Аналіз facebook Inc. (FB)

Багато вже було сказано про високотехнологічний сектор США. Безумовно, американський ІТ-сектор є провідним у світі. Його обсяг перевищує 2. 2 трлн. доларів і саме цей сектор став одним із драйверів, які прискорили зростання американської економіки в цілому за останні роки. Особливо виділяється інтернет-бізнес. Такі компанії, як linkedin і Google показують феномальную динаміку основних фінансових індикаторів (виручки, чистого прибутку, рентабельності та ін.). Успіхи сектор американського High-tech наочно демонструє і динаміка високотехнологічного індексу Nasdaq - котирування вже впритул наблизилися до психологічної позначки в 5000 пунктів, що є максимумом з 2001 року (коли спостерігалися пікові значення індексу перед лопнули міхуром дот-комів).Всього ж з кризового мінімуму в 1300 пунктів в 2009 році Nasdaq злетів на 380%. У підсумку серед інвесторів знову почали звучати побоювання - а чи не призведе такий вибухове зростання до нового обвалу високотехнологічного сектора? Однак звітності компаній щоразу ці побоювання знімають і зростання поновлюється з новою силою.

Інтернет-компанії один за іншим рапортують про рекордні фінансові показники. Виручка навіть у великих компаній в рік перевищує 100% - зокрема, йдеться про найбільшу в світі соціальної мережі Facebook Inc, яку відразу після IPO багато аналітиків вже встигли охрестити найбільшим провалом не тільки в високотехнологічному секторі, але і в цілому на американському фондовому ринку. До речі, акції цієї компанії торгуються на Санкт-Петербурзькій фондовому біржі під тікером FB, так що будь-який резидент Росії може інвестувати в ці папери або торгувати без необхідності відкриття рахунку в американському брокера. Проте, акції компанії на кінець 2014 злетіли в порівнянні з ціною розміщення на IPO в рази - з 28 до 80 доларів. Такий вибухове зростання вартості паперів головним чином забезпечений за рахунок дуже високої динаміки ключових фінансових показників. При цьому левову частку виручки компанія отримує від продажу реклами.

Сегмент реклами в американському інтернет-ринку в даний час є найбільшим в світі - його щорічний обсяг складає вже близько 50 млрд. Доларів. При цьому серед американських соціальних мереж існує і дуже висока конкуренція - це зокрема простежується в дуже глибокій сегментації цієї сфери бізнесу. Наприклад, в США є спеціалізовані соцмережі для пошуку роботи (наприклад - linkedin), обміну файлами і навіть для окремих професій (наприклад - нафтовиків). Частка Facebook в світовому ринку соціальних мереж перевищує ¼. При цьому частка на світовому ринку мобільної реклами стрімко наближається до 20% - за підсумками минулого фінансового року Facebook вже обігнала Google на цьому ринку і вийшла в світові лідери. Доходи компанії за все за 3 роки злетіли майже 3. 5 рази - до більш ніж 12 млрд. Доларів. При цьому капіталізація компанії вже перевищує ринкову вартість таких гігантів, як IBM, Oracle або Intel. По суті за капіталізацією Facebook серед інтернет-компаній світу поступається тільки Alibaba group і Google.

Чим займається Facebook?

Facebook головним чином спеціалізується на розвитку комунікаційних сервісів і однойменної соціальної мережі. При цьому в останні два роки Марк Цукерберг все активніше зміщує акцент бізнесу на мобільний сегмент. При цьому рентабельність за чистим прибутком і операційної діяльності залишається не дуже високою через високу інвестиційну активність підприємства (особливо на ринку M & A). Одночасно з цим, компанія просуває також цілий ряд інтернет-сервісів і власних додатків - наприклад, в 2013 році Цукерберг анонсував власну пошту Facebook.

Основні тренди розвитку Facebook

Розвиток Facebook відбувалося дуже бурхливо і стрімко. З часів свого заснування в 2004 році він позиціонувався спочатку як вузько направлений комунікаційний інтернет-сервіс для студентів. Однак потім, з метою розширення аудиторії, з 2006 року в цьому сервісі вже міг зареєструватися будь-який бажаючий користувач, вік якого перевищує 13 років. У підсумку, вже до початку 2008 року кількість користувачів соціальної мережі перевищила 150 млн. і це зробило Facebook найбільшим гравцем на ринку на той момент. При цьому тоді річний оборот компанії ледве перевищувала 30 млн. Доларів.

