Валовий внутрішній продукт (ВВП)

Валовий Внутрішній Продукт (ВВП) - показник, який експерти відносять до макроекономічним даним. Дорівнює сумарній ринковій вартості всіх кінцевих товарів або послуг вироблених на території держави При підрахунку ВВП не враховується, ким саме були зроблені товари або послуги: громадянами цієї держави або громадянами інших держав, в чому проявляється відмінність ВВП від ВНП - Внутрішнього Національного Продукту.

ВВП може обчислюватися по-різному. Зазвичай його вважають у валюті держави, тобто для Російської Федерації ВВП буде виражатися в рублях. Для міжнародної статистики ВВП підраховується в світових валютах, як правило, це долар або євро. Конвертація станься з біржового курсу на момент підрахунку. Для маркетологів і економічних дослідників ВВП вважається за паритетом купівельної спроможності, скорочено ППС.

Походження ВВП

У 1937 році американський економіст Саймон Кузнець представив Департаменту Сполучених Штатів Америки звіт про економічний розвиток країни за 1929-1934. Це був перший документ, в деталях показує роботу ринків США і розвиток економічних зв'язків. Американські видання повідомляли, що до 1934 року жителі США практично нічого не знали про економіку своєї країни. Робота Коваля дозволила економістам прогнозувати майбутні зміни в економічному житті, а також відстежувати появу кризових періодів. Саймон Кузнець в 1971 році став Лауреатом Нобелівської премії.

Як видно з датувань, показник ВВП був оцінений за п'ять років - з 1929 по 1930 рік. Надалі уряду різних країн і держав стали розраховувати ВВП щорічно, щоб більш уважно стежити за розвитком економіки і її змінами. Бувають і більш короткочасні оцінки: за сезон, за квартал, за півріччя. Їх зазвичай проводять фінансові експерти для оцінки макроекономічних показників держави і стабільності економічної системи.

Види ВВП: Реальний і номінальний

ВВП можна оцінювати по-різному. На даний момент прийнято використовувати два основних типи оцінки: реальний і номінальний ВВП. У чому між ними різниця?

Реальний ВВП показує безпосередній приріст товарообігу, як збільшилася кількість вироблених товарів або послуг, що надаються. Це точний показник, що не залежить від валютних курсів і інших показників економіки. Щодо реального ВВП можна легко визначити, чи знаходиться країна в стані кризи, переживає чи науково технічну революцію (коли виробництво одних товарів падає, а інших, що належать до інноваційних, зростає).

Номінальний ВВП показує зростання валового внутрішнього продукту відповідно до цін товарів, тобто визначає кінцеву ВАРТІСТЬ всіх вироблених товарів або наданих послуг. Зрозуміло, на номінальний ВВП різні явища в економіці можуть надавати як позитивне, так і негативний вплив, найпростіший приклад - звичайна інфляція, яка призводить до зростання цін. Якщо ціни зростуть, то і номінальний ВВП теж зросте. Не варто думати, що це завжди добре, так як підвищення цін зазвичай знижує попит і ВВП падає.

Як розрахувати ВВП

Можна розраховувати як сам ВВП, так і його приріст. В економіці дуже часто використовується оцінка зростання ВВП за якийсь певний період. Щоб розрахувати приріст ВВП, необхідно розділити поточний ВВП на ВВП, наприклад, минулої п'ятирічки і помножити результат на 100%. Таким чином, ми отримаємо відсоток приросту валового внутрішнього продукту.

Але для оцінки приросту, необхідно вміти рахувати і сам ВВП в поточній п'ятирічці. Як це зробити? Для правильного підрахунку потрібно спочатку навчитися відрізняти кінцеві продукти від ще не закінчили свій шлях на ринку.

Давайте навчимося розрізняти ці два типи продуктів на прикладі. Припустимо, ви хочете купити собі борошно. Коли ви приходите в магазин і купуєте мішок борошна, сума, яку ви за неї заплатите, буде враховуватися при підрахунку ВВП. Ви, звичайний споживач, купуєте борошно не для комерційного використання, ви хочете просто спекти щось у себе вдома для своїх родичів.

А ось якщо ви купуєте борошно для приватної хлібопекарні, і продукція, яку ви з цієї муки зробите, потім надійде на ринок, борошно в якості складового елементу ВВП враховуватися не буде. В даному випадку в ВВП буде вважатися вартість тих товарів, які ви з борошна спече, і в які, природно, в вартість борошна будуть входити.

Отже, для підрахунку ВВП ми використовуємо вартість тільки кінцевих продуктів ринку, підсумовуючи її і отримуючи кінцевий результат. Цей метод оцінки рівня ВВП був названий виробничим.

Як обчислити ВВП за джерелами доходу? Дуже просто. По суті, ми будемо робити ті ж самі дії, але подивимося на них трохи з іншого боку. Спочатку ми враховували вартість кінцевого продукту, який був куплений, тепер будемо враховувати витрати на покупку цих продуктів у самих різних суб'єктів економіки країни. При відсутності тіньової зайнятості, всі доходи і витрати прописуються в балансовій відомості компанії, звідки їх легко можна отримати для статистики. Склавши всі витрати, ми теж отримаємо ВВП, але обчислений він буде вже за іншою методикою.

Як розрахувати Валовий Внутрішній Продукт на душу населення? Для цих цілей ми повинні будемо зібрати відомості про чисельність населення в державі і розділити отриманий показник ВВП на число осіб, які проживають в країні. Зазвичай з підвищенням частки ВВП на душу населення підвищується добробут суспільства і загальна тривалість життя, тому діяльність державної влади спрямована на постійне і стабільне підвищення ВВП.

Також в економіці використовується відношення номінального ВВП до реального. Цей показник називається дефлятор ВВП. Щоб його знайти, необхідно розділити номінальний ВВП на реальний.

Значення ВВП

Як уже згадувалося на початку статті, ВВП дозволив більш строго судити про економічний розвиток держави, оцінювати його підйоми і спади, складати більш правильну картину макроекономічних показників. Крім цього, інформація про економіку держави стала доступною для мас: вдалося зібрати розрізнені відомості і опублікувати їх в ЗМІ всього лише декількома цифрами. Це, звичайно, дуже зручно.

Зниження рівня ВВП зазвичай свідчить про кризовий явище в економіці. У той же час не можна віднести зниження до різко негативного макроекономічним показником, тому що при різкому спаді виробництва "традиційних" видів товарів починає зростати виробництво інноваційних продуктів. Наприклад, при списку санкцій тиску на Російську Федерацію і зниженні рівня торгівлі з зарубіжними державами стимулюється внутрішня торгівля і внутрішнє виробництво. Відсутність конкуренції, з якою російські виробники не в силах були впоратися, тепер відкриває широкі простори для дій і зміцнення на ринку.

Розрахунком ВВП в Російській Федерації займається Уряд РФ. Щорічно Голова Уряду дає звіт про економічний розвиток перед Державною Думою РФ, остання в свою чергу, може винести рішення про недовіру і відставку Уряду, або підтримки обраного Урядом курсу.