Як спростити прийняття рішень в трейдингу

Структуру фондового ринку можна уявити собі як мільйони чисел, що знаходяться в безперервному русі. Така динаміка призводить до появи графічних моделей і формацій, виходячи з яких, трейдери будують свою торгівлю. Безумовно, ми не можемо приділяти увагу кожному з цих чисел, тому необхідно звузити фокус. Чим більше нам вдасться звузити фокус, тим краще. Спрощено, це можна уявити собі таким чином: якби у нас був тільки один індикатор, який видає торгові сигнали на покупку або продаж зі 100% точністю, торгівля перетворилася б в неймовірно просте заняття. Це - занадто перебільшений і на практиці недосяжний приклад, але він дозволяє зрозуміти головний сенс. Чим більше шуму нам вдасться усунути, тим легше нам буде приймати рішення. Чим легше стає процес прийняття рішень, тим простіше торгувати. Тому потрібно поставити собі за мету максимально скоротити кількість змінних, що беруть участь в процесі прийняття рішень.

Це не означає, що слід відкривати угоди без достатнього обґрунтування входу. Це означає, що потрібно спростити процес прийняття рішень до такого ступеня, щоб використовувати при цьому тільки найкорисніші дані. Наприклад, якщо перед відкриттям позиції потрібно перевірити RSI, MACD і ковзаючі середні, а також ознайомитися з добіркою прес-релізів компанії за всю її історію, то такий процес можна назвати надмірно складним. Навіть якщо така стратегія буде прибутковою, вона, безсумнівно, не буде ефективною. Важливо пам'ятати, що трейдеру не потрібно бути правим в 100% випадків. Просто потрібно бути готовим до того, що ви можете опинитися неправі, і мати план дій в такій ситуації.

Розглянемо три способи спрощення процесу прийняття рішень в торгівлі.

Тригери "Правильно/неправильно"

Одна з головний психологічних пасток в трейдингу - це спроби передбачати невідоме. Наш мозок здатний придумати тисячу причин, чому потрібно продовжувати залишатися в угоді або вийти з неї. Уявіть, що ви перебуваєте в збиткової позиції і починаєте шукати раціональне пояснення своїм діям, наприклад: "Ціна скоро повинна відскочити назад". Або в прибутковій позиції: "Якщо ціна піде далі, я засмучусь, що вийшов занадто рано". Такі думки руйнівно впливають на ваш процес прийняття рішень і свідчать про невизначеність вашого психічного стану.

Все, що ви робите в торгівлі, повинно робитися навмисно (в тій мірі, в якій це піддається контролю). Якщо у вас в голові крутяться тисячу теоретичних сценаріїв, то ваші міркування не можуть бути чіткими, що знижує здатність до прийняття рішень і негативно впливає на стан торгового рахунку Сконцентруйтеся на створенні ситуацій, в яких буде однозначно зрозуміло, коли ви маєте рацію або не мають рації. Це означає, що потрібно визначити критерії правоти і неправоти. Наприклад, якщо акція перебуває на рівні 11 $, і ви відкриваєте угоду в лонг, то можете встановити, що будете вважати себе правим, якщо акція дійде до 14 $, і неправим, якщо вона опуститься до 10 $. Такі чіткі показники дозволять приймати миттєві рішення без емоцій. Ви будете чітко знати, коли виходити з позиції, незалежно від того, праві ви чи не праві. Таку тактику правильно було б поєднувати з відповідними стратегіями управління капіталом.

Фактором, що визначає успіх при такому підході, є правильність вибору використовуваних показників. Тригерні точки правоти/неправоти повинні піддаватися кількісному визначенню. "Я вийду, коли втрачу багато грошей" - це не конкретна установка, вона буде для вас абсолютно марною. Швидше за все, ви в такій ситуації почнете шукати логічні обґрунтування і діяти емоційно. Для порівняння: "Я вийду за стопу, коли акція проб'є 10 $" або "Я обріжу збиток, якщо він досягне 100 $, і заберу прибуток, якщо вона виросте до 300 $". Ці установки мають чітке кількісне вимір, тому дозволять вам просто сидіти і спокійно спостерігати за розвитком угоди. Безумовно, успіх такого підходу залежить від вашої здатності виконувати план без зайвих емоцій.

