Розрив у ціні: що таке геп на біржі?

Привіт, шановні читачі мого блогу. "Сьогодні американські ринки відкрилися гепом вниз" - ми часто бачимо подібні заголовки в новинній стрічці. Але що таке геп на біржі? І що значить, якщо ринок їм відкрився? Розповім в сьогоднішній публікації.

Чому виникають гепи?

Геп ( від англ. Gap - розрив, пробіл ) - це суттєва різниця між ціною закриття попереднього дня і ціною на відкритті торгової сесії наступного дня, яка на графіку ціни візуалізується як "розрив".

Іноді геп може утворитися також між сусідніми котируваннями після виходу несподіваних новин або публікації фінансових результатів, які сильно відрізняються від прогнозів. Геп можна побачити на тих графіках, на яких показуються ціна відкриття і ціна закриття - графіках японських свічок або барів. Гепом ще називають фігуру технічного аналізу, яка означає продовження тренда.

На фондовому ринку і товарних біржах, коли ми говоримо про гепе, то найчастіше маємо на увазі, що ціна закриття попередньої торгової сесії значно відрізняється від ціни відкриття поточного торгового дня. Розриви бувають в двох напрямках - вниз і вгору.

Розглянемо приклад на золоті. У неділю ринок закрився на 1106 доларах за унцію, а в понеділок відкрився на 1096 доларах, геп вниз склав 10 пунктів. Якби ринок відкрився на 10 пунктів вище недільної ціни закриття, ми б говорили про гепе вгору.

Це явище, звичайно, більше характерно для ринку ф'ючерсів, рідше воно зустрічається - на ринках акцій і на форекс.Чому?

Однозначної відповіді тут немає, можливо, це відбувається через те, що товарні ринки працюють не цілодобово, на відміну від ринку форекс, і утворюється "провал" між виходом новин і початком торгів. Втім, гепи трапляються і на валютному ринку, частіше за крос-курсам, один з найбільших був під час руху по фунту / ієні в самий розпал кризи - близько 300-400 пунктів.

Типи розривів і їх значення

Джон Дж. Мерфі в книзі "Технічний аналіз ф'ючерсних ринків: теорія і практика" зазначає, що при прогнозуванні курсів дуже велике значення має тип пробілу і місце, де він утворився. Виділяють 4 основних типи гепів:

  • Звичайний або простий розрив (common gap ) характерний для бокового руху цін на ринку при невеликому обсязі торгів, говорить про низький інтерес до фінансового інструменту при його поточних котируваннях. Зазвичай такі прогалини ігнорують
  • Розриви при пробої рівня ( breakaway gap ) набагато цікавіше. Вони часто відбуваються при початку значного руху ціни на великих обсягах торгів. Це сильний торговий сигнал, особливо якщо він підкріплений класичними паттернами (наприклад, висхідним трикутником)
  • Розрив прискорення або пробіл "на відрив" (runaway or measuring gap ). Найчастіше його можна побачити при підвищенні інтересу до фінансового інструменту, він служить сигналом про продовження руху котирувань в поточному напрямі. Також трапляється і на спадному тренді, коли на ф'ючерсному ринку трейдери змушені закривати позиції через торгових лімітів (підтримання розміру маржі)
  • Розрив виснаження або пробіл "на кінець льоту" ( exhaustion gap ) говорить про розворот напрямки руху котирувань при значному стрибку в обсягах торгів.Наприклад, на зростаючому ринку трейдери скуповують якусь акцію, у інших - спрацьовують ордера "take profit", що призводить до розриву ціни вгору на великих обсягах - це сигнал до зміни тренда

На закінчення скажу, що згідно старій приказці, ринок не терпить порожнечі, і всі прогалини повинні бути в підсумку заповнені, або, як кажуть трейдери, відпрацьовані. У той час як це може спрацювати для загальних гепів і розривів при пробої рівня, очікування, що пробіл "на кінець льоту" відіграється, може коштувати вам кругленької суми.

Підписуйтесь на мій блог і використовуйте гепи в своїх торгових стратегіях з обережністю, так би мовити геп ГЕПу ворожнечу. Вдалих торгів!