Як укласти дистриб'юторські угоду і захистити свої інтереси?

Вітаю! Мрієте стати ексклюзивним представником великої іноземної компанії в Росії? Це не так складно, як здається. Потрібно "всього лише" знайти постачальника з якісним і затребуваним товаром і підписати з ним "правильний" дистрибуторський договір.

Отже, дистриб'юторської угоду: яке буває, на що звернути увагу при підписанні, і чому його так не люблять російські юристи та судді?

Зміст

 • 1 Що це таке?
 • 2 Основні умови дистриб'юторської договору
  • 2. 1 Ексклюзивне право
  • 2. 2 Назва бренду
  • 2. 3 Збутова мережа
  • 2. 4 Умови поставки товару
  • 2. 5 Цінова політика
 • 3 Специфіка дистриб'юторської угоди в Росії
 • 4 Як захистити свої інтереси при укладенні ДД?

Що це таке?

дистриб'юторської угоди (договір, контракт) укладається між компанією-виробником і дистриб'ютором. Останнім може виступати і велика фірма, і приватний підприємець (вкрай рідко). З моменту підписання договору дистриб'ютор стає офіційним представником компанії по просуванню товару на ринку.

Сформулюю те ж саме простіше. Згідно ДД дистриб'ютор зобов'язується купувати товари у постачальника і просувати / реалізовувати їх на конкретній території. Натомість виробник обіцяє не продавати свій товар в тому ж "квадраті" ні самостійно, ні через третіх осіб.

ДС відносять до категорії "складних" документів. У деяких країнах (в тому числі, в Росії та інших країнах колишнього СРСР) норми дистриб'юторських угод з іноземною компанією не прописані в законодавстві!

З юридичної точки зору дистриб'ютор - НЕ брокер і не посередник. Його основна відмінність від інших контрагентів: дистриб'ютор купує у постачальника товару за свій рахунок і від свого імені. А ДД однозначно відносять до довгострокових договорів.

Основні умови дистриб'юторської договору

Ексклюзивне право

ДС може містити пункт про те, що дистриб'ютор отримує виняткове право поширювати товари виробника в конкретному регіоні. Теоретично це означає, що інших представників компанії на території не буде. Конкуренції можна не боятися. У серйозному ДС обов'язково вказані і межі території, всередині яких може "вільно працювати" дистриб'ютор.

Але на практиці багато компаній пункт про "ексклюзивності" в договір не включають. Наприклад, всі мережеві компанії формату Avon і Oriflame традиційно б'ють на масовість і кількість.

Назва бренду

В ДД прописують найменування бренду і перелік продукції для реалізації. Але частіше в угоді є пункт "дистриб'ютор виступає офіційним представником всієї (будь-який) продукції бренду".

Іншими словами, дистриб'ютор поширює продукцію під торговою маркою постачальника, а не під власним.

Збутова мережа

Міжнародні виробники по-різному ставляться до "ініціативам" своїх дистриб'юторів. Деякі дозволяють їм самостійно укласти договори з дилерами або ритейлерами. Інші вимагають узгоджувати такі моменти з "головний" компанією.

В ДД повноваження дистриб'ютора завжди прописані окремим пунктом!

Умови поставки товару

Один з найважливіших нюансів дистриб'юторської угоди - поставка товарів для реалізації. У світі використовують три основні схеми:

 1. Передача товару "на реалізацію" без передоплати (найвигідніший для дистриб'ютора варіант)
 2. Часткова передоплата (у відсотках від загальної вартості товару)
 3. 100% передоплата (стандартна схема для мережевого маркетингу і найзручніший варіант для постачальника)

Цінова політика

Як правило, дистриб'ютор не має права сам встановлювати відпускні ціни для кінцевого споживача - їх прописує виробник. Прайс-листи - обов'язкове доповнення до будь-якого дистриб'юторської угоди. Крім того, виробник зобов'язується надавати дистриб'ютора всю комерційну і технічну інформацію для успішних продажів товару.

На що має право постачальник?

 • Встановлювати планований обсяг продажів
 • Вимагати від дистриб'ютора прогнозів щодо обсягів продажів
 • Зобов'язати дотримуватися приблизний графік поставок на кожен рік
 • Заборонити дистриб'ютора закуповувати аналогічні товари у компанії-конкурента
 • Все інше

Але якщо серйозно, будь-які "нестандартні" вимоги виробника включаються в дистриб'юторської угоди, і їх цілком можна обговорювати!

Специфіка дистриб'юторської угоди в Росії

У 1988 році МТП прийняла Керівництво по складанню міжнародних дистриб'юторських угод. А в 1993 році основні положення ДД були врегульовані Типовим дистриб'юторської контрактом (з подачі тієї ж Міжнародної торгової палати).

Суть такого контракту можна описати трьома фразами. Дистриб'ютор повинен:

 • Купувати і перепродувати товар за свій рахунок і від свого імені
 • Взяти на себе організацію продажів на конкретній території
 • Не створювати зобов'язань для виробника

Типовий дистрибуторський контракт - основа для складання всіх міжнародних ДС!

В чинному законодавстві РФ такого поняття як "дистрибуторський договір" не існує. Тому кожен ДД російські суди розглядають індивідуально. Залежно від конкретної ситуації такий документ може мати елементи договору купівлі-продажу, поставки, перевезення, агентського договору або комерційної концесії.

Судові розгляди на основі ДД в Росії вважають одними з найскладніших. Не буду зараз вдаватися в юридичні тонкощі.

Наведу лише кілька прикладів. Якщо в дистриб'юторської угоди постачальник зобов'язується прийняти товар назад від покупця, договір вважається комплексним. Знаєте чому? Тому що угода включає в себе кілька зобов'язань одного виду (передати товар у власність дистриб'ютора і прийняти його назад в разі його "зависання").

Якщо в ДД дистриб'ютор зобов'язаний продавати товар, то такий договір вважається змішаним. Адже крім стандартних умов купівлі-продажу товару він містить ще й "обіцянку" його подальшої реалізації. Змішаний договір вже не може розглядатися як посередницький. Тому що в цьому випадку дистриб'ютор діє за свій рахунок і від власного імені.

Змішаний ДД може включати і інші умови. Наприклад, дистриб'ютор зобов'язується здійснювати післяпродажне обслуговування реалізованого товару.

Зразок дистриб'юторської договору можна без проблем скачати в Мережі. Але особливого сенсу в цьому немає. Варіантів ДД - безліч, і кожна компанія складає його "під себе".

Як захистити свої інтереси при укладенні ДД?

Висловлю свою особисту думку. Російське законодавство, на жаль, не можна назвати прозорим і продуманим.А дистрибуторський договір у юристів вважається одним з найскладніших документів.

Тому моя порада. Перед підписанням ДД проконсультуйтеся з усіх його пунктах у грамотного юриста. До речі, в Росії, в Україні і в Казахстані вже давно працюють цілі юридичні компанії з підготовки специфічних договорів.

Приблизний перелік їх послуг:

 • Готовий дистрибуторський контракт на англійській і російській мовах
 • Підготовка індивідуального ДД
 • Страхування відповідальності по одному або декільком пунктам
 • Перевірка проекту договору на ризики перед підписанням і з внесенням правок Складання складного або нетипового угоди
 • Допомога у вирішенні проблем по вже підписаною угодою (наприклад, відшкодування збитків в разі відмови виробника укладати договір на новий термін)
 • А Ви працювали коли-небудь по дистриб'юторської угоди?

Підписуйтесь на оновлення та діліться посиланнями на свіжі пости з друзями в соціальних мережах!