Як грамотно залучати інвесторів в свій проект: руйнуємо міфи

Вітаю! Мільйони найцікавіших проектів так і не були реалізовані через банальну відсутність стартового капіталу. Але ж знайти інвестора в епоху Інтернету, трейдерів-самоучок і краудфандінга набагато простіше, ніж 20 років тому!

Сьогодні ми поговоримо про те, як залучити інвесторів для фінансування свого проекту. Я розповім про шкідливі міфи, в які свято вірять підприємці. І поділюся парочкою корисних секретів.

Зміст

 • 1 Сім міфів про залучення інвестора
  • 1. 1 В першу чергу, інвестора цікавить окупність проекту
  • 1. 2 Інвестор вкраде мою ідею і реалізує її сам
  • 1. 3 Інвестор - це просто гроші
  • 1. 4 Інвестор не дасть вести бізнес так, як мені хочеться
  • 1. 5 Інвестор "клює" на новизну і перспективність продукту
  • 1. 6 Пропозиція для інвестора - це та ж заявка на отримання кредиту
  • 1. 7 Інвестор не повинен знати про можливі проблеми в бізнесі
 • 2 Як правильно поводитися з інвестором, якщо проблема виникла?
 • 3 Як створити ідеальну презентацію для інвестора?
  • 3. 1 пояснює слайд
  • 3. 2 доводить слайд
  • 3. 3 Текстовий слайд
  • 3. 4 Підсилюючий слайд
 • 4 Корисні рекомендації від практиків

Сім міфів про залучення інвестора

Досвід показує, що здобувачі інвестицій в малий бізнес часто наступають на одні й ті ж граблі. Може, тому, що їхні голови забиті застарілими міфами і неправильними установками?

Спробуємо розвінчати найпопулярніші з них.

В першу чергу, інвестора цікавить окупність проекту

З часів СРСР "термін окупності" вважається найбільш значущим фактором оцінки проекту. І тепер в кожному бізнес-плані цю заповітну цифру прийнято виносити окремим рядком на першу сторінку.

Однак інвестору набагато важливіше зрозуміти, скільки він заробить від продажу своєї частки після виходу проекту на беззбитковість? На жаль, тільки один з п'ятдесяти бізнес-планів містить цифру з оцінкою компанії через п'ять років.

Інвестор вкраде мою ідею і реалізує її сам

Мабуть, саме цей страх - найпопулярніший "нічний кошмар" починаючого підприємця в будь-якому регіоні.

Міф №2 зірвав не одну тисячу переговорів. Я маю на увазі ситуацію, де на реальній зустрічі між інвестором і стартаперів останній поводиться як партизан на допиті. Не відповідає на питання і не озвучує конкретні цифри, намагаючись "прощупати" серйозність намірів співрозмовника.

Насправді інвестори не потребують нових ідеях для бізнесу. У них вже є бізнес - інвестиційний. Який, між іншим, забирає у них купу часу і сил. Чи не менше, ніж бізнес на будівництві або виробництві.

Підприємцю варто проявляти обережність лише в одному випадку. Коли він шукає стратегічного партнера для розвитку свого бізнесу. У цьому випадку ризик, що ідею "поведуть", дійсно існує.

Інвестор - це просто гроші

Багато починаючі підприємці недооцінюють користь інвестора для проекту. "Правильний" інвестор приносить в стартап не тільки рублі, долари або євро. А ще й корисні зв'язки, репутацію і управлінські технології.

Якщо інвестор "не суне ніс" в справи компанії - він гарантовано вимагатиме повернути гроші назад після першої ж серйозної проблеми. Тому не варто ставитися до інвестора як до примітивного "банкомату на ніжках".

Інвестор не дасть вести бізнес так, як мені хочеться

Чим більше учасників в структурі управління - тим повільніше приймаються будь-які рішення. Але розумний інвестор розуміє це не гірше Вас.

Все, чого він хоче - щоб його тримали в курсі справи. І вчасно попереджали про всі кардинальні зміни в компанії. Цього легко домогтися, якщо регулярно відправляти інвестору детальні звіти і плани.

Інвестор "клює" на новизну і перспективність продукту

90% часу кожної презентації підприємець, як правило, присвячує рекламі свого продукту. Насправді інвестора більше цікавить компетентність команди. А конкретніше: її досвід, мотивація, наявність сильного лідера, здатність справлятися з проблемами і перебудовуватися на ходу.

Пропозиція для інвестора - це та ж заявка на отримання кредиту

Як складається типовий бізнес-план на отримання банківського кредиту? Якщо чесно, то всі показники банально "підганяються" під задані банком цифри: суму повернення позикових коштів з відсотками. Найчастіше ці цифри не мають нічого спільного з дійсністю.

