Біржові шахраї: схема pump-and-dump

Якщо перешкоду можна спробувати обійти, то чому б цього не зробити? Швидше за все, так само міркують люди, яких пізніше назвуть біржовими шахраями, і чиїй винахідливістю будуть захоплюватися і дивуватися.

7 викрадених рахунків і 339 тисяч збитку

Трьома роками раніше Комісія з цінних паперів і бірж США (SEC) зацікавилася біржовими махінаціями росіянина Анатолія Русса , який знайшов спосіб компенсувати ефект від власних угод з опціонами фонду iShares Lehman Aggregate Bond , пише Dow Jones. Трейдер придумав наступну схему: він викрав імена і паролі від семи брокерських онлайн-рахунків, щоб розміщувати заявки від семи зовсім сторонніх осіб.

Схема була проста до наївності : зі свого рахунку Русс виставляв заявки на покупку опціонів за свідомо більш низькою ціною, а потім перебивав їх заявками з тих рахунків. Що були зламані. Пізніше трейдер продавав опціони за аналогічною схемою.

SEC підрахувала, що подібним чином Русс зумів заробити близько 88 тисяч доларів, в той час як втрати власників зламаних рахунків склали не менше 339 тисяч доларів. Останнім втрати компенсували брокерські компанії, а Руссу SEC постановила повернути прибуток з відсотками, а також закрила йому вхід на американські біржові майданчики.

«Продавці повітря»

Як показує світова практика, спрага заробітку, нехай і незаконного, дозволяє залазити у вікно, навіть якщо закриті всі двері.

В самий розпал світової фінансової кризи, в 2009 році, іспанські монетарні власті повідомили про приголомшливе факт шахрайства: Абраам Гохман був «мозком» злочинного угруповання, яка була пов'язана з лістингових компаній та поширювала неправдиві відомості про активи з тим, щоб підняти на них ціну. Схема працювала в 2003-2005 роках, а ефект від неї поширювався ще пару років. Йдеться про компанії Langbar і активах, якими емітент нібито мав в Бразилії, але в реальності ніяких активів ніколи не існувало. Тим часом, ціну на ілюзорні активи шахраї зуміли довести до 393 млн. Євро. «Продавці повітря» природно, були покарані владою.

Схема іспанців, до речі, була не новою: раніше в США аналогічно спрацював техасець Крістофер Ред , який використовував стратегію нагнітання попиту з тим, щоб підняти ціни і підігріти інтерес. Ред застосовував техніку розсилки спаму і махінація з паперами, щоб схилити інвесторів до покупки свідомо неліквідної паперу. Акції викуповувалися шахраєм і його подільниками у маловідомих компаній, ціни на акції штучно завищували, і папери продавалися нічого не підозрюють інвесторам. Така стратегія пізніше отримала назву pump-and-dump, «накачування і скидання» .

Але не поспішайте радіти

Тут же добре використовувалися і злом брокерських рахунків, і фальшива рекламна кампанія, і імітація жвавих торгів. Закономірно, що настільки цікава схема привернула увагу не тільки потенційних покупців, але і регулюючих органів.

Однак подібні махінації завжди є завідомо програшними, адже шахраї оперують чужими грошима, яких рано чи пізно почнуть шукати господарі.