Як стати трейдером бінарних опціонів: 5 етапів

"toc-2587-1-box">+
 • Етап 1: новачок
 • Етап 2: знайомство з технічним аналізом
 • Вчителі
 • Сигнали
 • У житті пробувати треба все
 • Експірація
 • Бонуси
 • Спілкування
 • Безкоштовний гуру
 • Платний гуру
 • Етап 3: несподіване відкриття
 • Невдачі
 • Дисципліна і мані-менеджмент
 • Етап 4: стабільність
 • Етап 5: це ваша робота
 • А все починалося з двох кнопок

Дуже часто мені задають питання в дусі "скільки мого дорогоцінного часу витратити, щоб стати трейдером" або "я ось уже цілий тиждень граю на турбіках, але чомусь зливаю гроші, дай кращу стратегію". Як завжди, люди погано розуміють, у що вони вплуталися і як багато праці потрібно вкласти в цю справу. Роботу з бінарними опціонами або форексом вони постійно плутають з грою.

Немає ніякого сенсу говорити про час. Ось у мене запитують: "Андрію, скільки часу потрібно, щоб заробляти". Відповідь дуже проста - без найменшого поняття. Більшість навіть не розуміє: щоб передбачити рух валюти на міжбанку (саме цим ми і займаємося на графіку), потрібно стати практиком валютного аналізу. І скільки ж часу це займе?

В цей бізнес - заробітку на валютних прогнозах за допомогою БО або FX - приходять дуже різні люди. Але багато їх об`єднує. Одні забивають свої мізки рекламою, сидять на азартних турбо-опціонах, ризикують, шукають "100% стратегії і сигнали". Інші вчаться щодня, читають книги, прогнозують на графіках, знають що таке мані-менеджмент, управління ризиками і т. д.

У мінусі будуть обидва типи (так-так). Ось тільки у других більше шансів вийти в стабільний плюс, причому в рази, ніж у перших.

Так скільки часу потрібно? Стільки, скільки потрібно для проходження наступних 5 етапів.

Етап 1: новачок

Десь якось ви почули про таку штуку, як "бінарні опціони". Вам прийшла реклама на пошту, ви побачили її в інтернеті, випадково в YouTube попалося відео, де хтось показав свої доходи.

Вам цікаво. Скепсис бореться зі злиднями, азартом і жадібністю. З бідністю, з постійними бажаннями чогось, що ви не можете собі дозволити. З розчаруванням в собі, в житті і роботі. З тим, що ви так і не навчилися легко заробляти гроші. Як в рекламі. Як в кіно. А так хочеться, щоб все було просто! Азартно, з вогником. Адже вам так шалено набридли ці складності. Так набридло заздрити власникам всіх цих дорогих джипів на вулицях.

"Чорт забирай, це ж лохотрон напевно", думаєте ви. Занадто великі гроші, занадто багато хочуть вам показати свої доходи і пхають їх прямо під ніс. Це підозріло. Ви не вірите в рекламу, не довіряєте казковим заробіткам. Але спрага грошиків все одно перемагає і ви вирішуєте спробувати.

Коли потреба в грошик виграла (а вона виграє), все стає простим. Є у брокера графік, є дві кнопки "Вгору" та "Вниз". Зовсім нескладно передбачити, куди піде ціна. Ось вона дійшла до нижньої точки, розвернулася і пішла вгору. Вгору, вниз, вгору, вниз - тут і дитина розбереться.

Ви пробуєте демо-рахунок і легко накліківать в ньому 5-10-30-50 тисяч доларів, з віртуальної тисячі. "Занадто просто", думаєте ви, чому так легко? Ну точно, лохотрон. А може, я просто талановитий трейдер? Мама адже говорила, що я талановитий, що я особлива дитина, не такий, як усі. Так значить ось він - мій шанс.

Вибираєте брокера з мінімальним депозитом в 10 доларів. Цього вистачить, щоб непогано піднятися. В топку офіс. Вас чекає інша доля, не така, як у всіх цих офісних дурників.

Чекати вам не хочеться - тому ніяких довгих експірації. Тільки турбо-опціони на 1-3 хвилини. За день ви робите кілька сотень угод. Ця захоплююча гра захоплює всю вашу увагу. Всі інші комп`ютерні ігри раптом стають взагалі не цікавими.

