Як стати успішним інвестором

Перевірте свої емоції

"Успішність інвестування ніяк не пов'язана з IQ людини. Потрібно просто вміти контролювати пориви, які захоплюють інших інвесторів в неприємності". Ці слова належать людині, якого ви, напевно, добре знаєте: Уоррен Баффет, Голова Berkshire Hathaway, мудрий і часто цитований інвестор, а також видатна особистість з точки зору вміння перемагати ринок і створювати стан в довгостроковій перспективі.

До поривів, про які говорить Баффет, можна віднести такі речі, як надлишкова реакція на короткострокові новини; концентрація уваги на ціні акції, а не на цінності компанії; наявність відчуття, що потрібно щось робити, коли будь-які дії є невиправданими; і контроль портфеля, грунтуючись на ваших внутрішніх відчуттях, а не на розумі.

Потрібно розвивати в собі такий склад характеру, щоб не катапультуватися з угоди при перших же тривожних сигналах і не потрапляти на гачок, коли натовп інвесторів, все як один, починає купувати IPO чергового супер-Доткома.

Визначте години

Один із секретів того, яким чином Баффету вдається дотримуватися холоднокровність, полягає в тому, що він дає своїм інвестиціям час на відновлення від короткострокових коливань, які зазвичай призводять до появи емоцій на ринку. Ви теж можете робити це, задавши параметри капіталу, який використовуєте для покупки акцій:

Визначте фінансові цілі. Для чого ви виділяєте кошти на торговому рахунку? Більшість людей займаються інвестуванням заради довгострокового накопичення стану для цілком певних цілей: зробити пенсійні накопичення, зібрати гроші на майбутнє навчання дітей, а також для інших віддалених фінансових цілей.

Визначте часовий горизонт свого інвестування. Як скоро вам будуть потрібні ці гроші? Не використовуйте для довгострокових інвестицій в акції кошти, які можуть вам знадобитися протягом найближчих п'яти років. Протягом таких коротких періодів часу неминуче будуть спостерігатися природні коливання цін на обрані вами акції. Інвестувати в акції гроші, які будуть потрібні вам у короткостроковій перспективі, - все одно що ставити найбільш уразливого солдата в передню шеренгу.

Оцініть гнучкість своїх планів. Витратьте час на умоглядні вправи. Що станеться, якщо ринок буде перебувати на нижчій стадії циклу в період передбачуваного продажу позицій і виведення коштів з інвестицій? Як це відіб'ється на ваших планах? Чи зможете ви скорегувати свої плани таким чином, щоб дочекатися неминучого відновлення ринку (наприклад, відкласти дату виходу на пенсію або велику покупку)? Якщо ваша мета не володіє такою гнучкістю, вам краще розглянути більш консервативні варіанти стратегій інвестування, не пов'язані з ринком акцій.

Відбирайте компанії, а не біржовим символи

Дуже легко забути, що за всім цим калейдоскопом букв і цифр, які показує нам рядок, що біжить CNBC, за кожною хвилею на графіку і кожним багатим специфічним жаргоном коментарем численних експертів стоїть якийсь бізнес, який ведуть реальні люди, чия робота полягає в тому, щоб побудувати процвітаюче підприємство, яке, в кінцевому підсумку, буде представляти цінність для власників акцій.

Не допускайте, щоб відбір акцій став для вас абстрактним. Візьміть до уваги безцінний рада, який Баффет дав в інтерв'ю журналу Forbes ще в 1974 році: "Купуйте компанію тому, що хочете нею володіти, а не тому, що хочете, щоб її акції виросли в ціні". Не дарма цю людину так часто цитують.

Власники бізнесу і трейдери задаються різними питаннями. І якщо ви розглядаєте можливість вести спільний бізнес з людьми, які керують якоюсь компанією, то потрібно провести більш ретельний і вдумливий аналіз, перш ніж ударити по руками і купити акції.

