Як правильно просити підвищення зарплати у керівництва: поради від hR-менеджера

Вітаю! У Європі та США нагадування босові про надбавку до зарплати - частина трудового етикету. У Росії ж до подібної розмови наймані працівники готуються тижнями. А іноді - і роками.

Але погодьтеся, працювати на знос, чекаючи, поки керівництво саме "помітить, оцінить і заохотить", щонайменше, наївно. Роботодавець міркує просто: якщо ви не піднімаєте питання про зарплату - значить, все влаштовує.

Щоб змінити ситуацію, доведеться заявити про себе вголос. І сьогодні я розповім про те, як просити підвищення зарплати у керівництва.

Зміст

 • 1 Корисні рекомендації
  • 1. 1 Погляд на себе очима роботодавця
  • 1. 2 Грамотна реклама самого себе
  • 1. 3 Вдалий момент для розмови
  • 1. 4 Внутрішній настрій
  • 1. 5 Висока конкурентоспроможність на ринку праці
  • 1. 6 Як не варто просити про надбавку?
 • 2 Замість висновку

Корисні рекомендації

Пропоную добірку порад від досвідчених кадровиків, які допоможуть Вам "правильно" попросити про надбавку.

Погляд на себе очима роботодавця

Ніхто не стане піднімати зарплату з жалю чи поваги до статусу "багатодітна мати". Компанія винагороджує тих, хто приносить їй конкретну користь.

Як правильно просити про надбавку? Перерахуйте, що корисного для фірми Ви зробили останнім часом. Ідеальний варіант: якщо це "щось" принесло компанії додатковий прибуток.І ви точно знаєте, скільки це в процентах або в рублях / доларах / євро.

Приклади діалогу з керівництвом:

 • В минулому кварталі я уклав п'ять договорів з новими замовниками. Загальний прибуток від угод склала $ 10 000. Це на 20% більше, ніж в минулому періоді
 • Я освоїв і застосував в роботі унікальні прийоми тайм-менеджменту. Кількість оброблюваних за день заявок зросла на 25%
 • Підготував рекламну акцію до 8 Березня. Компанія додатково заробила $ 5 000
 • Провів тематичний конкурс на Фейсбук. Результат: 100 нових передплатників і 2 оптових замовника
 • Поміняв постачальника сировини (з товаром кращої якості і за нижчими цінами). Приблизна економія на одній закупівлю - $ 100. Стандартні закупівлі наша компанія робить два рази на місяць. Розмір річної економії на новому постачальнику - $ 2400
 • Після звільнення другого бухгалтера обсяг моєї роботи виріс в два рази

Важливий момент! Заяви на кшталт "фахівці моєї кваліфікації коштують більше" на керівництво не діють! Це як якщо б ви в магазині запитали: "А чому на сусідній вулиці ковбаса продається на 100 рублів дешевше?".

Свою цінність в очах керівництва потрібно аргументувати конкретними результатами. А чи не абстрактними цифрами з сайтів пошуку роботи.

Трапляється, що керівник, дійсно, не розуміє, чим займається той чи інший фахівець. І тоді такий співробітник-невидимка, як правило, заробляє нижче середнього по ринку.

Як грамотно вирішити проблему?

 • Донести до керівництва вартість і цінність своєї роботи в цифрах. Боїтеся розмови віч-на-віч - викладіть аргументи в письмовій формі
 • Шукати компанію, де керуючі розуміють, що входить у ваші обов'язки, і о котрій така робота оцінюється

Грамотна реклама самого себе

Цікава статистика.Кожен третій керівник впевнений, що надбавки до зарплати вартий тільки співробітник, який вніс особистий внесок у розвиток рідної компанії.

Тому будь-який працівник за наймом, в першу чергу, повинен вміти продавати себе. Потрібно донести до керівництва всі свої вигоди і переваги. Переказати позитивні відгуки клієнтів про співпрацю з вами. Ненав'язливо пропіарити особисту відповідальність. Підкреслити, що вдала ідея рекламної акції належала саме вам.

До речі, начальство зазвичай не вникає в тонкощі робочого процесу. І трапляється, що надбавку до зарплати ви повинні просити не за "особливі заслуги", а за підвищене навантаження.

Приклади таких ситуацій:

 • Після вашого випробувального терміну компанія помітно розрослася. І замість 50 дзвінків на день Ви тепер обслуговуєте 100
 • На вас повністю лягли обов'язки колеги після його звільнення
 • Ви постійно виконуєте роботу, яка не пов'язана з прямими обов'язками (навчання молодих співробітників або складання текстів для корпоративних сайтів)

Про те, що ви працюєте більше, ніж "на старій зарплати", керівництво часто не знає. Ну, або не хоче знати. І донести до нього цю інформацію все-таки варто. Спроба не катування.

Вдалий момент для розмови

Коли можна просити? Відразу після завершення складного проекту. Або коли ви "в ударі" і особиста продуктивність максимальна. Або коли компанія на підйомі.