Найбільш популярне питання, що ви задаєте собі - скільки я сьогодні виграв в бінарних.

Ставки, ставки, величезна кількість ставок, мишка вся мокра. Від натискання на кнопку "Вгору" або "Вниз" вже болять пальці.

Гра (а ви вважаєте це грою, де можна "виграти" і "програти") йде відмінно. У вас починає виходити. Іноді везіння йде як по маслу і ви виводите гроші в особливо вдалу тиждень. Справи йдуть. Поки ви не спускає депозит. Потім ще. І ще. Те, що ніби як працювало, чомусь працювати перестає.

Ви вирішуєте бути розумнішими - і відіграватися "по науці", подвоюючи кожен раз ставку, якщо вона була невдала. Або ставити дві ставки, одну вгору, іншу вниз. Іноді це спрацьовує, але в кінці місяця ваші втрати, після багаторазового поповнення злитих депозитів, становлять істотну суму.

Вам здається, що це все ж обман. "Чому я так легко заробляв на демо, але спустив 12 депозитів поспіль на реальному рахунку? " Напевно брокер обманює і каламутить котирування, вони просто відрізняються на демо і реалі. Ось сволота. Лохотрон.

Мучиться ще з сумнівами, до вас поступово доходить - напевно, не все так просто. Схоже, доведеться вчитися.

Так починається другий етап.

Етап 2: знайомство з технічним аналізом

На даному етапі ви в мінусі. Можливо, ви витратили вже кілька місяців на це, а можливо, і тижні вистачило, щоб зрозуміти - тут не все так просто. Схоже, без навчання ніяк не обійтися. І якщо хочеш заробляти на цьому стабільно, а не піднімати на азарті "штуку", щоб її тут же спустити, треба щось почитати. Розумне.

Виявляється розумне називається "технічний аналіз". Поморщившись від слова "технічний", ви вирішуєте всі таки задурити - бо жадібність стоїть за спиною і нервово тупає ногою.

Саме час читати блоги і форуми. Ви дивіться відео, читаєте книги про успішних трейдерів. Ви читаєте Швагера, ви намагаєтеся подужати 800-сторінкові книги з технічного аналізу, просто нервово їх гортаючи. Не зрозуміло практично нічого, але ви робите над собою зусилля і змушуєте себе прочитати ще хоча б парочку сторінок.

Вчителі

Тут ви знаходите вчителів. Їх багато в інтернеті. Ось салат Олів`є пропонує відмінну книгу, всього за 30 доларів і прекрасний безкоштовний курс. Ви купуєте книгу, записуєтеся на курс і вебінар. Потім виявляється, що курс базовий - а є ще й платний, за кілька сотень доларів, для самих просунутих. Він краще. Без проблем оплачуєте і його. Втім, його теж не вистачає. Треба купити щось ще.

Також шукаєте індивідуальне навчання, дешевше. На форумах долають питання людей, що показують скріни зі своїми доходами. Вони знають секрет заробітку - і ви твердо мають намір його отримати.

Сигнали

В голові повна каша. Впорядкувати її нереально, сотні стратегій, тисячі індикаторів. Ви знаходите сайт з платними сигналами, де всього за 300 рублів дають відмінні робочі сигнали. Це те що треба. Це спрацює. Сигнал "вниз" - я натискаю кнопку "вниз". Нічого складного.

Під вконтакте ви шукаєте і знаходите групи з безкоштовними сигналами. Все, що потрібно для їх отримання - всього лише зареєструватися за посиланням брокера, що вам дадуть. Реєструєтеся, паралельно оплачуючи платні.

Ви шукаєте все, що тільки можна знайти. Найвдалішу стратегію або індикатор. Дивіться красиво оформлені сайти з бінарними роботами. Дістаєте всіх на форумах питаннями, за якими індикаторами вони торгують. Завантажуєте або купуєте недорогі "секретні" стратегії і індикатори.

У житті пробувати треба все

Ви ніде не затримуєтеся. Спробували Стохастік, він погано працює, вічно помиляється, це повна туфта. Ви йдете далі. Ставите Metatrader 4 і встановлюєте в нього систему Genesis Matrix, яку вам порадили на форекс-форумі. Ви поняття не маєте, що це, вас просто зачепило круте, незвичайна назва. Як вдало, що її можна безкоштовно скачати.

