Forex: Прогноз сировинних валют на 2014 рік

За ПАР, Австралії, Нової Зеландії та Канаді в 2014 році треба вивчати анатомію кризи сировинних валют.

Стабільність цін на сировинні товари, крім нафти і газу, підштовхнула держави, що живуть з їх експорту, до думки про те, що економіку можна стабілізувати через зниження валют (Канада, Австралія) або самоусунення від питань формування обмінних курсів (Нова Зеландія, ПАР).

Тимчасова девальвація для експортерів

Ідея тимчасово приспустити курс національної валюти з'явилася у тих, хто лобіює збільшення експорту. Чим нижче курс, тим дешевше експорт для іноземців, яким доводиться продавати їх валюту для покупки товарів, які оцінюються в грошових одиницях сировинних країн. Зниження валютного курсу веде до розширення обсягів продукції, що продається цими державами за кордон, і збільшує їх валовий внутрішній продукт. Тимчасове зниження національної валюти не злочин, тому що не викликає скорочення заощаджень в довгостроковій перспективі і стимулює пропозицію. Через кілька років після тимчасової девальвації дешева валюта починає зміцнюватися за рахунок збільшення валового внутрішнього продукту. Економіка Нової Зеландії, валюта якої ще кілька років тому була значно дешевше, в 2013 році зросла на 3,5%, Австралії - на 2,3%. Але ні в Канаді, в якій при низькому курсі економіка зросла лише на 1,9%, ні в Південній Африці, де зростання досягло 1,8% на тлі девальвації, ні процвітання. Чому?

Переключитися на стимулювання пропозиції на шкоду валюті

Штучне підтримання стабільного курсу валюти при вливанні грошової маси ставить економіку в залежність від кредитування. Поки в Америці була криза, інвестори активно кредитували деякі сировинні країни. Загальна закредитованность економіки без обліку відсотків - 104% від ВВП Канади і 97% від ВВП ПАР. У цій ситуації у економіки немає дефіциту грошової маси, тому доводиться стимулювати пропозицію (в Канаді) або стримувати інфляцію (в ПАР). Стимулювати пропозицію можна за рахунок підвищення продуктивності праці, на яку потрібні гроші, але в сільському господарстві Канади практично немає внутрішніх ресурсів для підвищення продуктивності. При падаючої валюті китайські підприємці в ПАР стали стримувати зростання заробітної плати для того, щоб заощадити на переоснащення виробництва.

Спекулятивна атака

При середньосвітових темпах зростання близько 1, 3% економічний підйом сировинних держав повинен був супроводжуватися зміцненням їх національних валют. Проте вони натрапили на спекулятивну атаку - активні продажі. Разом з іншими активами в країнах, що розвиваються сировинні валюти змушені були відступити майже все: ранд - на 17%, австралійський долар - на 14%, і канадський - на 7%. Лише новозеландський долар отримав підтримку, і то тому, що сильно дорожчало сировину, з експортом якого він взаємопов'язаний. Перспективи сировинних валют в 2014 році будуть залежати від того, чи повториться спекулятивна атака, яка провокувалась невизначеністю перспектив попиту в світовій економіці. При уповільненні зростання до 1,3% їй не потрібно було так багато сировинних товарів, як раніше.Зниження попиту на паливну енергетику і продукцію гірничодобувної галузі підточив сили всієї цієї групи, крім новозеландської валюти.

Фактор ФРС не таке однозначне

Атмосфера невизначеності навколо попиту на експорт з інших країн нагніталася федеральною резервною системою США. Інвестори побоювалися, що підйом в країнах, що розвиваються скінчиться разом зі стимулом в американській економіці. На початку кількісного пом'якшення багато хто передрікав зниження долара США до історичних мінімумів, але його не сталося. Тепер всі чекають зростання долара від того, що федрезерв припинить скуповувати активи колишніми темпами. Відносно згортання м'якої грошово-кредитної політики ФРС все не так однозначно. Уповільнення покупок активів на 10 млрд доларів в місяць приємно здивувало інвесторів, які готувалися до гіршого. Малоймовірно, що зростання долара США в 2014 році виправдає очікування. Отже, якими сировинними валютами потрібно хеджуватися?