Проведіть дослідження і задайте правильні питання

Проводячи аналіз, ознайомтеся з загальнодоступною інформацією про компанії, включаючи річні звіти, квартальні звіти, фінансові документи, думки сторонніх експертів і будь-які дані про цю компанію, які надає Комісія з цінних паперів і бірж США (SEC). Після цього потрібно виконати великий обсяг технічної роботи, наприклад: розрахувати швидкість росту компанії і порівняти її коефіцієнт ціна/прибуток (P/E) з таким же показником інших аналогічних компаній. Більшість цих даних легко знайти на тематичних сайтах.

В цілому, по кожній компанії є величезна кількість інформації. Можливо, буде простіше поспілкуватися з фахівцями. Вам потрібно дізнатися, як працює дана компанія, яке місце вона займає в своїй індустрії, які її довгострокові перспективи і, звичайно ж, як дана компанія впишеться в той портфель підприємств, який ви вже маєте. Ось деякі питання, які ви можете задати:

- Чи є у цієї компанії конкурентну перевагу (то, що важко зімітувати або перевершити інших)?

- Які основні рушійні фактори її бізнесу? Наприклад, на які показники діяльності потрібно звернути увагу, щоб оцінити фінансову стабільність компанії?

- Чи буде дана компанія залишатися на ринку через 20 років?

- Яка частина компанії належить менеджерам, які нею керують, і прив'язана чи їх зарплата безпосередньо до результатів діяльності компанії?

- Які зміни в цьому бізнесі повинні змусити вас продати акції? Тут мається на увазі не поведінка ціни (особливо, короткострокове), а фундаментальні зміни в бізнесі, які впливають на його здатність розвиватися в довгостроковій перспективі.

Якщо така розмова з фахівцем зіпсує вам радість від відібраної акції, у нас є для вас сюрприз:

Заходьте! Саме так - одразу ж купуйте цю акцію (всього 1-2 паперу)

Імпульсивна дію? Можливо. Але найкращий спосіб вивчати інвестування - власноручний досвід, реальне володіння парочкою акцій компанії, щоб бути повноправним учасником цієї гри.

Вартість такого навчання дорівнює ціні однієї акції (плюс комісії). В якості акціонера, ви безпосередньо дізнаєтеся, що означає володіти акцією. Ви будете стежити за квартальною звітністю і щорічними зборами акціонерів. Будучи залученими в цей процес, ви почнете знайомитися з ритмом роботи компанії.

В якийсь момент, ваша акція буде залучена в короткострокові руху ринку. Ви зможете побачити, засноване чи рух ціни на реальних фундаментальних показниках даної компанії, випадкових новинах або якихось інших сторонніх факторах.

Для інвестора з однієї-єдиної акцією компанії це може бути шокуючим досвідом. Позитивним моментом є наявність класичного "моменту навчання", який полягає в можливості перевірити свій склад характеру як інвестора в різних, часом навіть не комфортних умовах. Такий досвід може на якийсь час взагалі відбити у вас бажання торгувати окремими акціями. Це нормально.

Сенс цієї вправи полягає в тому, щоб з низьким ризиком спробувати свої сили і зрозуміти, що являє собою інвестування в акції, і так воно приємно.

Напишіть дослідження з інвестування

Тепер, коли ви стали реальним інвестором і акціонером, пора братися за справжню роботу. Даний рада буде корисний для всіх інвесторів - як новачків, так і професіоналів. Пора викласти на папері зобов'язання, які ви приймаєте на себе, приступаючи до інвестування.

Навіщо ви робите покупку: опишіть причини ( Торговий сигнал), Які змушують вас зв'язуватися з певною компанією (т. Е. Які можливості ви в ній для себе бачите); що має статися, щоб ця компанія стала успішною (ваші очікування і показники, за якими ви будете судити про прогрес); а також потенційні підводні камені, які можуть не дозволити вашої компанії повністю розкрити свій потенціал в довгостроковій перспективі.

Що змусить вас продати акцію: опишіть, які події послужать достатньою підставою для розриву відносин з даною компанією і продажу її акцій. Компанія може втратити великого клієнта, наступний генеральний директор може почати вести бізнес в іншому напрямі, може з'явитися великий і життєздатний конкурент. А можливо, ваше дослідження просто не принесе очікуваних результатів в розумних часових межах.