Паралельно з цим ви пробуєте:

 • лінії підтримки/опору;
 • хвилі Еліота;
 • рівні Фібоначчі;
 • півот;
 • свінги Ганна;
 • гармонійні патерни;
 • дивергенцію;
 • осцилятор Чайкіна;
 • обсяги;
 • ковзаючі середні;
 • системи на мартінгейл.

І сотні інших речей. Ви перебирає їх постійно, на вашому графіку завжди мінімум 6-8 різних елементів. Вам здається, що вже, начебто, щось зрозуміло. Всі індикатори показують саме те, що вам потрібно - розворот ціни.

Ось RSI дійшов до перекупленности, значить ціна впаде. Ось ціна дійшла до лінії підтримки - вона від неї відскочить і піде вгору. Тут важко помилитися - сигнали ці начебто точні і зрозумілі, ви знову і знову натискаєте Вгору або Вниз

Експірація

До вас раптом доходить - всі проблеми в експірації. Ви часто точно вибираєте напрямок руху ціни, але прогадиваете з експірації, вічно не вистачає кількох хвилин.

Ви шукаєте більш зручного брокера, де більше варіантів експірації. Ви дізнаєтеся, що є брокери з достроковим закриттям угоди, що звичайно ж вирішить усі ваші проблеми. Відмінно.

Бонуси

Грошей шкода, тому ви часто берете бонуси і безризикові операції. Ви не ставите питанням, чому їх дають так легко і в чому тут суть. Якщо дають - треба брати.

Спілкування

Ви сидите на форумах і в торговельних чатах. Якийсь чувак в своєму щоденнику публікує скріни вдалих угод, у нього виходить - а у вас немає. Вас це дратує - чому так? Ви задаєте мільярди питань, за деякі з яких потім буває соромно, настільки вони дурні, але вам плювати. Жадібність тупцює за спиною і цей тупіт нестерпний.

На якомусь етапі до вас раптом доходить - все брешуть! Вони всі брешуть. І цей чувак, і всі інші. Всі малюють скріни доходів в фотошопі, вони брешуть, що у них виходить. Цього не може бути. Ну не можуть вони заробляти, адже вони використовують лінії підтримки/опору, абсолютно те ж саме, що і ви - так чому ж у них виходить, а у вас - ні?

Але деякі хлопці продовжують публікувати скріни прибуткових операцій, ваш же депозит зменшується з кожним днем. Він не падає так швидко, як на першому етапі, але ще трохи - і депозиту немає.

Чувак, що заробляє, часом охоче дає вам поради - але ви слухаєте його в пів-вуха. У вас є своє бачення, як треба торгувати, ви навіть розчаровані - чому він несе такі банальності? Він точно заробляє? Бреше ж. Чому він постійно говорить про психологію, одне і теж, реально набрид. Ви і без нього знаєте, що психологія важлива, ви прочитали дві статті про це. Знаєте, що не треба скупитися. Все це навіть нерозумно слухати.

Ви знайшли в гуглі нову систему. Вона вам подобається. Вона спрацює. Нехай інші говорять про неї, що хочуть. На графіку буде намальована стрілочка і по ній треба зайти в Put. Виглядає дуже багатообіцяюче. А головне - дуже просто і зрозуміло.

Ви впевнені на 100%, успішний індикатор - існує. Просто його складно знайти. Або він платний. Або його просто ховають, він занадто цінний, і так запросто його не дадуть. Але треба шукати. Треба питати. На торговельних форумах. В соціальних мережах. В торрентах. Ви жадібно накидаєтеся на кожен індикатор, що здається незвичайним і не нагадує банальний осцилятор.

Ви заходите в торговельний скайп-чат і намагаєтесь працювати по чужим сигналам. Вони не працюють. "Так і знав", думаєте ви, "всі брешуть, мерзенні ніщеброди". Тому ви знову оплачуєте платні сигнали, але дорожче. Вони, в результаті, теж не спрацьовують.

Безкоштовний гуру

Ви знаходите дружелюбного гуру, і долають його питаннями. Він з вами охоче ділиться, але знову банальщину - ви і без нього знаєте про підтримку/опір. Малювали-малювали і не працює там ничерта. Навіщо він знову про них говорить?