Американські і британські вчені вирахували, коли краще піднімати питання про підвищення зарплати. Найвдалішим часом опинитися серед кожного тижня близько години дня.

А тепер перерахуємо невдалі моменти для розмови. Це коли шеф завантажений справами по горло.Або поруч крутяться колеги по роботі. Або коли на тлі кризи компанія економить навіть на канцтоварах і масово звільняє співробітників.

Через скільки місяців роботи можна просити про надбавку? Боюся, що мінімальним терміном вважається рік з моменту прийняття на роботу.

Внутрішній настрій

Ви самі повинні вірити в те, що заслуговуєте більшого! Якщо ви не можете переконати в цьому навіть себе, то начальника не вийде тим більше.

Езотерики в сфері грошей (є й такі) пропонують простий тест на визначення власної цінності. Він заснований на тому, що тіло розумніші за нас, і обхитрити його складніше, ніж мозок. Встаньте перед дзеркалом і озвучте суму, яку хочете заробляти в місяць. Почніть з явно завищених цифр. Проговорите вголос "Я заробляю $ 100 000 на місяць".

Чи відчуваєте, як в тілі з'являється дискомфорт і напругу? Це наша підсвідомість опирається відвертої брехні.

Потроху опускайте планку і спостерігайте за своєю реакцією в дзеркалі. На комфортну для себе суму тіло відреагує відчуттям "спокійного задоволення" (як після смачної вечері або гарної прогулянки).

Запам'ятайте цю цифру (візьмемо за зразок $ 3000 в місяць). Якщо вона коректна, то на менші суми тіло відреагує негативно. Виникне легке занепокоєння і опір. Схоже відчуття з'являється, коли Вам в магазині намагаються втридорога "впарити" відверту нісенітницю.

А який розмір зарплати "озвучило" Ваше тіло?

Висока конкурентоспроможність на ринку праці

Мені дуже подобається фраза: "Якщо завтра ти будеш робити те ж саме, то будеш і мати той же, що і сьогодні". У 99% випадків зарплату не підвищують за те, що людина рік або два виконував свої прямі обов'язки.Якщо обсяг його роботи не змінився, за що йому платити більше?

Чим краще "прокачаний" співробітник компанії, тим вище його цінність в грошових одиницях. Знову-таки варто зрозуміти, які навички та вміння потрібні в тій компанії, де ви зараз працюєте.

Скажімо, знання англійської мови - жирний плюс для будь-якого резюме. Але цілком ймовірно, що на вашій посаді важливіше Швидкісний набір тексту, вміння працювати з запереченнями або володіння редактором Photoshop.

Є ще один спосіб заздалегідь підвищити свою цінність. Досить взяти на себе трохи більше відповідальності. Ідеальний варіант: якщо це зніме з начальника нехай дрібну, але регулярну "головний біль".

Наприклад, раніше ви завжди погоджували з шефом умови роботи з новими постачальниками. Потроху переконаєте його в тому, що цілком можете робити це самостійно. Звичайно, за умови, що "узгодження умов роботи" -формальне. І ви на 100% володієте ситуацією.

Як не варто просити про надбавку?

 • Чи не підкріплювати прохання результатами своєї роботи
 • Починати розмову про надбавку в момент, коли у начальника дедлайн
 • Використовувати як аргумент складні особисті обставини (хвороба близької людини, народження дитини, звільнення чоловіка)

З точки зору директора розмір доходу співробітника залежить від його компетенції і результатів, а не від сімейного стану або наявності іпотеки.

 • Вести себе зухвало

В розмові з керівництвом небезпечно "включати емоції": нити, скаржитися, вимагати або шантажувати. До речі, знаменитий трюк "підвищуйте мені зарплату або я звільнюся" спрацьовує не завжди. А якщо і спрацьовує - то тільки один раз.

 • Ображатися на відмову

Образа - це емоційна і дуже дитяча реакція.Емоції в сторону! Потрібно з'ясувати причини відмови і зробити висновки. Якщо проблема в складній фінансовій ситуації компанії - варто повернутися до розмови пізніше. Якщо справа у вашій компетенції - доведеться попрацювати над собою.

Якщо в жадібності начальства - задуматися про зміну роботи. Як часто можна просити про надбавку? Раз в три-чотири місяці.

 • Посилатися на колег

Якщо комусь у відділі підвищили зарплату - це не привід, щоб зробити те ж саме і для вас. По-перше, ви точно не знаєте, за які заслуги колега отримав надбавку. По-друге, начальство традиційно не заохочує "підрахунок грошей в чужому гаманці".

Замість висновку

Щоб гарантовано рухатися вгору по кар'єрних сходах, ви повинні завжди здійснювати більше дій, ніж колеги. Тільки так можна вирости на їх фоні і регулярно отримувати заслужену надбавку до зарплати.

А як ви зазвичай просите про підвищення зарплати?

Підписуйтесь на оновлення та діліться посиланнями на свіжі пости з друзями в соціальних мережах!