Автомобілі майбутнього або "Мобільні телефони на колесах"

Автомобіль майбутнього дозволить вам розплатитися за бензин або парковку, не виходячи з транспортного засобу, а також отримувати від бортового цифрового помічника повідомлення про пробки і рекомендації по вибору ресторану.

Автомобілі з мережевими можливостями, по суті представляють собою "мобільні телефони на колесах", будуть здатні виконувати ці та багато інших функцій, включаючи зв'язок рухомих в потоці автомобілів між собою і з навколишнім інфраструктурою через комп'ютерні мережі. І, звичайно ж, вони зможуть рухатися без допомоги водія.

Прототипи, оснащені бездротової інформаційною мережею останнього покоління 5G, привернули велику увагу на що проходив у Барселоні Всесвітньому мобільному конгресі.

Але, поряд з ростом інтересу до мережевих автомобілів, фірми, що працюють в сфері транспорту, технологій і телекомунікацій, стикаються з неминуче виникають юридичними і етичними питаннями. Крім того, існують ризики кібератак, питання надійності і необхідність забезпечити швидке і стабільне підключення до інтернету. Всі ці завдання треба вирішити, перш ніж мережеві автомобілі зможуть з'явитися на наших дорогах.

Злом автомобілів майбутнього

"Автомобілі з мережевими можливостями тягнуть за собою значні ризики з точки зору кібербезпеки", - заявив на Конгресі Джефф Массімо, який очолює напрямок кібербезпеки в General Motors.

Можливість злому - найбільша проблема в цій індустрії. Хакер, отримавши контроль над автомобілем через мережу, легко зможе відключити гальма, трансмісію або просто заглушити двигун. Навряд чи таку стурбованість можна вважати необгрунтованою. У 2015 році, в процесі тестування, проводилися успішні зломи мережевих автомобілів.

Згідно з даними, представленим Масайоші Сан, главою телекомунікаційного гіганта SoftBank, кількість кібератак на мережеві об'єкти (т. е. підключені до інтернету) за 2015 - 2016 роки збільшилася в 4-5 разів. Щоб пом'якшити ризики, телекомунікаційні фірми і автовиробники об'єднують свої зусилля. "Ми не можемо зробити це в поодинці", - сказав Оджи Редзік, керівник напрямку мережевих автомобілів в Renault-Nissan. Цей автоконцерн в вересні минулого року уклав договір про партнерство з Microsoft. Передбачається, що на її автомобілях буде використовуватися створений Microsoft цифровий помічник Cortana.

Три роки тому, для поновлення свого мережевого програмного забезпечення, Volkswagen придбав європейський науково-дослідний центр Blackberry, в якому працює 200 інженерів.

Використання інтернету 5G в автомобілях майбутнього

Успіх мережевих автомобілів буде залежати також від здатності мережі інтернет забезпечувати блискавичне скачування даних або підтримувати операції, де рішення має прийматися за частки секунди, наприклад, при автоматичному русі самоврядного автомобіля в транспортному потоці. Існуючий в даний час стандарт 4G забезпечує швидкий широкосмуговий доступ до інтернету через мобільні телефони, проте уряду і автовиробники з нетерпінням очікують, що наступне покоління інтернету зможе працювати зі швидкістю, в 1000 разів перевищує нинішню.

"Коли на дорогах з'явиться багато мережевих автомобілів неминуче виникнуть проблеми з потоками даних, які треба буде вирішити, щоб ця система працювала", - сказав Гійом Крунель, автомобільний аналітик з Deloitte.

Нове, п'яте покоління мобільних мереж, як очікується, зможе забезпечувати зв'язок між автомобілями і об'єктами інфраструктури, виконання в автоматичному режимі таких маневрів, як обгін і гальмування, а також роботу систем екстрених повідомлень і викликів. Комерційне використання інтернету 5G очікується не раніше 2020 року, однак компанії і уряду вже проводять переговори, намагаючись стандартизувати які діють у різних країнах норми, щоб 5G міг одноманітно працювати по всьому світу.

"Автомобіль, оснащений 5G, зможе, в разі будь-якого події, швидко зреагувати і передати інформацію оточуючим автомобілів", - говорить Чангсун Чой, старший менеджер SK Telecom.

Для автомобілів без водіїв будуть потрібні кращі системи GPS-спостереження і створення більш докладних цифрових карт, щоб вони мали можливість маневрувати під час свого руху.

Що стосується інфраструктури, "необхідні величезні інвестиції, щоб автомобіль зміг підтримувати зв'язок з системою паркування, світлофорами і дорожніми знаками", - сказав Мулуд Дей, директор відділу інновацій та розвитку бізнесу в аналітичній компанії SAS. "Ми як і раніше не розуміємо, хто все це буде фінансувати".

Крім того, автомобілі без водіїв зачіпають ряд етичних і юридичних аспектів. Чи будуть ці автомобілі розроблятися з урахуванням захисту пасажирів за всяку ціну, навіть якщо для цього буде потрібно врізатися в натовп пішоходів? Хто буде нести відповідальність за аварії - виробник, власник автомобіля або інтернет-провайдер? Ми поблажливо ставимося до помилок людини за кермом, але до машин ставлення може бути зовсім іншим. Доведеться приймати рішення, що стосуються життя і смерті людей, і поки не зрозуміло хто на нормативно-правовому рівні захоче взяти на себе таку відповідальність.

Відкрити рахунок для торгівлі акціями високотехнологічних компаній