Система управління фінансовими ризиками

Система управління ризиками це один з фундаментальних факторів для успішної біржової торгівлі. Більшість трейдерів надають цьому аспекту незначна увага, зосереджуються на стратегіях. Однак, практика показує, що позитивних результатів в торгівлі домогтися неможливо без грамотної системи управління ризиками.

Обмеження інвестиції в угоду

Головне завдання в торгівлі - отримати прибуток в довгостроковій перспективі співпраці. Домогтися цього можна тільки в тому випадку, якщо Ви здатні правильно визначити розмір лота, яким можна ризикувати в одній угоді.
Не існує чіткої рекомендації про те, яким саме має бути розмір лота при торгівлі бінарними опціонами. Це індивідуальний процес, який залежить від безлічі факторів. Однак, існують загальні рекомендації, що при аналізі системи ризиків слід в якості критичного встановити значення 7%. Іншими словами, якщо в одній угоді Ви ризикуєте більше, ніж 7% від свого депозиту, то такий підхід до торгівлі є надмірно агресивним. В результаті управління ризиками в такому випадку фактично відсутня, оскільки можна дуже швидко програти все.

Дуже актуальним даний пункт є для трейдерів, які працюють з брокерами по мінімальним умовам. Розглянемо систему управління ризиками на прикладі ряду брокерів по їх мінімальним умовам:

  • 24Option. Мінімальний депозит 250 доларів, а лот 24. В одній угоді ризик 9, 6%.
  • TopOption. Мінімальний депозит 100 доларів, а лот 10. В одній угоді ризик 10%.
  • IqOption. Мінімальний депозит 10 доларів, а лот 1. В одній угоді ризик 10%.

Ми бачимо, що ризик в кожній конкретній угоді є надмірним. В таких умовах прибутково торгувати практично неможливо. Необхідно або шукати іншого брокера, або збільшувати депозит і знижувати рівень ризику.

Захисні зупинки і оцінка системи управління ризиками

Важливим фактором, який обов'язково повинен бути врахований в торгівлі при виявленні ризиків, є система захисних зупинок. Це поняття прийшло з ринку форекс і має на увазі наступні аспекти:

  1. Визначення оптимального часу експірації. Дуже часто можна зустріти трейдерів бінарними опціонами, які володіють збитковою стратегією. Але якщо цю стратегію адаптувати під інші тимчасові інтервали, то виявляється, що з її допомогою можна прибутково торгувати. Наприклад, інвестор торгує збитково опціонами на 60 секунд, але при аналізі з'ясовується, що ця стратегія ефективна при експірації в 15 хвилин. Саме на цей час і слід виставляти зупинки і визначати експірації лота.
  2. Застосування спеціальних можливостей брокера. В даному пункті мається на увазі застосування додаткових можливостей бінарних брокерів. Наприклад, дострокове закриття позицій. Це дозволяє зафіксувати прибуток (збиток) в момент, коли стає зрозумілим, що прогноз не виправдався, і ціна рухається в протилежний бік.

Застосування даних методик дозволяє сформувати систему правління ризиками. Це свою чергу є одним з найважливіших крок на шляху до успішної торгівлі. Адже дуже багато успішні інвестори говорять про те, що саме управління ризиками і відкритими позиціями це ключовий аспект діяльності біржового гравця.

Фінансові ризики від операцій наступних поспіль

У розмові про фінансові ризики є безліч аспектів, але починати потрібно завжди з базових питань (дивно, але саме ці базові питання більшість трейдерів благополучно ігнорує). Причому відповіді на ці питання і будуть є частиною торгової стратегії. Наприклад, просте запитання - що ви будете робити, якщо буде 10 угод поспіль збиткових або прибуткових? І тут треба розглядати саме 2 варіанти:

  1. Збиткові угоди йдуть одна за одною.
  2. Прибуткові угоди йдуть один за одним.

