Надія на повернення грошей: що таке чарджбек?

Вітаю! Сьогодні ми будемо говорити не про те, як заробити на інвестиціях, а про те, як забрати свої гроші у нечесного брокера після його лави. Пам'ятайте, фразу зі старого мультика: "Так де наживатися, повернути б своє ..."

Справа в тому, що навіть самі обережні інвестори постійно ризикують частиною своїх вкладень. Причому, одна справа - не вгадати, куди піде курс долара через тиждень (і заплатити за свою помилку зливом депозиту). Але ще прикріше, коли твій улюблений брокер одного разу зникає в невідомому напрямку з усіма твоїми грішми. Як це, наприклад, нещодавно сталося з популярної колись ММСІС, Пантеон Фінанс, FX Trend і багатьма іншими.

Що робити в такій ситуації? Як мінімум, спробувати повернути свої гроші через чарджбек (це поворотний платіж з боку міжнародних платіжних систем). І сьогоднішній пост я присвячую тим, хто хоча б іноді інвестує прямим перекладом з банківських карт MasterCard або VISA.

Що таке чарджбек?

Якщо зовсім коротко, то чарджбек - це скасування транзакції і повернення грошей на карту на підставі правил міжнародної платіжної системи. Процедуру збуджує банк-емітент. Скажімо, якщо Ви перераховували гроші зі сберовской карти - то банком-емітентом виступає Сбербанк.

У яких випадках можна розраховувати на повернення? Розглянемо одну з можливих ситуацій. Ви замовили в Китаї мобільний телефон, а в посилці отримали зовсім не те, що хотіли.Або взагалі нічого не отримали. Гроші з картки пішли, Ви нервуєте, а продавець другий місяць "годує сніданками".

Так ось, якщо всю цю ситуацію Ви зможете чітко окреслити представнику "рідний" Візиабо Мастеркард, кошти з рахунку нечесного продавця будуть ПРИМУСОВО списані і повернуті Вам на карту!

Як це може стати в нагоді інвесторам і трейдерам?

Звичайно, ММСІС, це не китайський інтернет-магазин. Але те, що псевдо-брокери проробляють з тисячами трейдерів і інвесторів, чітко підпадає під визначення "ненадані послуги"!

Потрібно розуміти, що навіть самий "справедливий" банк не почне процес повернення коштів без заяви з боку власника карти. І, на жаль, процедура чарджбек займає багато часу і не завжди закінчується успішно.

До речі, і самі платіжні системи не в захваті від таких повернень - адже в результаті банки-еквайєри, що обслуговують ненадійні компанії, штрафуються на великі суми. Та й взагалі, репутаційні втрати і все таке ...

Крім того, навіть успішний chargeback може бути оскаржений. І в цьому випадку власник карти втратить свої кошти ще раз (і вже назавжди).

Як повернути гроші за допомогою chargeback?

В процедурі повернення платежу завжди беруть участь дві сторони: власник карти і його банк-емітент проти відповідача і його банку-еквайра.

Відразу скажу про обмеження (за часом і за сумою). Для карт Visa термін повернення грошей не може перевищувати 180 днів, для карт MasterCard - 120 днів. А почати процедуру chargeback можна протягом 540 днів з моменту проблемної транзакції.

Короткий гайд по процедурі. Звертаємося до банку, який випустив нашу карту (наприклад, Тінькофф), і пишемо заяву про повернення платежу.У заяві повинна бути вказана наступна інформація:

  • ПІБ заявника
  • Сума, номер і дата транзакції
  • Код операції повернення коштів. Підстава "послуга не надана" в системі Мастеркард має код 4855, в системі Віза - 2430
  • Докази того, що Ви маєте право опротестувати конкретний платіж. Наприклад, скріншоти покупки товару, договір про надання послуги, копія переписки з техподдержкой, СМС-ки і навіть фотографії. Наше завдання - підтвердити несумлінність другої сторони.

Крім того, в заяві потрібно написати приблизно таку фразу: "Після проведення операції я дізнався, що компанія" Форекс тренд "фінансово неспроможна. В результаті оплачені мною послуги виявилися не наданими. Прошу визнати транзакції на адресу компанії недійсними, провести операцію chargeback (чарджбек) і повернути мені кошти в розмірі 100 000 рублів на карту номер ___ ".

Банк реєструє заяву і передає його на експертизу представникам МПС. А далі ланцюжок виглядає так: міжнародна платіжна система запускає процедуру чарджбек, подає всю інфу банку-одержувачу платежу. Той перенаправляє її до кінцевого продавцеві (в нашому прикладі, брокеру "Форекс тренд").

У відповідача є 30 днів, щоб "відмазатися". Якщо він не реагує - МПС дає добро банку-емітенту на задоволення чарджбек. Сума в заяві примусово знімається від рахунку "Форекс тренд" і повертається платнику.

Підводні камені чарджбека

За допомогою чарджбека дійсно, можна повернути собі гроші, але тільки при виконанні чотирьох умов одночасно:

  1. Товар або послуга Вами вже оплачена
  2. Сплачений товар або послуга не були отримані (або надані)
  3. Продавець відмовляється повернути гроші (і Ви можете це довести)
  4. На рахунку у продавця є гроші для повернення коштів

Простіше кажучи, chargeback набагато реальніше провернути в разі "кидка" з боку інтернет -магазину або турагентства.Або подвійного списання грошей на касі супермаркету. А ось з шахраєм-брокером все не так очевидно ... Чому?

Проблема №1. Брокерські рахунки зазвичай поповнюються не безпосередньо (карта - рахунок), а через посередника: платіжні шлюзи або електронні гаманці. Тобто, виходить, що Ви перераховували гроші не ММСІС або Форекс Тренд, а якомусь платіжному агрегатору - ROBOKASSА або Інфомаркет.

Після того, як операція пройшла успішно, Віза і Мастеркард теоретично "умивають руки" - свої зобов'язання перед Вами вони виконали. Але можна апелювати до того, що гроші Ви все-таки переводили брокеру (неважливо, через посередника або безпосередньо), а обіцяних компанією послуг так і не отримали ...

Але на майбутнє майте на увазі - чарджбек набагато простіше оформити при прямому еквайринг! До речі, деякі клієнти того ж ММСІС змогли повернути собі гроші через місяці після лаві компанії. І майже всі "щасливчики" поповнювали свої брокерські рахунки безпосередньо з банківської карти.

Проблема №2. Переказ коштів на рахунки ми зазвичай оформляємо як інформаційні або фінансові послуги, а не як "платіж на рахунок трейдера". Тому довести, що послуга не була надана вкрай складно.

Проблема №3. До моменту свого банкрутства грошей на рахунку у всіх цих ММСМС, Форекс тренд, Пантеон Фінанс і іже з ними, як правило, вже немає. Тобто, навіть якщо Ви з успіхом пройшли всі попередні "рівні гри" (у Вас прийняли заяву в банку, а МПС визнала претензію обґрунтованою), взяти гроші для повернення вже просто ніде ...

Але спроба не тортури. До того ж деяким особливо наполегливим товаришам за допомогою chargeback вдалося витягнути свої гроші з абсолютно безнадійних проектів.До слова, якщо сама процедура вам здалася дуже складною і заплутаною, або вам буде потрібно будь-яка допомога, в тому числі юридична - подивіться ці заяви для карт VISA, які склав мій юрист або пишіть мені через форму зворотного зв'язку і я вам обов'язково допоможу!

А Ви коли-небудь використовували чарджбек для повернення грошей на карту? Підписуйтесь на оновлення та діліться кращими постами в соцмережах!