Скільки Росія втратила через обвал цін на нафту

Ось уже як другий рік поспіль російська економіка знаходиться в рецесії, основною причиною якої є низькі ціни на нафту. З середини 2014 року барель марки Brent обвалився більш ніж в 3 рази і в моменті досягав вартості 27 доларів. В результаті, тільки за 2015 рік ВВП країни скоротився на 3. 7%, і за прогнозами Міністерства економічного розвитку в нинішньому році скорочення складе ще 0.8% (при середній вартості бареля в 40 доларів). Погіршують становище західні санкції проти Росії. Проте, якщо проаналізувати наявні економічні показники, то можна відзначити істотне зниження залежності економіки від нафтогазового сектора.

Доходи федерального бюджету тепер в значно меншому ступені залежать від нафти і газу, хоча поки їх частка як і раніше залишається істотною - трохи менше 44% за підсумками 2015 року. У той же час, надходження від нафтогазового експорту в 2016 році повинні скласти менше 2.4 трлн. рублів або близько 17% від дохідної частини бюджету.

Що стосується експорту, то тут ситуація досить дивна. Частка сирої нафти, природного газу і СПГ за січень-листопад 2015 року в загальному обсязі валютних надходжень склала менше 40%, з урахуванням нафтопродуктів - менше 60%, тоді як ще в 2013 році одна тільки сира нафта давала близько 35% всіх валютних надходжень в країну. Що примітно: незважаючи на трикратне падіння цін на нафту, експорт з Росії за 2015 рік скоротився всього 31% в порівнянні з 2014 роком. При цьому, профіцит торгового балансу знизився всього на 23% - до 161 млрд. Доларів проти 210 млрд. Доларів за 2014 рік.

Профіцит платіжного балансу збільшився майже на 13% - до 66 млрд. Доларів. В основному це стало можливим завдяки різкому падінню імпорту і чистого відтоку капіталу. За даними ЦБ, імпорт за 2015 рік впав на 37% - до 184 млрд. Доларів, а чистий відтік капіталу скоротився майже в 3 рази - до 57 млрд. Доларів. Іншими словами - обвал нафтових цін сприяв поліпшенню показників платіжного балансу, що ніяк не сполучається з твердженням про нафтової економіці Росії. Звичайно, це не означає, що нафтогазовий сектор не має взагалі ніякого впливу на економічну ситуацію в країні, проте чутки про повну залежність російської економіки від нафти і газу явно перебільшені.

Однак, необхідно подивитися на конкретні цифри. Отже, за оцінками різних експертів, збитки Росії від обвалу нафтових цін за 2014-2017 рр. складуть до 400 млрд. доларів, що є приблизно 7% від розміру номінального ВВП. Тобто, за чотири роки в цілому негативний внесок нафтового фактора в економічне зростання складе 7%. Крім того, втрати від західних санкцій за той же період складуть близько 170 млрд. Доларів - або близько 3% ВВП. Одночасно з цим, рублева вартість нафти починає знижуватися - з початку 2014 року вартість бареля в російській валюті скоротилася майже на 30% і зараз знаходиться в районі 2600 рублів. Таким чином, навіть на внутрішньому ринку доходи російських нафтовиків починають скорочуватися, що чинить додатковий негативний вплив нафтового фактора на економіку.

Влада довгий час намагалися компенсувати падіння нафтових цін за рахунок девальвації національної валюти - щоб рублева вартість бареля залишалася в комфортному для бюджету коридорі. Однак через те, що залежність бюджету від нафтогазових доходів була значно вище, ніж залежність платіжного балансу і залежність економіки в цілому, та девальвація яка сталася виявилася надмірною, що і призвело до таких парадоксальних процесам - коли економіка скорочується і експорт падає, але платіжний баланс все одно зростає.

У висновку проведемо невеличкий аналіз фундаментального впливу низьких нафтових цін на економіку. Різке падіння сировинних доходів змусило владу і бізнес шукати інші джерела валютних надходжень. В результаті, частка машин і устаткування в структурі експорту збільшилася майже в 2 рази за останні 2 роки і зараз досягає 7% (у грошовому вираженні це майже 25 млрд. Доларів). Крім того, сільське господарство активно зростає незважаючи на скорочення внутрішнього ринку - зокрема, за останні два роки зростання цього сектора досяг 7. 5%. Все це дозволило істотно знизити залежність економіки від імпорту, так що у ЦБ з'явилося більше простору для маневру в регулюванні валютного ринку - можна допускати більше ослаблення національної валюти без збільшення інфляційних очікувань.


У загальному і цілому можна сказати, що від падіння нафтових цін для Росії є як плюси, так і мінуси. Зараз мінусів, звичайно, значно більше, проте в середньо-і довгостроковій перспективі економіка від цього тільки виграє, так як буде відбуватися її структурна зміна в більш якісну форму, яка заснована на несировинних секторах.