Інвестора така "липа" не влаштує. Адже він бере участь в угоді всерйоз і надовго. Грамотне інвестиційна пропозиція має містити не тільки опис бізнес-моделі і економічне і маркетингове обгрунтування. Вкрай важливо прописати в ньому і "інтерес" інвестора. Наприклад, уточнити, на яких умовах Ви пропонуєте йому частку в бізнесі?

Інвестор не повинен знати про можливі проблеми в бізнесі

Презентуючи новий проект, стартаперів часто-густо "скромно" замовчують про потенційні ризики.На стадії реалізації проекту вони не повідомляють інвестору про виниклі проблеми. Напевно, бояться, що інвестор в ту ж секунду зажадає повернення вкладених коштів.

Насправді адекватний інвестор прекрасно розуміє, що безпроблемного бізнесу не існує в природі. Замовчування, спотворення фактів або відсутність інформації про ситуацію в компанії він сприймає як обман і "подвійну гру" з боку підприємця.

Як правильно поводитися з інвестором, якщо проблема виникла?

По-перше, чесно повідомити про це. І описати реальні пропозиції щодо виходу з кризи.

По-друге, вислухати рекомендації інвестора. Досвіду в своєму бізнесі у нього напевно більше, ніж у підприємця. Плюс, він не менше Вас зацікавлений в тому, щоб проект ріс і розвивався.

Як створити ідеальну презентацію для інвестора?

Ідеальна презентація - це, звичайно, слайди. Слайди, які можна розділити на чотири типи. Чому слайди? Тому що наочно структурована інформація сприймається в рази краще!

"Правильні" слайди в презентації керують віддаленим увагою, швидко "впроваджуються" в свідомість і добре запам'ятовуються. Переходжу до опису кожного з чотирьох типів.

пояснює слайд

Через високу інформаційного навантаження мозок сучасної людини жорстко фільтрує все нове. Тому інформація зі слайда повинна бути доступною і "бистроусвояемий".

Слайди-об'яснітелі краще оформляти в такому вигляді:

 1. Тема
 2. Основна інформація у вигляді схеми (або в форматі перерахування по пунктам, або в форматі "результат, який має причину")
 3. Виділені ключові фрази або слова всередині тексту

доводити слайд

Мета доводить слайда - переконати інвестора фактами.Висновок повинен бути помітним і очевидним. Його можна винести як в кінець слайда, так і в його заголовок.

Кращий формат доводить слайда - діаграма: комфортна для сприйняття, наочна і зрозуміла.

Текстовий слайд

Текстові слайди зазвичай ставлять в кінці і на початку презентації (або розділу). А також виносять на них найважливішу інформацію.

Мета слайда: привернути увагу інвестора. І передати йому інформацію для запам'ятовування! Що потрібно, щоб текст сприймався краще? Потрібно його візуально "прикрасити": шрифтами різного розміру і кольору, графічними елементами, контрастами.

Підсилюючий слайд

Завдання підсилює слайда - викликати емоції. Всупереч розхожій думці, інвестор - зовсім не бездушна машина, а жива людина.

На слайдах-підсилювачах акцент повинен бути зроблений не на тексті, а на зображенні. Бажано, щоб картинка займала весь екран.

Корисні рекомендації від практиків

Наостанок приведу кілька корисних рекомендацій для тих, хто збирається на переговори з потенційним інвестором. Ради не мої - я вичитав їх у інтерв'ю з співзасновником інвесткомпанії Y Combinator Полом Гремом.

І хоча Пол Грем - підприємець іноземний (США), його рекомендації свого часу здорово мені допомогли і в Росії.

 1. Якомога швидше переходьте до демонстрації продукту. В ідеалі - відразу ж після короткого вступу "хто я і чим займаюся"
 2. Візьміть на зустріч помічника. Нехай він перемикає слайди, в той час як Ви будете вести презентацію. Говорити на зустрічі з партнерами повинен хтось один
 3. Чи не заглиблюйтеся в опис бізнес-моделі. З великою ймовірністю, вона за фактом буде виглядати зовсім інакше.
 4. Виступаючи перед аудиторією, говорите чітко і повільно
 5. Випромінюйте впевненість, а не промовляти її словами.Фрази формату "ми абсолютно впевнені в проекті" в презентації краще не використовувати
 6. Конкретні цифри запам'ятовуються краще розпливчастих фраз. "Влітку попит на продукт набагато вище" - поганий варіант. Хороший варіант: "Кількість замовлень в літній період збільшується в 3 рази, в порівнянні із зимовим"
 7. Розкажіть дві-три реальні історії. Наприклад, про конкретну проблему і її вирішенні з Вашої практики
 8. Придумайте і використовуйте в виступі коротку і запам'ятовується ключову фразу

А як Ви шукали свого інвестора?

Підписуйтесь на оновлення та діліться посиланнями на свіжі пости з друзями в соціальних мережах!