Експірації опціонів: що це таке і як на ній заробити

Вітаю вас, гості та передплатники! Життя сповнене парадоксів. Взяти хоча б такий приклад: чим більше інформації є в інтернеті, тим важче її там знайти.

Сотні компаній пропонують гру на бінарних опціонах, а в величезній масі цієї реклами губляться посилання на такий цінний інструмент професійного інвестора, як біржові опціони. Продовжуючи цю тему, сьогодні я покажу, що експірація опціонів це просто.

Спочатку - трохи визначень

Нещодавно ми вже розглядали біржові опціони пут і колл, тому не будемо докладно на них зупинятися.

Досить лише нагадати, що опціоном називається контракт, купивши який, учасник торгів отримує можливість здійснити операцію з базовим активом в певний час за певною ціною.

Якщо необхідно купити актив, то опціон називається колл, а якщо продати, то пут. Ціна, за якою купується опціон, називається премією. Час, коли закінчується термін дії опціону, називається часом його експірації.

В перекладі з англійської слово експірація ( expiration ) означає закінчення або закінчення. Ціна виконання опціону називається страйк. Ринкова ціна активу на момент експірації опціону називається спот.

Однак, яким би він не був фактично, максимальний збиток покупця опціону обмежений сплаченої премією. Цією ж премією обмежена і максимальна прибуток продавця опціону, а ось його потенційний збиток може бути дуже великий.

Тому покупець і продавець опціону мають протилежні інтереси. Ці відмінності багато в чому пояснюють поведінку ціни перед експірації опціону, але про це трохи пізніше.

Той факт, що у опціонів є час експірації, не означає, що неможлива їх достроковий продаж, яка може бути обгрунтована різними причинами.

Такий причиною може бути, наприклад, бажання трейдера отримати прибуток, якщо поточна вартість опціону вище, ніж сплачена премія, а виконання опціону за ціною страйк більш не актуальне. Залежно від того, в який термін можливе виконання опціону, розрізняють:

  • Європейський (виконується тільки в день експірації)
  • Американський (діє протягом усього терміну до експірації)
  • Бермудський (діє в день експірації і в певні дні до нього)

На Московській міжбанківській валютній біржі (ММВБ) діє американська система опціонів. Календар експірації опціонів на 2017 рік можна подивитися на скріншоті вище.

Але ця інформація носить орієнтовний характер, конкретні дати можуть бути змінені відповідно до умов контрактів. Як точно визначити час експірації конкретного опціону, видно на дошці опціонів.

Потрібно вибрати базовий актив зі списку і натиснути кнопку "Показати / Оновити". Наприклад, вибираємо Si-3. 17. Це ф'ючерс на курс безготівкового долара до рубля.

До речі, це найбільш популярний інструмент серед клієнтів Московської біржі. У 2016 році щомісяця з ним працювали 25-30 тис. Трейдерів. Після того, як інструмент обраний, на екран виводиться повна інформація про торгованих зараз опціонах на цей інструмент.

Ці списки згруповані по датах експірації.При натисканні на конкретну дату отримуємо все опціони для цієї дати.

Ще один популярний інструмент на ММВБ - ф'ючерс на індекс РТС (яким торгую і я). З 26 січня 2017 року були не запущені торги тижневими опціонами на нього. Термін дії цих опціонів закінчується щочетверга. Зручно те, що в дати експірації місячних опціонів торги тижневими опціонами не проводяться.

Як відбувається експірація опціонів

Розглянемо приклад з купівлею опціону пут на деякий ф'ючерс.

Нехай на момент покупки опціон коштував 10 рублів, а ціна страйк - 100 рублів. Значить, точка безубитка знаходиться на рівні 90 рублів. При будь-яку ціну спот нижче 90 рублів покупець опціону отримує прибуток (див. Графік). Різниця між цінами страйк і спот називається варіаційна маржа.

