 9% - на комуналку та одяг, 6% - на відпочинок. На здоров'я залишається близько 5% і приблизно стільки ж - на освіту.

А тепер, увага - щомісяця населення Росії недолічується близько 30% зароблених грошей (незрозуміло, на що вони були витрачені)! Тільки уявіть: третина доходів випаровується невідомо куди.

Зовсім якісь сумні картинки виходять ...

Які основи фінансової грамотності повинен освоїти кожен?

Нижче я приведу п'ять основних пунктів, проте насправді їх набагато більше.

Правильний підхід до грошей

Своє ставлення до грошей потрібно змінити з споживчого ( "що заробив, те й витратив") на управлінське. І як можна скоріше позбуватися від фінансової залежності: не гроші керують людиною, а він ними.

Планування та облік фінансів

Ось чесно, я не розумію, як можна кожен місяць "втрачати" 30% своїх доходів! Особисті фінанси потрібно контролювати як маленьких дітей - знати, скільки їх, куди вони йдуть і коли "повернуться".

Вести облік доходів і витрат доведеться щодня (благо сучасні технології це сильно спростили). А всі фінансові операції - планувати і враховувати, створювати "фонди накопичення" і капітал для інвестицій. До слова, у вигляді "подушки безпеки" на випадок форс-мажору потрібно зібрати фонд, розміру якого, вам вистачить на 3-6 місяців життя!

Відносини з банками

Свою співпрацю з банками потрібно перебудувати від кредитів до інвестиційних продуктів (вклади, ОМС, фонди). Тобто, роль "позичальника" змінити на роль "партнера".

Додаткові джерела доходу

Переважна більшість моїх друзів і знайомих сприймає роботу за наймом, як єдине джерело доходу. Не дивно, що звільнення або скорочення зарплати - форс-мажор, який надовго вибиває з колії.

Працювати над джерелами пасивного доходу ( "ти спиш, а гроші капають") потрібно починати якомога раніше. Тим більше що сьогодні варіантів пасивних джерел - море.

До речі, якусь частину доходу варто виділяти на саморозвиток. Це інвестиції, які обов'язково окупаються з часом.

Інвестиції

Я взагалі вважаю, що предмет "приватне інвестування" повинен бути включений якщо не в шкільну програму, то вже точно - в програму будь-якого вищого навчального закладу.

"Якщо ви не думаєте про майбутнє, у вас його і не буде" Джон Голсуорсі

Кожен дорослий росіянин зобов'язаний бути в курсі всіх доступних йому варіантів інвестицій. Мова не про те, щоб стати експертом фондового або валютного ринку. Але плюси і мінуси банківських вкладів, ПІФів, взаємних фондів, накопичувальних страхових програм, ETF, вкладень в бізнес і стартапи знати варто.

З чого почати своє фінансове освіту?

В першу чергу, я рекомендую для вивчення свій блог

. Обіцяю регулярно ділитися з Вами актуальною і свіжою інформацією на тему інвестицій та управління фінансами.

Книги

Я зараз маю на увазі не академічні підручники формату "Управління фінансами" для студентів економічних спеціальностей. Мова про книгах типу "Інвестиції для чайників" або "Облік особистих фінансів з нуля".

Яких авторів порадити? Мені, наприклад, дуже подобається Бодо Шефер, наш Володимир Савенок, ну і звичайно, неперевершений Роберт Кіосакі. До речі, дуже раджу його гру "Щурячі перегони" або "Cash flow". Вона вже є і в електронній версії, і в форматі паперової настільної гри (типу "Монополії").

У великих містах навіть проводять виїзні гри для всіх бажаючих: з провідним, купою учасників і "розбором польотів" в кінці.

На багатьох сайтах не рекомендують читати книги "класиків" минулого століття: Бенджаміна Грехема, Вільяма Бернстайна, Олександра Елдера та інших. Висловлю свою особисту думку - не дивлячись на те, що книги цих авторів назавжди залишаться "класикою", в 2016-му вони є актуальними не менше ніж в минулому столітті. Фінансовий світ є циклічним, в кінці кінців за 50-100 років змін не так вже й багато. Навіть психологія інвестора залишилася тією ж.

Зізнаюся, моя улюблена книга з "класиків": "Спогади біржового спекулянта" Едвіна Лефевра. Вона є свого роду "біблією" для трейдерів. Незважаючи на те, що з моменту написання книги пройшов вже століття (!), До цього дня вона напрочуд актуальна. Загалом, рекомендую!

Живі семінари і тренінги

Якщо Вам простіше сприймати інформацію "вживу", то варто сходити на який-небудь ознайомчий семінар або тренінг. Сьогодні вони регулярно проводяться в будь-якому великому місті Росії.Головне, не потрапити на лекцію про хайп, пірамідах або відверту рекламу брокера, страхової компанії або фінансового консультанта.

Якщо семінари в офлайні для вас незручні, можна спробувати онлайн заходи. Наприклад тут можна отримати безкоштовні відео уроки по азам фінансової грамотності.

А з чого, на Вашу думку, потрібно починати роботу над своєю фінансовою грамотністю? Підписуйтесь на оновлення і не забувайте ділитися посиланнями на найцікавіші пости з друзями в соціальних мережах!