Як краще зберігати гроші в 2016 році в Росії і не боятися криз?

Вітаю! Початок року піднесло купу сюрпризів і ринкам, і інвесторам. В результаті питання: "Як краще зберігати гроші?" Зараз ще актуальнішою, ніж в наприкінці 2015-го.

В сьогоднішньому пості я не претендую на щось революційне. Адже нічого кращого, ніж "не тримати яйця в одному кошику", поки не придумали. Правда, є ще один закон інвестора, про який багато хто чомусь забуває: "Успіх в минулому не гарантує результатів в майбутньому". Іншими словами, активи, які як божевільні, росли в минулому році, можуть в два рази подешевшати наступного.

Ми ж в Росії звикли вкладати гроші в щось "перевірене". І як правило в момент, коли це "щось" купувати вже пізно.

Зміст

 • 1 Що змінилося з початку року?
 • 2 Активи для вкладень на 2016-й
  • 2. 1 Банківські вклади
  • 2. 2 Золото
  • 2. 3 Облігації
  • 2. 4 Довгострокове накопичувальне страхування
  • 2. 5 Інвестиції в себе

Що змінилося з початку року?

Цікаво, що половину (якщо не більше) грудневих прогнозів на 2016-й уже можна відправити в сміттєву корзину: і в Росії, і в Україні, і в Казахстані.

Наприклад, великі надії інвестори покладали на політику поетапного підвищення ставок Федеральною резервною системою США. Експерти обіцяли сильне зміцнення долара до всіх світових валют (в тому числі, і швидкий паритет з євро) і серйозне зростання на американському фондовому ринку.

В середині минулого грудня ФРС, дійсно, підняла ключову ставку на 0, 25 п. П. До рівня 0, 25-0, 5% (вперше з 2006 року). У поточному році планувалося ще чотири етапи підвищення. Але на недавньому засіданні Комітету з відкритих ринків ФРС "включила задню".

Регулятора бентежить уповільнення темпів китайської економіки, волатильність світових фінансових ринків і невизначеність прогнозів по американській економіці. І схоже, що чергове підвищення ключової ставки в США поки переноситься.

Долар тут же відіграв назад і до євро, і до британського фунта, і до швейцарського франка. Зате золото, на зло всім прогнозам, підскочило в ціні вище $ 1240 за унцію.

Ще один тривожний сигнал. Royal Bank of Scotland днями зробив розсилку, де рекомендував клієнтам терміново позбавлятися від більшої частини активів, залишивши в портфелі лише найнадійніші. За оцінками аналітиків банку 2016 рік стане "роком катаклізмів". Американські та європейські ринки можуть впасти на 10-20%.

Активи для вкладень на 2016-й

Банківські вклади

З огляду на темпи "банкопаду" і сильну девальвацію рубля, відкривати вклади потрібно в доларах США або євро. "Екзотику" типу японської ієни, британського фунта або швейцарського франка в Білорусі, Росії та інших країнах колишнього СРСР краще не використовувати - через вкрай низьку ліквідність таких валют.

Щоб не переживати за збереження вкладу, гроші краще розміщувати в банках з ТОП-10, не звертаючи уваги на процентну ставку. У 2016 році найнадійнішими банками вважаються Сбербанк, ВТБ, Газпромбанк, Банк Москви, Россельхозбанк, Альфа-Банк, "Відкриття", ЮніКредит Банк і Промсвязьбанк.

Золото

На тлі погіршення перспектив світової економіки золото демонструє сильне зростання з початку року.Традиційно, інтерес до дорогоцінного металу в усьому світі підвищується в "умовах високої невизначеності".

Поки ФРС зволікає з черговим підвищенням ставки, а долар падає навіть до євро, золото залишається в "бичачому" тренді. І зовсім незрозуміло, як довго це триватиме. Тому інвестиції в золото потрібно спочатку розглядати як довгострокові (на 3-5 років). Адже в будь-який момент тренд по золоту може розвернутися в протилежну сторону.

Інвестувати в золото можна в доларах або рублях. У першому випадку найбільш ліквідний варіант - покупка "золотого" ETF (наприклад, фонду SPDR Gold Shares). У рублях в золото можна вкластися або через відповідний ПІФ, або відкривши в банку металевий рахунок.

Облігації

Облігації в Росії не користуються великою популярністю, хоча вважаються одним з найнадійніших активів.

Дмитро Грицкевич, провідний аналітик Групи аналізу боргових ринків Промсвязьбанка, в 2016-м рекомендує до покупки наступні облігації:

 • ОФЗ (10, 15% річних)
 • Державна транспортна лізингова компанія (15, 95%). Компанія знаходиться під управлінням Мінтранспорту
 • РСГ-Фінанс (13, 09%). Керуюча компанія в сфері будівництва та нерухомості
 • О1 Пропертіз Фінанс (24, 39%). Офісна нерухомість в Москві
 • АКБ "Пересвіт" (13, 67%). Співвласники банку РПЦ і ТПП

Довгострокове накопичувальне страхування

Програми unit-linked об'єднують в собі страхування та інвестування. Купуючи страховий поліс, Ви вкладаєте гроші у фонди акцій, облігацій або нерухомості, ETF, дорогоцінні метали та багато іншого. Причому, "асортимент" доступних інструментів тут набагато ширше, ніж у Росії!

Unit-linked захищає капітал від "зникнення", від знецінення через девальвацію і від ... податків.

Після відходу з російського ринку майже ідеальною Generali (в Україні її вже теж немає), кращим варіантом для росіян поки залишається Investors Trust. До речі, їх сайт вже перекладений російською. Раджу ознайомитися і з інформацією про саму компанію, і про її продуктах.

Інвестиції в себе

Я вже не раз помічав, що під час кризи підскакує попит на освітні програми. І це правильно - нафтової ренти на всіх вже не вистачає. На високі заробітки можуть претендувати лише ті, хто знає і вміє більше за інших.

Які навички зараз затребувані? На мій погляд, іноземні мови (наприклад, китайський), вміння продавати і будь-які "онлайн-штучки" (просування в соціальних мережах, програмування, дизайн).

Хороших платних курсів в Мережі - море, а ось безкоштовних не дуже багато. Вибирайте, вивчайте і заробляйте в кризу більше, ніж до нього!

А де Ви зберігаєте гроші в 2016-му році? Підписуйтесь на оновлення і не забувайте ділитися посиланнями на найцікавіші пости з друзями в соціальних мережах!