Як прийняти саме вигідне рішення: техніка квадрат Декарта в психології

Вітаю! Статистика стверджує, що кожен з нас приймає близько 100 рішень щодня. Вибір може бути простим: "надягати чи на вулицю шапку", "подивитися ввечері комедію або детектив". Або доленосним: "виходити заміж на Петю або за Васю", "надходити на програміста або на маркетолога".

В 80% випадків ми приймаємо рішення за пару секунд. А ось зважитися на щось серйозне людині набагато складніше. Зробити правильний вибір допомагають прості і корисні техніки. Один з моїх улюблених варіантів - квадрат Декарта в психології.

Зміст

 • 1 Суть методу
 • 2 Практична користь
 • 3 Приклад використання квадрата Декарта
  • 3. 1 Що буде, якщо це станеться?
  • 3. 2 Що буде, якщо цього не станеться?
  • 3. 3 Чого не буде, якщо це станеться?
  • 3. 4 Чого не буде, якщо цього не станеться?
 • 4 Які висновки можна зробити на нашу квадрату Декарта?

Суть методу

Автор методу - Рене Декарт, французький філософ, фізіолог, механік, математик і фізик. Рене Декарт - основоположник аналітичної геометрії, алгебраїчної символіки і філософського методу радикального сумніву. Думаю, людині з таким солідним "резюме" цілком можна довіряти.

Техніка "квадрат Декарта" дозволяє розглянути будь-яку ситуацію з різних точок зору і прийняти тверезе зважене рішення. Метод давно і успішно застосовується в психології і навіть в НЛП.

Нам знадобиться ручка і великий аркуш паперу. В принципі, підійде і комп'ютер, але мені більше подобається "паперовий" варіант.

А далі все просто. Вибираємо ситуацію, над якою працюватимемо (нижче я розгляну конкретні приклади). Ділимо аркуш паперу на чотири великих квадрата.

І відповідаємо в них на 4 питання:

 1. Що буде, якщо це станеться? (Плюси події)
 2. Що буде, якщо цього не станеться? (Плюси не події)
 3. Чого не буде, якщо це станеться? (Мінуси події)
 4. Чого не буде, якщо цього не станеться? (Мінуси не події)

Квадрат Декарта - мій улюблений інструмент для прийняття рішень! Я часто використовую його в роботі, бізнесі, інвестиціях і навіть в особистому житті. Рекомендую і Вам!

Практична користь

Всі знають, що приймати важливі рішення потрібно виважено і з "холодної" головою. Але, на жаль, в 90% випадків ми керуємося лише поточним настроєм і емоціями!

Квадрат Декарта дозволяє "відключити" почуття і "включити" логіку і розум. Аналіз ситуації з чотирьох сторін дає можливість зробити правильний вибір. Використовуючи при цьому різні думки та відгуки, а також свій і чужий життєвий досвід.

Вдумливе заповнення квадрата Декарта позбавляє від плутанини в думках і максимально прояснює ситуацію!

Приклад використання квадрата Декарта

Спробуємо заповнити квадрат Декарта на умовному прикладі в режимі онлайн. Тетяна - молода мама з двома дітьми в декреті. П'ять років тому вона звільнилася з роботи і з тих пір займається виключно будинком і сім'єю.

Її подруга Ірина (така ж молода мама) пропонує їй відкрити невеликий спільний бізнес з мінімальними вкладеннями. Суть ідеї: організація дитячих свят (тематичні конкурси та ігри, реквізит, прикраса залу, аніматори).

Ірина бере на себе розробку сценаріїв і організаційні моменти, Тетяна - дизайн і просування бізнесу в соцмережах. Важливий момент! До виходу в декрет Тетяна працювала інтернет-маркетологом. Крім того, вона відмінно малює і володіє двома графічними редакторами.

Пропозиція подруги Тані, в общем-то, подобається. Але її уява малює занадто багато проблем. І вона ніяк не може прийняти остаточне рішення.

Спробуємо встати на місце Тетяни і скласти для неї квадрат Декарта. До слова, ситуацію я взяв з особистого досвіду моєї доброї знайомої. Так що всі коментарі можна вважати максимально наближеними до реальності.

Отже, тест: "Чи варто починати з Іриною бізнес по організації дитячих свят?"

Що буде, якщо це станеться?

Розглянемо основні плюси ситуації "бізнес-ідея успішно реалізована":

 1. В житті з'явиться нове цікаве заняття для самореалізації. Гнучкий графік дозволить поєднувати його з турботою про сім'ю. Робота по найму такої можливості не дає
 2. "Організація дитячих свят" - цікавий і креативний бізнес. У Тетяни і Ірини є всі навички та вміння для старту. На початковому етапі навіть не знадобиться залучати до проекту третіх осіб
 3. В разі успіху бізнес стане додатковим джерелом доходу
 4. Свою справу розширить коло знайомих і урізноманітнює рутинний розпорядок дня "будинок-дитячий майданчик-магазин"
 5. Готові сценарії вечірок дозволять організовувати яскраві свята власним дітям
 6. Ірина - ідеальний партнер для подібного бізнесу. Подруги розуміють один одного з півслова і вже не раз влаштовували для друзів тематичні вечірки

Що буде, якщо цього не станеться?

