Хедж-фонд: що це таке і скільки він приносить?

Вітаю! Сьогодні ми поговоримо ще про один спосіб вкладення коштів - хедж-фондах (не плутати з хеджуванням). Правда, для Росії це поки, скоріше, мудре лайка, ніж варіант інвестицій. Але хто знає, що буде через п'ять-десять років?

Зміст

 • 1 "хедж"
 • 2 Хедж-фонди в Росії
 • 3 З чого складається хедж-фонд?
 • 4 Скільки можна заробити на хедж-фондах?
 • 5 Цікавий факт

"хедж"

Що таке хедж фонд? Це особливий різновид приватного інвестфонду. Англійське слово "hedge" можна перевести як "захист, страховка або гарантія". Але це пастка для чайників! Вкладення в хедж-фонд вважаються однією з найбільш ризикованих інвестицій.

По суті, це старе-добре об'єднання інвесторів, налаштованих на колективні вкладення. Основна відмінність хеджу від звичайного - більш широкі можливості. Хедж-фонди працюють з акціями, облігаціями, ф'ючерсами, опціонами і валютами. Причому, керуючі таким фондом можуть отримувати прибуток і на зростаючому, і на падаючому ринку!

Хедж-фонди в Росії

В Росії хедж-фонд - це один з форматів ПІФу. Щоб отримати доступ до всього "асортименту" інструментів, що управляють реєструють їх в офшорах (наприклад, на Кайманових островах).

Перший російський хедж-фонд був створений порівняно недавно - в 2009 році. Заснував "Фонд приватних інвестицій 05. 09" УК "Альфа Капітал" у вигляді закритого ПІФу.

Ще один "піонер" з'явився в Росії в тому ж році за підтримки Europe Finance.Фонд DRG працює з використанням стратегії "Керовані ф'ючерси" (Managed Futures), яка дуже популярна на заході.

Деяким аналогом класичного хедж-фонду в Росії можна вважати ОФБУ (загальні фонди банківського управління). На відміну від ПІФів, такі типи фондів можуть використовувати агресивну інвестстратегію і вкладати гроші в опціони і ф'ючерси.

Але в Росії індустрія хедж-фондів поки тільки зароджується, і тому великою популярністю не користується. Нашим керуючим не вистачає елементарного досвіду, та й російське законодавство поки остаточно не встановило правила гри. Судити про ефективність російських фондів поки що рано - надто мало статистичних даних для серйозного аналізу.

Для порівняння: в США перший хедж-фонд був створений в 1949 році Альфредом Уінслоу Джонсом. Саме він першим здогадався поєднувати довгі позиції (гра на підвищення) з короткими (гра на зниження).

Основні відмінності хедж-фонду від ПІФу:

 1. Мінімальна сума входу в хедж-фонд починається з декількох сотень тисяч доларів (від тисячі рублів в Піфе)
 2. Через хедж-фонд інвестор може інвестувати в десятки інструментів (в Піфе його вибір обмежений цінними паперами, золотом і нерухомістю)
 3. хедж-фонд працює як з довгими, так і з короткими позиціями (тільки довгі позиції в Піфе)
 4. Діяльність хедж-фонду практично не регулюється державою (ПІФ знаходиться під жорстким контролем уряду)
 5. Інвестувати в хедж-фонд можуть тол до кваліфіковані (акредитовані) інвестори (учасником ПІФ може стати будь-який бажаючий)
 6. Частка хеджа продається тільки всередині фонду (паї Піфа дозволено продавати на вторинному ринку)

З чого складається хедж-фонд?

В будь-якому хедж-фонді, по-перше, є інвестори. Без яких ніякого фонду, природно, не було б зовсім. Саме гроші інвесторів вкладаються в різні інструменти, забезпечуючи прибуток і учасникам, і самому хедж.

По-друге, структура будь-якого хедж-фонду включає банк-гарант (або кастодіан). Саме в цьому банку будуть зберігатися активи інвесторів: гроші, дорогоцінні метали та цінні папери.
По-третє, розробку інвестиційної стратегії хеджу бере на себе керуючий активами. Фахівці керуючої компанії відповідають за операційну діяльність фонду: купівлю-продаж акцій, облігацій, ф'ючерсів, опціонів та інших фінансових інструментів.

По-четверте, в хедж-фонді ще існує така "посаду" як аудитор (або адміністратор). Він потрібен для незалежної оцінки вартості активів, щоб знизити ризики помилок з боку керуючого з пункту №3. У Росії адміністратор часто виконує ще й роль бухгалтера: веде бухзвітність, розсилає звіти інвесторам, оплачує рахунки, проводить підписку на паї фонду.

Ну, і нарешті, в будь-якому великому хедж-фонді є первинний брокер (його роль може виконувати і інвестиційний банк). Завдання первинного брокера допомагати фонду швидко вирішувати найрізноманітніші завдання.

Скільки можна заробити на хедж-фондах?

Наведу Вам декілька порівняно свіжих прикладів, опублікованих в Forbs.

У 2013 році сімейний хедж-фонд Soros Fund Management "пенсіонера" ​​Джорджа Сороса приніс йому прибутковість в 22%. Того року засновник фонду заробив на інвестиціях близько $ 4 млрд. Причому, більшу частину прибутку принесла йому гра на пониження японської ієни.

Девід Теппер, колишній трейдер Goldman Sachs, в тому ж році отримав $ 3, 5 млрд.(42% прибутку від інвестицій через свій фонд Appaloosa Management). До слова, за останні п'ять років фонд Девіда Теппер показує чисту середньорічну прибуток на рівні 40%.

Як купити паї зарубіжного хедж-фонду?

По-перше, накопичити кілька сотень тисяч доларів (мінімальна сума вкладень в західні хеджі).

А по-друге, придбати паї або акції хеджа через західний банк (доведеться відкрити там рахунок) або через російського агента-посередника, що має доступ до великих хедж-фондам за кордоном.

Цікавий факт

За даними Bloomberg в кінці жовтня нинішнього року хедж-фонди вперше з липня 2015 го почали ставити на зміцнення рубля. Будемо сподіватися, що вони не помиляються.

На сьогодні все, підписуйтесь на оновлення та діліться посиланнями на найцікавіші пости з друзями!