Умисні дії

У торгівлі, важливо ставити перед собою цілі, які можна використовувати в якості критеріїв успіху. Маючи такі цілі, можна легко оцінити будь-яку ситуацію. Для цього потрібно просто поставити собі наступні питання:

  • Чи допоможе мені ця торгова формація досягти моїх цілей?
  • Чи відповідає ця торгова формація моєї загальної стратегії?

Припустимо, ви вирішили заробляти по 100 $ в день, торгуючи в шорт накачані акції по стратегії "pump-and-dump". В один із днів, ви дізнаєтеся, що багато трейдери заробляють на певній біотехнологічної акції, яка вже виросла на 200%. Якщо у вас немає чітко поставлених цілей, ви можете піддатися спокусі спробувати увійти в таку акцію. Це був би вхід на невідому для вас територію з непередбачуваним результатом. Якщо ж не поспішати і задати собі згадані вище питання, то вам не потрібно довго роздумувати, щоб уникнути попадання у сумнівну ситуацію. "Чи допоможе мені ця торгова формація досягти моїх цілей? Ні. Я вирішив заробляти по 100 $ в день, тому мене не повинно хвилювати, що роблять інші. Чи відповідає ця торгова формація моєї загальної стратегії? Ні. Я торгую" pump and dump ", а це - угода в лонг по акції-лідеру біотехнологічного сектора ".

Може здатися, що такий підхід обмежує можливості трейдера, але насправді він призначений для захисту трейдера. Якщо ви серйозно налаштовані на успіх, кожне предпринимаемое дія повинна відповідати вашої кінцевої мети. Якщо не відповідає, робити цього не можна - це просте рішення.

Усунення емоцій

Звільнити себе від впливу емоцій - напевно, одна з найбільш важких завдань в торгівлі. Почасти, саме цим пояснюється те, що результати торгівлі на папері не завжди відповідають тим результатам, які трейдер міг би отримати, торгуючи на реальні гроші. Але це нормально. Неможливо позбутися від емоцій на 100%, але можна усвідомлювати їх присутність і розуміти, коли вони починають бути перешкодою для успіху. Під час торгівлі, максимально намагайтеся бути "роботом". Зрештою, не дарма ж багато фірм використовують алгоритми, а не живих трейдерів.

Так як же перемогти емоції в торгівлі?

Крок 1: Визначте емоцію і її ефект. Наприклад, припустимо, що ви виробили продуманий план і відкрили позицію в лонг по XYZ в очікуванні пробою. Хоча ваш план був правильним, ви занадто рано вийшли з позиції, тому що акція перед пробоєм сходила вниз. В даному випадку, вашій емоцією був страх, а її ефект полягав в передчасному виході з позиції.

Крок 2: Проаналізуйте проблему. Ви знаєте, що страх змусив вас вийти з позиції, незважаючи на наявність ідеального плану. Чим же був викликаний страх? Ви купили занадто багато акцій? Проявили нетерпіння? Засумнівалися в собі? Після виявлення причини емоції, можна сконцентруватися на усуненні подібної пастки в майбутньому.

Крок 3: Усунення проблеми. Припустимо, ви зрозуміли, що страх змусив вас передчасно закрити операцію, тому що ви купили занадто багато акцій. Тепер від проблеми легко позбутися. Наступного разу просто купуйте менше акцій, коли входите в угоду.

Це відносно простий підхід. Визначте емоцію - Зрозумійте, що призвело до її появи - Боріться з емоцією, усунувши причину.

Звичайно, цей метод вимагає значного самоаналізу. Але якщо ви будете застосовувати його регулярно, то навчитеся робити це ефективно. Постарайтеся краще усвідомити, які емоції контролюють ваші дії під час торгівлі. Якщо вважаєте за необхідне, відбивайте це в своєму журналі торгівлі. Успішність торгівлі залежить від вас. Тому, чим краще ви будете розуміти себе, тим краще будуть результати торгівлі.

Висновки

Мета даної статті - спонукати вас зосередитися на спрощення свого процесу прийняття рішень. Коли ви починаєте ставити собі безліч питань або шукати логічні обґрунтування, таку торгівлю можна вважати ефективною. Постарайтеся звести до мінімуму кількість факторів, які впливають на прийняття рішень, і розробити просту торгову стратегію, яка зможе пройти перевірку часом.