Канадський долар

У Канади три чверті експорту припадає на Сполучені Штати, тому канадський долар найсильніше постраждав перед тим, як ФРС вирішила зменшити покупки активів. Канадська валюта найбільше виграє в тому випадку, якщо згортання покупок активів Федрезерву не викличе істотного уповільнення зростання американського ВВП з нинішніх 2% в рік. Замовлення американських компаній на продукцію в канадських доларах збільшуються. Для вкладень в канадську валюту є перешкоди. Стимулювати пропозицію складно, так як продуктивність праці в Канаді сильно відстає від американської. До того ж, французька та англійська частина Канади не тільки говорять на різних мовах, але являють собою роз'єднані підсистеми. На відміну від США, у країні сильніше відмінності трудового та податкового законодавства. У 2013 році центробанк намагався вплинути на економіку через зниження національної валюти в інтересах експортерів, і це призвело лише до закредитованості економіки. Стимулювати попит в Канаді небезпечно, так як без кредитів і так живуть менше чверті населення. Споживче неіпотечних кредитування на душу населення в 2014 році досягне абсолютного максимуму близько 29 тисяч канадських доларів. Зростання споживчого кредиту стимулюється розширенням іпотеки.Ціни на житло на сході країни злетіли в рази. Допомагати економіці держвидатками теж складно, коли боргове навантаження на ВВП на федеральному рівні меркне перед тим, як муніципалітети балансують на межі дефолту. У Онтаріо найбільший держборг серед субфедеральних урядів в світі - 260 млрд доларів. Прогноз на 2014 рік безпосередньо залежить від біржових цін на сировинні товари. В середині минулого року ціни на основну експортну продукцію, включаючи ліс і сільськогосподарську продукцію, випробували сплеск волатильності, але в 2014 році вони обіцяють бути більш стабільною. Якщо, вичерпавши доступний йому арсенал стимулюючих заходів, канадський центральний банк почне жорсткість грошово-кредитної політики, то ймовірно повернення "луні", як називають CAD, до паритетного рівня, 1 канадський долар за долар США.

Австралійський долар

Австралійський долар в минулому році слухався місцевий центральний банк, який керував котируваннями за допомогою усних висловлювань. Роздрібна торгівля, зайнятість і ринок нерухомості показували, що економіка Австралії може вирости. Але влада пішла на поводу у експортерів і стали постійно висловлювати незадоволення переоцінкою валюти, після чого інвестори стали її активно продавати. Поліпшення економічних індикаторів змістило баланс ризиків в сторону підвищення процентних ставок. Це означає, що 2014 рік, швидше за все, пройде для австралійського долара краще минулого. Навіть якщо регулятор продовжить говорити про шкоду високого курсу валюти, він до цих пір не визначився з рівнем, який хоче захищати. Поки такої визначеності немає, завершення пом'якшення політики важливіше риторики. Австралійський долар - найближча корелят євро, і що добре для одного, як правило, добре для іншого. Багато чого буде залежати від уповільнення покупок активів ФРС, кототорое обіцяє бути поступовим. Якщо Федрезерв НЕ буде сповільнювати покупки активів на кожному засіданні, то "оссі", як називають AUD, виросте до паритетного рівня 1 австралійський долар за американський.

Новозеландський долар

Кандидатом на покупку в 2014 році буде також новозеландський долар, безболісно пережив грудневу фіксацію прибутку. Валюта Нової Зеландії, яка зазвичай повністю залежить від умов зовнішньої торгівлі, кинулася до зростання разом з будівельним ринком. На ньому вперше за довгий час спостерігається дефіцит пропозиції, який пояснюється наслідками землетрусу в Крайстчерчі. У минулому році відношення вартості експорту і імпорту в Новій Зеландії досягло найвищого рівня за тридцять років. У структурі експорту близько чверті припадає на молоко, яйця і мед, і ще стільки ж - на дерево, фрукти і м'ясо. Ціни на цільну молочну пудру вже виросли на дві третини за минулий рік. Але в 2014 році ми чекаємо підвищення експортних цін на експортні фрукти і овочі, які так сильно подешевшали на світовому ринку, що подорожчання новозеландського сировини практично неминуче. Сприятлива кон'юнктура на ринку сировинних товарів свідчить на користь зміцнення NZD. Новозеландська валюта, тимчасово втратила підтримки торгових зв'язків з в'янучої економікою Австралії, отримала додатковий стимул до зростання після того, як китайці вийшли на перше місце серед її партнерів. Китайський ринок збуту сільськогосподарської продукції набагато більше ємний, ніж австралійський. Для новозеландців було важливо збити напруженість у відносинах з восточноазиатскими партнерами, що виникла після скандалу навколо партії молока, після вживання якого китайські діти відчули ознаки отруєння.Зробити це допомогла кардинальна реорганізація індустрії, яка дає підстави говорити про те, що експорт сировини стане більш стабільною. Головний експортер молочних продуктів, компанія Fonterra, акціонувалася через невідчужувані паї фермерам і почала експансію на продовольчі ринки Азії, Африки і Близького сходу. Континентальні ресторани відчувають дефіцит сиру моцарелла, який Fonterra може запропонувати разом з іншими молочними продуктами. Для цього новозеландці мають намір подвоїти потужності діючих заводів і навіть купити кілька потужностей у конкурентів в Австралії. Сила Fonterra - це сила новозеландського долара. Додатковим фактором зростання новозеландського долара може стати майбутнє жорсткість грошово-кредитної політики шляхом підвищення ключової ставки з рекордно низького рівня 2,5%. Але навіть при невтручанні регулятора у "ківі", як називають місцеву валюту, є всі шанси на зростання до паритетного рівня 1 американський долар за новозеландський.