Ви розчаровані. Безкоштовний гуру точно знає успішну стратегію, просто не хоче нею ділитися або набиває собі ціну, козлина така. Спробувавши розкрутити його на корисні думки, ви розумієте, що нічого з нього особливого не вичавити і залишаєте в спокої.

Платний гуру

Тепер ви знаходите досвідченого хлопця, який за 500-1000 доларів пропонує відмінне платне індивідуальне навчання. Відгуки на його сайті хороші, треба пробувати. Записуєтеся і чекаєте, коли нарешті вам розкриють секрет успішної торгівлі. Ви заплатили за нього! Вам зобов`язані його надати, інакше вас просто обдурили, кинули на 500 баксів.

Платний гуру знову розповідає про підтримку/опір, психологію, новини і японські свічки.. ви все це вже чули! Нічого нового! Ось гнида. Всі "Гури" змовилися. Точно. Вони всі хочуть вас кинути. Проплачені брокерами виродки. Нікому не можна вірити.

Другий етап може тривати роками. Деякі з 5-8 років шукають кращий індикатор. Сума, втрачена на:

 • сигналах;
 • стратегіях;
 • вчителів;
 • індикаторах.

занадто значна, і ви забороняєте собі про неї думати. Накочує депресія - у вас нічого, в результаті, так і не вийшло. Весь цей вал інформації, сигналів, індикаторів, свічок, моделей, книг, курсів, вебінарів, платних і безкоштовних рад, все це призвело лише до того, що ви, через рік, втратили ще більше грошей.

Іноді ви відчуваєте страх. Вам страшно відкрити графік, страшно дивитися на те, як йде ціна, чи збудеться прогноз, чи ні. Так страшно, що після ставки ви іноді закриваєте вікно браузера, тільки б на це не дивитися. У якісь моменти відчай абсолютно - ви нічого не розумієте. Все це якась каша, повна маячня.

За статистикою, понад 60% трейдерів здаються в перші 3 місяці, і йдуть зі значною дірою в гаманці. Через рік здадуться ще 20-30%. Залишиться лише 5-10% тих, хто зробив це стабільним джерелом заробітку.

Ви прочитаєте це і будете сперечатися. "Ні-ні, я не тупий, зрозуміло, відразу в це не в`їхати. Але я стану успішним через 2 місяці. Через 3. Але рік - не смішіть. Можна заробляти набагато раніше ". При цьому у вас не було навіть трьох прибуткових тижнів поспіль.

Ви не здаєтеся. Ви продовжуєте витрачати час і гроші на те, щоб навчитися. Втрачаєте ще парочку депозитів. Діра в кишені значна. Але поступово втрати зменшуються, поки не зупиняються повністю.

Депозит застиг на місці. Надовго. Починається етап 3.

Етап 3: несподіване відкриття

Ближче до етапу три, коли сотні індикаторів, стратегій, рад і книг вже ллються з вух, а мозок нагадує кисіль, до вас раптом, в один прекрасний день, доходить - не в них справа. Зовсім не індикатор або стратегія важливі.

Немає чарівної стратегії або індикатора. Можна заробляти навіть на одній ковзної середньої. На одному Стохастике. На одній смузі Боллінджера. Просто на свічках. Банально на лініях тренда або п/с. Взагалі на чому завгодно. Вся справа в психології торгів, умінні управляти ризиками. А не в стрілочка, лінієчку і квадратиках, які на графіку і дитина намалює.

Ви починаєте читати статті про ризики і мані-менеджменті. І раптом стає зрозуміло: гарантовано успішних стратегій або індикаторів не існує взагалі.

Ви приголомшені. Жоден індикатор в світі, виявляється, не здатний передбачити, куди піде ціна. Вони все набагато частіше помиляються, ніж дають вдалий прогноз.

Індикатор - це лише проста формула. Він показує тільки минуле. І не може передбачити живий ринок.

Ви розлучаєтеся з мрією про чарівний індикаторі зі стрілками і звуковими сигналами. Ви розумієте - шукати чергових "гур" теж марно. Потрібно думати лише своєю головою і прийти до свого, індивідуальному методу торгівлі. Зі своїми таймфрейме, експірації, графіками і обсягами угод.

Ви починаєте вести торговий щоденник, складаєте торговий план. Записуєте правила і прямуєте ім. Чи вивчаєте себе, свою реакцію на вдалі і невдалі угоди. Ви розумієте - якщо 2-3 невдалих угоди поспіль, торги потрібно зупиняти. Мінімум на годину, краще взагалі на день.