При цьому в останні роки йде активне освоєння мобільного напряму бізнесу. Із загальної виручки компанії за 2014 фінансовий рік майже в 12. 5 млрд. Доларів, понад 60% або близько 8.5 млрд. З них припали на доходи від мобільної реклами. У планах менеджменту також значаться запуск музичних сервісів, відеоблогів, а також активна інтеграція соціальної мережі з сервісом Instagramm, купленим у 2012 році за 1 млрд. Доларів.

Фінансові показники

Фінансові результати компанії можна оцінити як більш ніж позитивні. За 2014 фінансовий рік загальна виручка склала 12. 47 млрд. Доларів, що на 57% більше ніж в минулому році. Чистий прибуток при цьому підскочила до 2.94 млрд. Доларів, що майже в 2 рази більше ніж роком раніше. При цьому в першому кварталі 2015 фінансового року виручка перевищила 3.85 млрд. Доларів, що майже на 50% вище за аналогічний показник роком раніше, а чистий прибуток склав трохи менше 700 млн. Доларів, що майже на 30% більше, ніж в 1 кварталі 2014 фінансового року.Такі сильні результати, а головне збереження такої високої динаміки зростання фінансових показників, є безумовним позитивним фактором і позитивно впливають на інвестиційну привабливість компанії. Однак в останньому кварталі, незважаючи на збереження високих показників зростання виручки і прибутку, очікування інвесторів зазнали краху і в підсумку, після виходу звітності акції компанії втратили майже 8%.

Проте, не дивлячись на настільки сильні фінансові результати діяльності, фундаментальні показники занадто суперечливі. Боргове навантаження дуже низька - коефіцієнт Debt/Equity, що визначає відношення боргу до власних коштів, становить всього 0. 01. При цьому компанія практично не має довгострокових зобов'язань. Однак показники рентабельності в останні квартали почали поступово знижуватися, хоча поки і залишаються досить високими. Так, рентабельність власного капіталу ROE становить 18.8%, середня рентабельність інвестицій ROI становить 8.3%, а рентабельність активів ROA 16.7%. Наприклад, у Google аналогічні показники становлять відповідно 14.8%, 12% і 11.7%. Завдяки таким високим показникам рентабельності і прибутковості, акції Facebook користуються більш високим попитом у інвесторів серед високотехнологічний компаній - за минулий рік вони зросли майже на 13.5%. Для порівняння - весь сектор Internet Information Providers, в якому і торгуються акції Facebook, в середньому просів на 2.5%, а наприклад у того ж Google паперу взагалі подешевшали на 4.5%. На високий інвестиційний попит акцій Facebook вказують також високі мультиплікатори.

Чи є потенціал для зростання?

Коефіцієнт P/E становить 75. 9, що є дуже високим показником навіть серед інтернет-компаній. Для порівняння - в цілому по профільному сектору цей мультиплікатор становить 31.46. При цьому, коефіцієнт P/Sales становить відповідно у компанії і сектора 18.23 і 6.68, а індикатор ставлення ринкової капіталізації до балансової вартості активів P/Book становить 6.21 і 3.31. За перерахованими мультиплікаторів акції компанії є дуже перекупленими, через що цілком ймовірно і відбувається стагнація в їх динаміці в останні місяці.

Проте, не дивлячись на вкрай високу перекупленность, паперу Facebook ще мають деякий потенціал для зростання і тому будуть користуватися попитом у інвесторів. У горизонті 1-2 кварталів зростання може скласти до 15-20%. Однак в більш довгостроковій перспективі високі ризики серйозної корекції, так як ті інвестори, які придбали папери ще під час IPO в 2012 році, цілком імовірно шукають можливість зафіксувати прибуток. Тому що стосується Facebook, то в подальшому краще інвестиційні рішення по цьому паперу приймати виходячи не з очікувань ринку, а виходячи з реальних фінансових результатів самої компанії.