Таке письмове дослідження допоможе приймати рішення, коли ваша акція почне пробуксовувати, і занепокоєння, викликане ринковими шумом, почне брати верх над тією холоднокровною і врівноваженою манерою поведінки, яку ви в собі виробляли.

Нарощуйте позицію

Після того, як ви вирішили, що певна компанія гідна місця у вашому портфелі, потрібно діяти.

Це - той самий жахливий момент, коли інвестору потрібно викласти пачку грошей. Ось коли матеріалізуються всі можливі сумніви: "Що буде, якщо ціна впаде через п'ять хвилин після того, як я куплю акцію? ", "Чи може, почекати ще трохи і подивитися, чи не вийде купити дешевше завтра/через тиждень/через місяць?", "чи дійсно зараз дуже вдалий час для покупки акцій?"

Гарна новина полягає в тому, що немає необхідності вкладати в акцію відразу багато грошей, і не потрібно турбуватися щодо покупки в "неправильний час". Ось три способи нарощування позиції:

Усереднення доларової вартості. Це простіше, ніж може здатися з назви. Усереднення доларової вартості має на увазі інвестування фіксованої суми через рівні проміжки часу, наприклад: раз в тиждень, двічі на місяць і т. п.. Використовуючи такий розподіл покупок в часі, ви купуєте на встановлену суму більше акцій, коли ціна знижується, і менше акцій, коли ціна зростає. Це згладжує прибутковість ваших інвестицій в часі і вирівнює середню ціну.

Купівля третинами. Як і в попередньому випадку, покупка третинами допомагає інвестору уникнути неприємних переживань при коливаннях ціни акції. При цьому підході, ви визначаєте суму, яку збираєтеся використовувати для покупки акцій, а потім, як випливає з назви, ділите її на три частини і вибираєте три різні точки покупки акцій. Коли саме купувати, залежить тільки від вас. Це можуть бути рівні інтервали часу (наприклад, щомісяця або щокварталу) або точки, вибрані на підставі поведінки ціни або новинних подій (наприклад, покупка акцій до запуску компанією нового продукту, а потім, якщо він виявиться вдалим, вкладення наступної третини виділених коштів). А якщо вам здасться, що компанія не має наміру йти до досягнення показників, які ви намітили в своїй письмовій дослідженні, ви зможете перенаправити частину суми на інші інвестиції. Оскільки така покупка третинами зазвичай вимагає меншої кількості операцій, ніж усереднення доларової ціни в часі, економія на комісіях може служити додатковим бонусом.

Купівля "кошика". Чи не можете вирішити, яка з компаній, що працюють на певному ринку, краще проявить себе в довгостроковій перспективі? Купуйте їх все! Купівля кошика акцій знімає напруженість, яку створює необхідність вибрати єдину папір. Згодом багато що може трапитися: компанія може збанкрутувати, її можуть купити, вона може стати домінуючою на ринку і т. Д.. Зробивши ставку на всіх гравців, що відповідають вашому аналізу, ви не пропустіть той папір, який різко виросте в ціні і принесеної прибутком перекриє збитки в інших угодах. Дана стратегія також допоможе вам виявити ту саму "єдину" папір, щоб ви змогли зосередити зусилля саме на цій позиції.

Спостерігайте за своїми акціями, але не дуже щільно

Як часто слід перевіряти свої акції? Раз на квартал - цілком нормально. Компанії випускають звіти по прибутку щокварталу, що робить цей період ідеальним для перевірки інвесторами стану справ в своїх позиціях.

Інвестори повинні підтримувати актуальність своїх позицій. Коли на ринку відбувається надмірна реакція на новини, від якої страждає ціна акції, інвестор повинен з'ясувати, чи спричинені ці рухи факторами, пов'язаними з бізнесом, або просто надмірною реакцією ринку. Але короткостроковий шум (гучні заголовки в ЗМІ, тимчасові коливання цін) рідко має відношення до того, які результати та чи інша компанія покаже в довгостроковій перспективі. Інстинктивно, наш мозок перетворює такий шум в порив діяти. А дії, або надмірна активність, - це якраз те, чим люди часто самі наносять шкоду ефективності своїх інвестицій.