Невдачі

Ви вчитеся працювати з осіданням. Ви розумієте - саме через спроби відігратися було так багато імпульсивних угод. Так багато спроб побачити тренд там, де його немає. Ви занадто часто раз по раз входили в тренд, будучи в повній упевненості, що він триватиме далі. Ви постійно ставили на розворот ціни, а вона і не думала повертати.

Ви поступово приходите до системи, що складається з декількох компонентів, що показує кращі результати, ніж інші варіанти. Вона все одно регулярно дає невдалі угоди - але вам вже не хочеться розбити монітор кулаком.

Ви розумієте - звинувачувати в своїх бідах когось. Просто ринок поводився так, що обрана система не спрацювала. І це не страшно. Невдача, просадка, навіть втрата депо - це буває у всіх, не проблема. Треба працювати далі. Треба торгувати систему, а не ринок, потрібно напрацьовувати статистику.

Ви починаєте враховувати баланс за тиждень і місяць. Ви розумієте - важливо не те, скільки ти заробив на 1 ставкою або за день. А то, який баланс за 1 місяць, квартал, півроку і рік.

Ви перестаєте дивитися чужі скріншоти доходів. Вам не цікаво. Ви розумієте що легко можете показати такий же скріншот за вдалу тиждень, сором`язливо приховавши інший, де ви втратили весь депозит.

Дисципліна і мані-менеджмент

Раптом стає зрозуміло - вся справа в торговій дисципліни і тайм-менеджменті. У стабільності і сталості. У тому, що ви знаєте, як вести себе не тільки в разі прибутку, але і в разі збитків. Ви вчитеся, як психологічно справлятися з невдачами. Розумієте, що саме нестримне бажання відновити циферки на депозиті найчастіше і призводило до катастрофи.

Ви засвоїли правило мані-менеджменту - угода не повинна бути більше 5% від депозиту. Краще 2-3%. Ви зрозуміли, що після 2-3 невдалих угод поспіль потрібно зупинитися. Якщо ви не розумієте ринок, якщо він йде проти вас - марно намагатися "відіграватися".

Потрібно зупинитися. Зробити кілька правильних прогнозів просто за графіком, за допомогою Форкаст або на папері.

Ви нарешті розумієте, чому радять великий депозит і чому так важко чогось навчитися з 10 доларів. Ви зрозуміли, щоб з 10 доларів отримує 1000, потрібна прибутковість.. 10000%. Раптом до вас дійшов шокуюче очевидний факт - в місяць куди простіше робити 5-10-15% прибутку, ніж 1000-20000%.

Ви згадуєте з посмішкою, що вам говорили про це з самого початку, ще рік тому. Але ви не слухали. Вам просто хотілося грошей, а не таких дурних рад.

Раптом до вас дійшло: управління фінансами та ризиками вирішує все, інакше у вас немає шансів. Лише:

 • мані менеджмент;
 • ризик менеджмент;
 • тайм менеджмент.

Чи дозволять вам не втрачати гроші нерозумно, швидко і безглуздо. А депозит стоїть на місці. Ви працюєте далі і переходите до етапу 4.

Етап 4: стабільність

Тепер ви працюєте усвідомлено. Чітко в рамках тієї системи, що була вами розроблена і випробувана місяцями торгів. Втрати сприймаються також спокійно, як і перемоги. Це частина роботи трейдера.

Ви вмієте зупинятися, коли йдуть невдалі угоди. Ви працюєте холоднокровно і без нервів. Ви все це вже бачили. Сотні разів спостерігали, як ціна взаємодіє з п/с. Ви можете більш вдало, ніж раніше, спрогнозувати, проб`є чи ціна підтримку, відскочить від неї або ж буде помилковий пробій.

Ви знаєте про новини багато. Як вони впливають, де їх дивитися. У вас на робочому столі або смартфоні встановлений віджет з годинником роботи бірж. Потім ви його забираєте - коли починається Лондонська сесія, ви знаєте і так. У вкладках браузера завжди відкриті економічні календарі з оперативними новинами. Ви читаєте Forbes і Bloomberg.

Ви вивчили прайс екшн і вибрали кілька свічкових сетап, досконально вивчили ключові фігури розвороту. Ви сотні разів знаходили їх на графіку, і тепер можете виявити практично відразу. Ви знаходите "голову і плечі" без будь-яких проблем і знаєте, що за цим піде.