Давайте почнемо розгляд з першого питання. Отже, у вас поспіль 10 угод закрилися зі збитками і ви вже втратили 50% свого депозиту. Що робити? Тобто ми вже натрапили на фінансові ризики, які потрібно вирішувати. І більшість трейдерів тут починає не вирішувати проблему, а посилювати її, включаючи емоції, і, на азарті програють взагалі все. Насправді варіантів розвитку подій в такій ситуації не багато: можна припинити торгівлю зовсім, можна вибірково відкривати угоди, можна збільшити лот і так далі. Але в будь-якому випадку реакція повинна бути, оскільки велика кількість угод зі збитками поспіль (особливо якщо ці угоди укладаються на декількох активах і за тривалий час), оскільки фінансові ризики вже змінилися.

Саме правильне рішення в разі настання низки збиткових угод - припинити торгівлю і зрозуміти що саме не так зі стратегією. І тільки після усунення недоліків можна повертатися до торгівлі.

Але управління фінансовими ризиками має відбуватися і в момент коли в торгівлі "все добре". Припустимо, у вас є стратегія і ви зробили 40 операцій без просадок і збільшили депозит в 2 рази. Як бути в цій ситуації? Я задавав це питання трейдерам на одному з вебінарів і практично всі відповіли, що поки пре - потрібно збільшувати лот в 2 рази і продовжувати торгувати. І тут ризики просто зашкалюють..

У будь-якій торгівлі, по будь-якої стратегії і у будь-якого трейдера - завжди чорні смуги чергуються з білими; завжди є смуги перемог і поразок. І навіть якщо вам зараз безпрецедентно везе і всі ваші контракти закриваються в "+", рано чи пізно почнеться смуга зі знаком "-" і тоді, якщо ви не вмієте управляти ризиками і фінансовим капіталом, просадка буде неминучою.

Тому торгівлю потрібно розглядати в динаміці. Не можна висмикувати 10-15 угод і по ним робити глобальний висновок. Ваша стратегія може давати 15 перших угод з прохідністю 10%, але наступні 150 дати з прохідністю 80%. Тому вивчайте динаміку, а не зокрема. Тільки так управління ризиками може дати позитивний результат.

Як відбувається управління ризиками на форекс і фондовому ринку?

Я не перестаю дивуватися наївності людей, які щиро переконані, що успішні трейдери знають якісь секрети і їх фінансові ризики завжди під таким контролем завдяки тому, що у них космічний відсоток угод закривається з прибутком. Звучить красиво, але не має нічого спільного з реальністю. Наприклад, Томас Мерфі наводив такі цифри - тільки 40% угод успішних трейдерів на фондовому ринку закриваються з прибутком. Нещодавно була інформація і по Соросу, що у нього прибутковість операцій знаходиться в районі 35-40%. Я до чого це кажу - фінансові втрати є завжди і у всіх, і важливо вміти управляти ризиками, щоб отримувати прибуток в роботі на тривалій дистанції. Зрозуміло, що на фондовому ринку довгі позиції можуть в кілька разів перекривати збиткові і часом 1 прибуткова операція закриває збитки за 7-8 невдалих операцій. Зрозуміло, що в бінарних опціонах такого не можливо домогтися, але тим не менш, все-рано слід управляти ризиками.

Головний урок, який ви повинні засвоїти - фінансовий ризики були є і будуть. Ще не народився чоловік, який міг би зі 100% ймовірністю прогнозувати рух ціни. Тому потрібно вміти працювати з ситуаціями, коли торгівля розвивається успішно, і не дуже. Не потрібно прагнути розробляти стратегії, які будуть давати 100% результативність. Зрозуміло, що в такому випадку фінансових ризиків просто немає, але таких стратегій не існує в природі. В цілому, якщо ви можете добитися прибутковості вище 57% - на дистанції ви вже буду як мінімум не програвати. Відповідно будь-яке збільшення цих відсотків (навіть незначне) буде на дистанції вести депозит в позитивне значення, а фінансові ризики - в мінімальну зону.