Як боротися з тільта

Тільта називають емоційний або психологічний стан трейдера, перебуваючи в якому він несе істотні збитки. Потрапивши в тільт трейдер нездатний правильно оцінювати реальну ринкову ситуацію. Він не керується логікою при вході в ринок і виході з торгових позицій. Жертвами тільта стають як початківці трейдери, так і професіонали. Працюючи на фінансових ринках важливо розуміти, що таке тільт, швидко визначати наявність цього стану і вчасно вживати заходів для його усунення.

Ознаки тільта

Визначити стан тільта досить складно через те, що він може супроводжуватися збудженим станом, яке спровокувало підвищення рівня адреналіну в крові або ж навпаки, пригніченням психіки і відчуттям пригніченості. При таких станах розумові процеси сповільнюються, і над логічним мисленням трейдера починає переважати абстрактне мислення, що призводить до неадекватного прийняття торгових рішень. Перебуваючи в стані тільта трейдер збільшує розмір стоп-лосс, усереднює збиткові позиції, ігнорує правила управління капіталом і частіше ризикує.

Основні симптоми тільта:

- Бажання повернути гроші після збиткової угоди

- Збільшення обсягів торгованих позицій і перевищення ризиків для повернення грошей втрачених напередодні

- Торгівля без обмеження збитків (відсутність стоп-лосс)

- Зміна стилю торгівлі після невеликої серії збиткових угод

- Перекладання провини за свої невдачі на ринок, брокера, торговий термінал і т. д.

Причини виникнення тільта

Загальне самопочуття трейдера. Внутрішні фізичні фактори, такі як хвороба, стомлення, спрага або голод можуть стати причиною настання тільта. Трейдеру не варто відкривати торговий термінал, якщо його фізичний стан заважає адекватно оцінювати ринкову ситуацію.

Психологічні фактори не пов'язані з трейдингом. Пригнічений стан, поганий настрій або недавня сварка негативно відбиваються на психологічному стані трейдера і на прийнятті ним торговельних рішень. Емоційний дисбаланс обов'язково стане своєрідним фільтром, через який трейдер буде дивитися на ринок, хоче він цього чи ні.

Страх перед можливими збитками. Переважна більшість трейдерів не можуть спокійно прийняти той факт, що трейдинг це дуже ризикований бізнес. Практично кожен новачок, відкриваючи торговий рахунок, уявляє, як він починає заробляти величезні гроші з першого дня торгівлі, але реальність виявляється зовсім інший. Новачки часто виявляються в наступній ситуації. У трейдера є торгова система, і він по ній працює. Після кількох збиткових угод він лякається і перестає торгувати, просто спостерігаючи за ринком. Поки він стежить за тим, що відбувається, він бачить як кілька угод поспіль (по його торговельній системі) дають хороший плюс. Трейдер переконується, що його система працює і знову начитає відкривати торгові позиції, але йому знову дістаються тільки мінусові трейди. Якщо новачок вирішив стати професійним трейдером, то в його торгівлі страху немає місця. При появі чіткого торгового сигналу потрібно відкривати позицію і супроводжувати угоду.

Серія прибуткових угод. Під впливом довгої серії прибуткових угод трейдер може подумати, що він "пізнав ринок". Зазвичай в такому стані підставою для входу в ринок є, віра в свою удачу, а не в сигнал торговий системи. Подібне може статися після однієї дуже прибутковою угоди. Як тільки трейдер починає думати, що він став професіоналом йому, слід зробити перерву в торгівлі для того щоб пройшло стані ейфорії.

Серія збиткових угод. Серія з декількох збиткових угод або торгових сесій є найбільш частою причиною виникнення тільта. Тому кількість збиткових угод або днів має бути строго лімітований. При досягненні смугою невдач заздалегідь визначеного граничного значення необхідно припинити торгівлю і провести детальний розбір своїх трейдів.

Методи боротьби з тільта

Як тільки Трейер усвідомив, що знаходиться в стані тільта йому необхідно зробити наступні дії:

- Негайно припинити торгівлю. Найкращим засобом в боротьбі з тільта є відпочинок. Потрібно провести кілька днів не думаючи про ринок.

- Провести роботу над помилками. Необхідно докладно розібрати всі трейди за останній час, виявити помилки і намагатися більше їх не повторювати.

- Скоротити кількість трейдів або обсяг торгованих позицій. Після тільта дуже важко повернутися в звичний ритм роботи на ринку, найкраще робити це поступово.

- Обговорити ситуацію, що склалася з наставником або знайомим трейдером. Дуже часто погляд з боку може наштовхнути на хорошу ідею або виявити проблеми в торгівлі, про які трейдер не здогадувався.