Ви вже давно не шукаєте індикатори. У вас є парочка, що іноді ставите на графік, для перевірки тієї чи іншої ідеї. Але найчастіше ви працюєте без них, ваш графік порожній - лише пара ліній. Іноді ставите популярний осцилятор, начебто RSI для аналізу ціни в консолідації.

У вас є улюблена валютна пара. Ви знаєте - за нею ховається цілих 2 країни. Зі свого економікою, політикою, культурою і соціумом. Ви багато часу витратили на те, щоб вивчити, що ж впливає на національні грошові одиниці, які причини і фактори. Що їх хвилює, а що заспокоює.

Депозит все ще стоїть на місці. Часом кілька місяців. Ви то солідно його збільшуєте, то скочується знову до первісної суми. Ви розумієте - справи йдуть зовсім непогано. Ви взагалі не втратили грошей за минулий місяць. З подивом ви помічаєте, що вам все частіше вдаються прибуткові угоди, незважаючи на регулярні невдачі.

Ви розумієте - попереду ще багато роботи. Але в душі вже немає страху, депозит стабільний і навіть поступово починає зростати. Вам вже не потрібно відіграватися - ви просто працюєте за планом, спокійно, навіть ліниво. Це стає рутиною.

Час йде. Депозит починає стабільно збільшуватися. Перший місяць в невеликий плюс. Другий. Третій. Починається етап 5.

Етап 5: це ваша робота

Почистити зуби, випити кави, погладити кота, зробити ставку - це явища одного порядку. Ви це робите несвідомо, на автоматі. Ви повторюєте дії, які звикли робити вже надто багато разів, щоб про це навіть згадувати.

Ваша мінімальна ставка тепер в рази більше, ніж коли ви починали. Депозит достатній. Мані-менеджмент давно в голові. Ви абсолютно фіолетово сприймаєте вдалі і невдалі угоди. Тиждень в мінус - лише привід знову розібрати помилки. Це звичайний робочий процес. Нічого особливого не відбувається.

Ви дивитесь на новачків на форумах, які шукають кращу стратегію і сигнали, переживають через злитого депозиту в 300 рублів, обговорюють індикатори і роботів, чекають допомоги, хочуть, щоб їм в скайпі показали, "як торгувати". Посміхаючись, згадуєте себе. Колись, давним-давно, ви були точно таким же.

Питання, що вам задають, відразу показують, на якому етапі перебуває людина. Ви знаєте - марно пояснювати, що немає кращого індикатора або безіндікаторной стратегії. Запитувач ще не пройшов необхідний етап, він не зрозуміє. Спокійно повторюєте одне і теж:

 • в трейдингу все індивідуально Не існує гарантовано кращих валют, стратегій, індикаторів, експірації, таймфреймів;
 • не використовуйте слова "виграв" і "програв", трейдинг - не гра;
 • не треба нервувати через втрачений депозиту або депозитів;
 • вчитеся управляти грошима, ризиками і часом;
 • не існує гарантованих робочих сигналів або роботів, платних або безкоштовних.

Люди вас слухають, погоджуються, кивають головою і продовжують робити абсолютно ті ж дурниці, як ніби вони глухі і все пропустили повз вуха. Ви їх розумієте - точно також було і з вами. Вони чують, але не розуміють. Чи не сприймають те, що почули. Їхні думки та емоції для них в рази голосніше ваших порад.

Десятки людей долають вас в скайпі і вконтакте. Ви дружелюбно і спокійно продовжуєте повторювати всім одне і теж. Ви знаєте - вони не дійдуть навіть до другого етапу, мало хто дійде до третього, ще менше - до четвертого. Вас не турбують сотні однакових питань. Ви давно вже зробили сайт або форум, де відповіли на них. Плюс, у вас достатньо вільного часу. Торги рідко займають більше пари годин в день.

У вас давно є свій, закритий коло спілкування, в якому спілкуються досвідчені, як і ви, трейдери. Іноді ви зустрічаєтеся з ними особисто на курортах або в ресторанчиках, часом в різних країнах. Ніхто не хвалиться своїми машинами або квартирами. Ви лише ветерани, що пройшли через біль поразок і захоплення перемог. Просто жартуєте і смієтеся, згадуючи, що було з франком минулого місяця. Іноді згадуєте чергового хлопця, що зарвався, піддався жадібності і втратив куди більше, ніж йому хотілося б.