Аналізуємо плюси ситуації "Тетяна відмовляється від пропозиції Ірини":

 1. Гроші на бізнес гарантовано залишаються в сім'ї.Їх можна витратити на що завгодно: почати ремонт в дитячій, оновити гардероб або з'їздити у відпустку до моря
 2. Все свого часу можна як і раніше приділяти дому, чоловікові і дітям. Будь-які аспекти сім'ї залишаться під повним контролем Тетяни. Вона може бути впевнена в тому, що завжди "тримає руку на пульсі". А діти, як і раніше ростуть в любові і турботі
 3. Можна не перекладати на інших частину своїх завдань (Таня не любить цього робити в принципі). І не мучитися докорами сумління від того, що на сім'ю залишається мало часу
 4. Можна не поспішаючи, відновити робочі навички та після декрету вийти на стару роботу

Чого не буде, якщо це станеться?

Опишемо мінуси ситуації "бізнес став реальним заняттям":

 1. Чи не залишиться часу на себе і сім'ю. Кожен день доведеться розриватися між новими проектами, клієнтами та замовленнями і потребами дітей і чоловіка
 2. Чи не буде ідеального порядку в домі
 3. Чи не буде гарантованих вихідних і відпусток. Формат бізнесу передбачає, що на зв'язку потрібно перебувати кожен день з ранку до вечора
 4. Можливі конфлікти з Іриною. Адже багато хто не рекомендують створювати спільний бізнес з друзями

Чого не буде, якщо цього не станеться?

Залишилося розглянути мінуси ситуації "Таня відмовляється від пропозиції Ірини":

 1. Ніяких життєвих змін найближчим часом. Нескінченний "день бабака" продовжиться аж до виходу з декрету
 2. Коло спілкування та інтересів не вийде за рамки "молоді мами і родичі". Як наслідок: деградація в особистому, професійному та соціальному плані
 3. Безхмарні відносини з подругою залишаться в минулому. Ініціатива створити маленький бізнес "на двох" виходила від Тетяни. І відмова від варіанта, який влаштовує обох, швидше за все, Ірину образить

Які висновки можна зробити на нашу квадрату Декарта?

За п'ять років декрету Тетяна повністю переключилася на побут, дітей та родину. Що, до речі, відбувається набагато частіше, ніж прийнято вважати. Підсвідомо вона шалено хоче "повернутися в лад". І займатися якимось "дорослим справою": для самореалізації та додаткового доходу.

Бізнес по організації дитячих свят - ідеально підходить за всіма пунктами.

Подруга Ірина візьме на себе ту частину проекту, в якій Тетяна не сильна (відпадає заперечення "я чогось не вмію"). Бізнес можна поєднувати з дітьми і домашніми клопотами (відпадає заперечення "діти не дають повноцінно працювати"). Ідея бізнесу цікава і корисна для інших (відпадає заперечення "це занадто складно і нудно").

Здавалося б, відмовлятися від пропозиції Ірини немає причин!

Але блок №2 і №4 ясно показують, що зважитися на цей крок Тетяні заважає купа страхів і стереотипів (в основному, надуманих). А також п'ятирічна звичка жити в затишній "зоні комфорту". Де все зрозуміло, передбачувано і рутинно.

Тані складно зійти з накатаною і безпечної колії. Плюс, вона не хоче і не вміє делегувати свої обов'язки комусь третьому. І боїться, що в підсумку переключиться на бізнес і стане "поганою матір'ю і дружиною".

Якщо уважно проаналізувати її квадрат Декарта, то висновок очевидний: плюси нового проекту явно переважують мінуси. При правильній розкрутці ідея цілком може вилитися згодом у щось серйозне. Причому, при мінімальних ризиках!

Погодьтеся, квадрат Декарта дійсно дозволяє абстрагуватися від емоцій і тверезо розглянути будь-яку ситуацію з різних точок зору.

P. S. Не лякайтеся, якщо за запитом "квадрат Декарта" Google і Яндекс буде пропонувати Вам навчально-наукову школу ТюмГУ.Це всього лише новий освітній проект для пошуку і роботи з обдарованими дітьми. Напрямок "Квадрат Декарта" призначено для маленьких геніїв в математиці і фізиці.

До психологічної техніці "квадрат Декарта" цей проект не має ніякого відношення.

А яку техніку для прийняття рішення використовуєте Ви?

Підписуйтесь на оновлення та діліться посиланнями на свіжі пости з друзями в соціальних мережах!