Gigafactory: Новий завод акумуляторів компанії Tesla

Серед пустелі на схід від міста Ріно (штат Невада), де ковбої і дикі коні - як і раніше не рідкість, зростає величезних розмірів завод, створений завдяки підтримці інвесторів і напруженій роботі Ілона Маска, СЕО компанії Tesla. Завод отримав назву Gigafactory. Перші акумуляторні елементи вже почали сходити з його конвеєрів. Нові елементи живлення призначені для використання в акумуляторних батареях, вироблених компанією Tesla, зокрема, в електрокарі Model 3.

Будівництво Gigafactory

Початок масового виробництва акумуляторів - найважливіша віха на шляху Tesla до глобальної електрифікації транспорту. Крім того, ця подія повертає в Америку індустрію виробництва акумуляторів, в якій довгий час домінували Китай, Японія і Південна Корея. На даний момент, на підприємстві площею близько півмільйона квадратних метрів трудяться 2900 чоловік, до яких вже в цьому році приєднаються ще близько 4000 працівників (включаючи будівельників), що стане можливим завдяки співпраці Tesla і Panasonic.

До 2018 року, Gigafactory, який зараз готовий менш ніж на третину, подвоїть світові виробничі потужності по створенню літій-іонних батарей, а штат постійних співробітників налічуватиме 6500 осіб, що особливо важливо для довколишнього Ріно

Після повного введення в дію, Gigafactory буде грати життєво важливу роль для компанії, чим пояснюється той поспіх, з якої Tesla працює над створенням цього підприємства. Компанії, що славиться своїми планами і надзвичайно складними термінами, за останнє десятиліття майже ніколи не вдавалося вчасно запускати свої продукти. Цього разу, дедлайн запуску першої виробничої лінії був дотриманий, і компанія має намір довести інвесторам свою здатність виконувати взяті на себе зобов'язання в установлені строки.

Обнадіює те, що це - вже третя успішно досягнута мета: раніше компанія стримала свою обіцянку швидко реалізувати масштабний проект по акумуляторним батареям в Каліфорнії, оперативно представила обіцяне оновлення ПЗ для автомобілів, оснащених автопілотом, і ось тепер - запустила виробництво елементів для акумуляторних батарей на Gigafactory. У той же час, компанія не змогла досягти іншої своєї мети - зробити в 2016 році 80000 автомобілів; за офіційними даними, до кінця року їх було випущено лише 76230.

Gigafactory стрімко розвивається, Tesla і Panasonic на два роки випереджають план по набору персоналу, узгоджений в укладеному договорі між ними і штатом Невада. Спочатку, компанія обіцяла створити 4000 постійних робочих місць для місцевих жителів до 2019 року і 6500 місць - до 2020. У травні 2016 Tesla повідомила, що виробництво вийде на повну потужність на два роки раніше - до 2018 року. Це смілива заява було на той момент зустрінуте на Уолл-стріт скептично. В даний час акції Tesla досягли найвищого рівня з кінця серпня 2016 року і торгуються в районі 227 $.

Навіщо компанії Tesla Gigafactory

Успіх підприємства з виробництва акумуляторних батарей життєво важливий для Tesla, оскільки ніде в світі літій-іонні батареї не виробляються в кількості, достатній для досягнення компанією своєї мети - продати 500000 автомобілів Model 3 до 2018 року. Інший, не менш важливою, проблемою є те, що нинішні ціни на акумулятори занадто високі і не дозволяють домогтися прибутку при випуску Model 3, вартість якого становить 35000 $. Tesla зробила безпрецедентний похід в пустелю Невади в надії, що масове виробництво на підприємстві вартістю 5 мільярдів доларів дозволить знизити собівартість, а попит, який на той час з'явиться, дозволить цьому бізнесу залишатися на плаву.

Акумулятори є стримуючим фактором для розвитку електромобілів. Проте, лише деякі автовиробники пішли шляхом їх самостійного випуску, в той час як більшість перекладають ризики на таких виробників, як LG Chem і Samsung.

У 2015 році 88% світового виробництва літій-іонних акумуляторів розміщувалося в Китаї, Японії і Південної Кореї. Набуття Америкою статусу центрального гравця в цій індустрії важливо не тільки для автомобілебудування. Tesla випускає акумуляторні блоки, призначені для житлових приміщень і резервування електромереж. У вересні компанія оголосила про укладення угоди на поставку Southern California Edison (NYSEMKT: SCE-E) рекордної кількості 20- і 80-МВт-год батарей, які замінять резервне обладнання, яке працює на викопному паливі.

У рекордно короткі терміни було розгорнуто виробництво акумуляторних блоків Powerpacks, які збираються на Gigafactory з імпортованих (поки не запущено власне виробництво) елементів типу 2170, розроблених спільно Panasonic і Tesla. Цей проект, на реалізацію якого раніше було б потрібно декілька років, був завершений менш ніж за чотири місяці. Елементи, що випускаються сьогодні на Gigafactory, будуть застосовуватися в різній акумуляторної продукції, поки в другому кварталі цього року не почнеться виробництво елементів для Model 3.

Tesla також планує до кінця січня почати поставки акумуляторів Powerwall 2 для житлових приміщень, які, як очікується, будуть на 30% дешевше, ніж найближчі модель конкурентів.

Довгострокові плани Ілона Маска

Виробництво акумуляторних батарей вписується в довгострокові плани Ілона Маска з перетворення Tesla з компанії, яка виробляє електромобілі, в компанію, що займається екологічно чистою енергією. Ті ж мотиви стоять за недавно укладеної ним угодою з придбання SolarCity Corp. - найбільшої в США компанії, що спеціалізується на установці сонячних батарей на дахах будівель. Минулого тижня Tesla домовилася з Panasonic про розширення співпраці в вигляді створення виробництва сонячних елементів в м Буффало (шт. Нью-Йорк), що дасть регіону 1400 працівників місць.

У той час, як новообраний Президент Дональд Трамп в Twitter нещадно критикує виробників за те, що вони створюють робочі місця в Мексиці і Китаї, Tesla виділяється на загальному тлі тим, що є повністю американським виробником автомобілів, акумуляторних батарей і сонячних панелей. Приблизно 95% комплектуючих Model 3 будуть виготовлятися в США; тут же будуть працювати 25000 з 30000 співробітників компанії. На нещодавній зустрічі Трампа з представниками технологічних компаній Маск був включений в групу стратегічних радників Президента.

Виробництво акумуляторних батарей - ризикований бізнес. Світові ціни на цю продукцію в 2016 році впали на 22% і, за прогнозами Bloomberg New Energy Finance, впадуть ще на 15-20% в 2017 році. Для виробників електромобілів це - добре. Але виробникам акумуляторних елементів важко буде зберегти свої лідируючі позиції в цій індустрії.

Таке зниження цін незабаром може сповільнитися, оскільки вартість елементів живлення досягне рівня собівартості. Деякі виробники батарей вже відчувають труднощі з отриманням прибутку в умовах зростаючої конкуренції. Поки неясно, наскільки правильною і своєчасною є ставка Tesla на виробництво акумуляторів. Але можна стверджувати, що запуск Gigafactory наближає нас до відповіді на це питання.

Відкрити рахунок для торгівлі акціями високотехнологічних компаній