Є й інший чат, в якому сидять перспективні хлопці, що реально готові вчиться, і яким вам хочеться допомогти. Звичайні торговельні форуми і чати вам не цікаві - там ті, хто дійшов до другого етапу. Дуже рідко там трапляється дійсно цікава людина, з яким можна поспілкуватися. Всі інші обговорюють по колу одні і ті ж питання з першого і другого етапів.

Торги вже давно рутина. Ви дуже плавно нарощуєте обертів. Ви не женіться за грошима або конкретними сумами - цікавить тільки стабільний фінансовий результат і мінімізація просадок. Ваш метод торгівлі полірується кожен день. Він не ідеальний - ідеалу не існує і не буде існувати. Ніколи. Це дорога до досконалості, і ви розумієте, що вона займе всю вашу життя. Але вас це не турбує - ви вже звикли бути в стійкому плюсі.

Ви не хвалитеся своїми доходами. Ви нікому не кажіть, скільки заробляєте. Всі щось заробляють, таке життя. Трейдинг точно така ж робота, як і будь-яка інша, а гроші дуже люблять тишу.

Давно вже не тільки бінарні складають ваш дохід. Ви терзаєте форекс, пробували реальні біржі ф`ючерсів і опціонів. Ви неспішно вчіться купувати акції, вкладаєте в інвестиційні фонди, знаєте що таке ETF.

Це ваша робота - і ви знаєте, що будете займатися нею і в старості. Тепер це і є ваше життя.

А все починалося з двох кнопок

Ось так 2 примітивні кнопки перетворюються в дорогу, яка може зайняти кілька років, і яку пройде далеко не кожен. Мені відомі:

 • люди, що кілька років застрягли на першому етапі і до сих пір намагаються на азарті "обіграти" брокера;
 • люди, що через 5 років після знайомства з форексом продовжують шукати кращий платний індикатор або стратегію;
 • люди, що спустили тисячі доларів на навчання, надається брокерами, де їм розповіли про ковзаючі середні.

Люди, які втратили гроші в торгах, стають дуже вразливими. Вони розчаровані. У себе не вірять, але не розлучилися зі своєю мрією. Вони готові віддати гроші першому зустрічному, що досить переконливо розповість їм про нову дивовижною стратегії і подарує новий шанс на успіх. Вони знову і знову будуть платити за цей шанс у вигляді чергових курсів, стратегій, індикаторів, методів і сигналів.

Люди ліниво відсиджують у ВНЗ 5 років, щоб отримати низькооплачувану офісну роботу і примарні перспективи на кар`єрне зростання. Але не здатні витратити навіть 1 рік самостійної роботи на справу, що може потенційно принести їм сотні тисяч і мільйони доларів.

Як такий парадокс можливий? Я не психолог, не знаю. Мабуть, ось так все в житті і влаштовано: люди готові роками битися головою об стіну, замість того, щоб відійти від неї і почати шукати двері, що виведе їх на наступний етап.

Судячи зі статистики - це вдалося не всім. З іншого боку, чи багато, скажімо, нових компаній виживає? Чи багато хто люди стають професіоналами? Ні.

Шанси невеликі, їх мало - але вони все ж є. Є успішні трейдери, як і прибуткові компанії і фонди. Це саме амбітне психологічне змагання на планеті, де зовсім небагато переможців.

Особисто для мене гра завжди було того варте. На всі 200%. Бо приз, за ​​який я бився і воюю до сих пір - особиста і фінансова незалежність - варто БУДЬ-ЯКИХ зусиль. І я знову і знову проходжу цей шлях. Бо кожного разу, потрапляючи на новий ринок (з БО в FX, звідти до акцій, далі до опціонах, ф`ючерсах, фондам і т. д.) ти постійно знову і знову починаєш битися головою об стіну і згадуєш про те, що треба шукати двері. Старий досвід допомагає лише частково - а попереду постійно маса нових перешкод.

І я знову і знову шукаю двері, часом викидаючи все, часом відчуваючи себе найзеленішим новачком на світлі. Ти просто йдеш вперед. Бо тут по іншому не можна. Так вже тут все влаштовано.