Поетапно весь процес можна описати такою спрощеною схемою:

  1. Чи сплачується премія опціону. Покупець (трейдер) має поточний збиток 10 рублів
  2. Під час експірації опціону ціна спот дорівнює 80 рублів
  3. Відбувається поставка ф'ючерсу за ціною страйк опціону, що дорівнює 100 рублів
  4. Оскільки ф'ючерс куплений за 100 рублів, а ціна спот 80 рублів , варіаційна маржа складе 20 рублів. За вирахуванням премії опціону (10 рублів), чистий прибуток буде 10 рублів
  5. На рахунку трейдера блокується гарантійне забезпечення ф'ючерсу, а трейдер стає власником відкритої ф'ючерсної позиції

Дуже часто ближче до часу експірації ціна опціону активно росте і покупцеві вигідніше продати опціон , не чекаючи його виконання. До речі, як показує статистика, більше половини покупців так і роблять.

По-перше, немає гарантії, що ціна активу не піде в зону збитку, а по-друге, новачки (і не тільки вони) іноді виявляються в складній ситуації, коли відкрита збиткова ф'ючерсна позиція при високому кредитному плечі.

Крім того, по волатильності ціна опціону може значно перевершувати актив, що робить опціон самостійним торговим інструментом.

Захищаючи свої інтереси, продавець опціону намагається захеджировать ризики. Якщо проданий опціон пут, то чим нижче ціна активу в міру наближення експірації, тим більша ймовірність отримання збитку у продавця. Тому з метою хеджування продавець може відкрити коротку позицію по базового активу.

Відповідно, продавець опціону колл має протилежні інтереси і купує актив.

Протиборство цих інтересів призводить до різких коливань ціни перед самою експірації.

Відповідно, після експірації число гравців на ринку і відкритих позицій по базовому активу різко знижується, що може призвести до проблем з контролем відкритих позицій на "тонкому" ринку. Тому початківцям трейдерам, які працюють з опціонами, рекомендується по можливості не чекати експірації.

Втім, є одна маленька лазівка ​​на той випадок, коли збиток при експірації опціону вже очевидний, але є велика ймовірність зміни тренда. Можна обміняти закінчується опціон на інший, у якого час експірації настане пізніше.

Такий механізм називається ролловер (від англ. roll-over - перекочувати). Звичайно, все коштує грошей, але іноді вигідніше виявляється почекати.

Невелике доповнення

В бінарних опціонах час експірації означає зовсім не те, що в біржових. Перш за все, саме поняття опціону там означає не фіксацію ціни поставки активу, а букмекерську ставку на те, що ціна буде вище або нижче, ніж поточна. Буває ще варіант, коли розглядається дотик ціною певного рівня або її знаходження в деякому інтервалі.

Гравець дивиться на графік ціни інструменту (він може бути згенерований програмно!) І його завдання - зробити прогноз на її подальшу поведінку.

Час експірації означає, коли відбудеться перевірка виконання умови. Щоб все було "як у людей", в бінарних опціонах теж зустрічається можливість ролловера, але з урахуванням і так занадто високу плату за програш, практичного сенсу вона не має.

І на завершення - трохи інтриги. У грудні 2016 року у Лондонській біржі ICE ажіотажним попитом користувалися колл-опціони на ф'ючерси на нафту сорту брент з поставкою в грудні 2018 року. Ціна, зазначена в контракті, дорівнювала 100 $ за барель!

Передбачити подальший розвиток ситуації з нафтою дуже складно, а покупка опціону - відмінний спосіб зехеджіровать ризик.

Післямова

В рамках однієї невеликої статті неможливо навчити того, що знають професіонали, але це і не потрібно. Для загального уявлення досить простою мовою розкрити суть основних понять.

А далі ті, хто відчув: "Це моє!" зможуть самі знайти корисну літературу та навчальні курси. До речі, якщо ви зараз підпишіться на розсилку новин мого блогу, процес пошуку буде швидше і простіше.