Від теорії до практики: як максимально просто почати економити сімейний бюджет?

Вітаю! Незважаючи на те, що ціни за останній рік пристойно зросли, а доходи залишилися на колишньому рівні, багато моїх знайомих так і не навчилися економити. І не тому що не вміють, а тому що не хочуть ...

"А якщо я все ж хочу?" - запитаєте ви. Як почати економити сімейний бюджет? Поділюся парочкою ідей, які реально працюють!

Зміст

 • 1 З чого почати?
  • 1. 1 За рахунок чого Ви будете економити?
  • 1. 2 Чи потрібно кардинально переглядати структуру витрат?
  • 1. 3 Яку суму Ви можете економити щомісяця?
  • 1. 4 Поставте конкретну мету
 • 2 Конверти
 • 3 Банківські сервіси для накопичень
 • 4 Мобільні додатки

З чого почати?

Ваше завдання перевести абстрактне "треба економити" на конкретні рейки. Я рекомендую почати з чесної обліку доходів і витрат хоча б протягом двох тижнів. Проаналізувавши результати такого "бухобліку", дайте собі відповідь на наступні питання:

За рахунок чого Ви будете економити?

Реальні поради: кинути палити, витрачати менше на дурницю на кшталт вуличного фастфуду та платних онлайн-ігр, відмовитися від обідів в найближчому кави і брати з собою домашню їжу. Почніть вести щоденний облік доходів і витрат - і побачите, як мінімум, 10-15 "дірок" в бюджеті. Перевірено!

Чи потрібно кардинально переглядати структуру витрат?

Не полінуйтеся: порахуйте процентне співвідношення різних статей своїх витрат і зробіть висновки.

Скажімо, якщо категорія "Розваги" (кафе, кіно, склянку кави і хот-дог по дорозі додому, пиво під футбол) становить 30% всіх витрат - її явно потрібно скорочувати.

Яку суму Ви можете економити щомісяця?

Як мінімум, 10% доходів можна спокійно відкладати в сторону, не змінюючи при цьому звичного способу життя. Якщо виходить більше - відмінно! Встановіть собі "норму економії": у відсотках або у вигляді конкретної суми.

До речі, якщо ви читаєте цю статтю, то місяць - це надто довгий горизонт планування для вас. Почніть з тижня або навіть ... з одного дня!

Поставте конкретну мету

Економити тільки тому, що так роблять всі пристойні люди - мотивація так собі. Зрозуміло, що в ідеалі зекономлені гроші потрібно пускати на інвестування. Але на початковому етапі Ваше завдання - довести собі, що в економії є сенс, і вона приносить конкретні результати.

Виберіть собі приємну мета, на досягнення якої поточних грошей вічно не вистачає. Ціна ідеї буде прямо залежати від рівня Ваших доходів: річний абонемент в басейн або відпустку в Скандинавії. Зрозуміло, що мета повинна бути досяжна за півроку-рік (тут прив'язка йде до суми щомісячної економії, розрахованої Вами в попередньому пункті).

За час "експерименту" головне - не зірватися, і довести самому собі, що це працює! Ну, і звичайно, нагородити себе за успіх, витративши заощаджений на довгоочікувану "плюшки".

А тепер поділюся парочкою хитрощів, які швидко і непомітно навчать Вас економити постійно.

Конверти

За два тижні у Вас вже повинна була сформуватися якась ніяка статистика за видатками. Виходячи з цього, розподіліть найближчу зарплату по конвертах.Приклади: "Харчування", "Одяг", "Розваги", "Форс-мажор" і інші. Штука в тому, щоб гроші з одного конверта не брати на покупку чогось іншого - намагайтеся вкладатися в те, що є.

Запланували витратити на їжу 15000 рублів на місяць - беремо на продукти гроші тільки з конверта "Їжа".

Я сам використовую цей метод вже більше 2-х років і зараз вже не уявляю собі облік особистих фінансів без цього маленького Лайфхак!

Ще дуже допомагає принцип "одного дня". На поточні щоденні витрати виділяєте собі одну і ту ж фіксовану суму. Здорово дисциплінує! А дебетові та кредитні картки краще не носити з собою зовсім.

Банківські послуги для накопичень

Деякі великі банки пропонують власникам своїх карт дуже зручні сервіси для накопичень. Наприклад, в Альфа-Банку таких безкоштовних "помічників" цілих чотири.

 • Послуга "Скарбничка для здачі" дозволяє перераховувати на накопичувальний рахунок "Накопілка" від 1% до 30% суми кожної покупки. Відсоток відрахувань Ви встановлюєте самі. На мінімальний залишок по рахунку "Накопілкі" банк нараховує 7% річних.
 • На той же накопичувальний рахунок Ви можете автоматично переводити частину зарплати в момент її надходження на карту (послуга "Скарбничка для зарплати").
 • В тому ж банку можна налаштувати автоматичний переклад грошей з поточного рахунку на накопичувальний і самим вибрати період, дату і суму перерахувань. Сервіс називається "Платіж за розкладом" і позиціонується як "найлегший спосіб почати збирати".
 • А ще в Альфа-Банку можна вказати мету ( "Відпустка" або "Смартфон"), встановити потрібну суму і термін і регулярно поповнювати рахунок "скарбнички". Сервіс буде показувати відсоток "виконання плану" і нагадувати, скільки залишилося до досягнення мети.На кошти на рахунку нараховується символічний відсоток (до 1, 8% річних).

Подібні сервіси для накопичень є і в багатьох інших великих банках. Якщо Ви постійно користуєтеся банківською картою - обов'язково підключайте цих безкоштовних "помічників"!

Мобільні додатки

Програма Money Pro вважається однією з найбільш наочних і інтуїтивно зрозумілих програм для обліку домашніх фінансів.

Але і інших мобільних додатків в цій категорії море: "Мої фінанси", "Дребеденьгі", "Дзен-мані", "Coinkeeper", Spendee і інші. Я раджу скачати відразу 5-6 штук програмок з хорошими відгуками (благо, майже всі з них безкоштовні) і протестувати кожну протягом десяти хвилин.

Принцип роботи всіх таких додатків ідентичний - трохи різниться функціонал і дизайн. Будь-яка з програмок дозволяє вести облік особистих фінансів в черзі, в дорозі або в момент, коли чекаєш в кафе спізнюється клієнта. Крім того, мені ці додатки шалено подобаються за їх наочність: кольорові діаграми, графіки, нагадувалки. Краса!

А як Ви змушуєте себе економити сімейний бюджет? Підписуйтесь на оновлення і не забувайте ділитися посиланнями на найцікавіші пости з друзями в соціальних мережах!