Південноафриканський ранд

Єдина валюта південноафриканського союзу (ПАР, Намібії, Свазіленду і Лесото) виявилася в полоні після спекулятивної атаки, яка застала центробанк зі зв'язаними руками. Південноафриканський ВВП росте по 1,8% на рік, і регулятор навряд чи буде знижувати ключову ставку до мінімуму за 40 років, тому що інфляція прискорилася до цільового рівня 6%, і валюта втратила більше 20% за рік. Але і підвищення ставки в ПАР теж малоймовірно, оскільки зростання цін не виходить за межі цільового діапазону 3-6%. Поєднання плаваючого валютного курсу і таргетування інфляції дозволило ПАР впоратися з не найкращими часами без сповзання в рецесію. Тільки це утримало рейтингові агентства від зниження оцінки платоспроможності південноафриканців. Але державну валюту занадто рано відпустили у вільне плавання. На відміну від східної Африки, де китайські бізнесмени лобіюють введення єдиної валюти через десять років, на півдні континенту, де єдиною валютою служить ранд, активно йдуть процеси економічного спаду. У порівнянні зі сходом, на півдні виходить дорожче робоча сила, а кваліфікація та ж: третина робітників не має навіть середньої спеціальної освіти. Процес технічного переозброєння натрапив на підвищення вимог по заробітній платі, що підсилює тиск на бюджети компаній.На всіх грошей не напасешся, тому китайські підприємці вирішили звільнити частину зайвих людей і вкластися в автоматизацію бізнес-процесів в сфері будівництва та інфраструктури, а заодно і гірськдобування. Після кадрових чисток рівень безробіття підвищився до 24,7%, і почастішали заколоти. Південноафриканський ранд в 2013 році впав до мінімуму за п'ять років. На валютному ринку сильне падіння валюти вважається технічною передумовою для зростання. Проте високий рівень безробіття і атмосфера невизначеності навколо перспектив економіки ПАР не викликають у інвесторів особливого ентузіазму. Проблема ПАР не в дефіциті платіжного балансу, а в тому, що він фінансується через короткострокові портфельні інвестиції і банківський капітал. Короткострокові потоки капіталу менш надійні, так як швидко змінюють напрямок. При заворушеннях девальвація південноафриканської валюти, ймовірно, продовжиться в 2014 році до рівнів близько 13 рандів за долар. *** Аналіз перспектив сировинних валют на 2014 рік вчить тому, що справжня стабільність ресурсної економіки можлива навіть при високому курсі валюти. Але лише за умови повної вертикальної інтеграції видобувних компаній і особистої зацікавленості їхніх працівників через приватизацію в формі невідчужуваних паїв, як в Новій Зеландії.Стабільність економіки ціною зниження державних валют загрожує повторенням кризи 2008 року в Канаді. Таргетування інфляції при ослабленні національної валюти в ПАР призводить до проблем на ринку праці і не веде до економічного зростання. Самоусунувшись від корекції валютних курсів, центральний банк ризикує виявити себе із зв'язаними руками. Перед переходом до плаваючого курсу потрібно розширити арсенал заходів, доступної центральному банку, за рахунок усних інтервенцій, за якими слід реальне втручання.