Приклади кращої нематеріальної мотивації: як компанії утримують співробітників?

Вітаю! На роботу кожен з нас ходить, щоб заробити на що залишилася після роботи життя. Звідси випливає логічний висновок: люди залишаються надовго там, де платять більше. Але не все так просто.

Все частіше компанії вказують у вакансіях і інші (нематеріальні) "плюшки" для здобувачів. Чи є в них сенс? І які вони бувають в принципі?

Отже, нематеріальна мотивація приклади і способи застосування в Росії.

Зміст

 • 1 Що це таке?
 • 2 Типові приклади нематеріальної мотивації
  • 2. 1 Навчання за рахунок компанії
  • 2. 2 Комфорт на робочому місці
  • 2. 3 Соціальні "плюшки"
  • 2. 4 Послаблення в графіку
  • 2. 5 Публічне визнання
 • 3 Приклади креативної нематеріальної мотивації

Що це таке?

З назви зрозуміло, що нематеріальна мотивація повинна без грошей заохочувати і підвищувати лояльність до компанії. Іншими словами, зарплату, премії, бонуси і відсотки від продажів до цієї категорії ми не відносимо.

Зрозуміло, що без солідної грошової "фундаменту" нематеріальна мотивація не працює. Тому її, найчастіше, і практикують великі, а не дрібні компанії.

Горезвісна "текучка кадрів" в гігантах з персоналом в сотні тисяч людей знижує ефективність роботи. А грамотна нематеріальна мотивація змушує співробітників міцно триматися за робочі місця і відмовлятися від більш високих окладів у компаніях-конкурентах.

Чому нематеріальна мотивація так ефективна? Тому що ми ходимо на роботу не тільки за засобами для прожитку. Крім базових, у нас є і інші потреби: у визнанні, в спілкуванні, в комфорті, в самореалізації. "Вторинні" потреби і задовольняють нематеріальні стимули.

Адже гроші за роботу платять скрізь (десь менше, десь більше). А ось оригінальними "булочками" російський роботодавець балує нас нечасто. На щастя, в останні роки ситуація явно змінюється на краще.

До речі, нематеріальна мотивація зазвичай влітає компаніям в копієчку. Але все одно це дешевше, ніж регулярне підвищення зарплати всім співробітникам або виплата премій за підсумками року.

Типові приклади нематеріальної мотивації

Навчання за рахунок компанії

Роботодавець можна або повністю компенсувати навчання, або покривати його більшу частину (від 50%).

Перший варіант ідеально підійде для прямих професійних програм: тренінгів, семінарів, стажувань і конференцій. Якщо потрібно заохотити продавців-консультантів, то очевидний вибір - тренінги з продажу та асортименту продукції, роботі з запереченнями та вирішення конфліктів. Доведено: навіть самий слабенький тренінг покращує результати роботи співробітників! Як мінімум, на пару місяців.

Варіант з частковою оплатою роботодавець може використовувати для покупки абонементів в спортзал або басейн, заняття фітнесом, танцями або йогою, курсів з вивчення іноземної мови.

Такі "для навчання" не дають миттєвого зростання показників в роботі. Але зате підвищують лояльність співробітників до компанії і "прокачують" важливі речі:

 • Здоров'я (менше лікарняних)
 • Конкурентоспроможність (знання іноземної мови відкриває нові можливості)
 • Задоволеність життям (щасливі люди працюють ефективніше)

Комфорт на робочому місці

Людина - дивно примхливе створіння.Він повинен регулярно пити, їсти, спати і відпочивати. У некомфортних умовах ефективність роботи знижується. Тому частина прибутку компанія повинна виділяти на створення в офісах максимально робочої обстановки.

"Кава, чай і печиво" в Росії пропонують навіть дрібні фірми зі штатом з п'яти чоловік. У великих компаніях йдуть далі: обладнані кухні і душові, настільний футбол і столи для пінг-понгу, власні їдальні та кімнати відпочинку, тренажерні зали, масажні крісла, хімчистки і багато іншого.

Чому така мотивація працює? Чим більше "супутніх" послуг співробітник може отримати на робочому місці, тим менше він буде пропускати роботу для вирішення побутових проблем.

Соціальні "плюшки"

Все більше компаній оплачують своїм співробітникам (повністю або частково) страховки і медичне обслуговування, витрати на транспорт і мобільний зв'язок, витрати на харчування і заняття спортом. Сюди ж можна віднести і всілякі знижки: на обіди в найближчому кафе або на власну продукцію, екскурсії та культурні заходи.

Послаблення в графіку

"Рабська" графік з 9 до 18 з понеділка по п'ятницю витримати складно.

По-перше, багато справ (заплатити за іпотеку або викликати сантехніка) реально виконати тільки в тому ж часовому відрізку.

По-друге, з часом страшно напружує необхідність вставати рано-вранці, одягатися і по будь-якій погоді їхати в офіс, повертаючись додому в сутінках. Адже сьогодні для роботи часто вистачає ноутбука, виходу в Мережу і телефону.

Новітні методи мотивації довели, що символічні послаблення в робочому графіку не знижують ефективність співробітників. А ось лояльність до фірми, навпаки, підвищують.

Що можна запропонувати?

 • Один день в тиждень працювати з дому
 • Сформувати "банк додаткових вихідних" крім відпустки, свят і суботи-неділі. Дні з "банку" працівник може забирати протягом року (оптом чи вроздріб) для вирішення особистих чи побутових питань
 • Дозволити співробітникам працювати у власному графіку (якщо це можливо) з обов'язковим відпрацюванням фіксованої кількості годин за місяць

Публічне визнання

Успіхи співробітників повинні визнаватися публічно! Способів це зробити - маса. Крім банальних грамот або статусу "працівник місяця".

Лідерів можна заохочувати туристичними поїздками або цінними призами в кінці року. Дарувати сертифікат в ресторан або давати два дні відгулу за підсумками місяця. Присвячувати "герою" окрему статтю в корпоративній газеті або на сайті компанії. До речі, в Ощадбанку кращий працівник може повечеряти з Германом Грефом.

За статистикою співробітники, чиї результати визнаються публічно, набагато рідше переходять в інші компанії.

Приклади креативної нематеріальної мотивації

В японських компаніях в дні весняних і осінніх розпродажів співробітницям дають Напівденна вихідні на шопінг.

Засновник The Walt Disney Company Уолт Дісней змінив назви окремих посаду і підрозділів на більш престижні. Пральні та на території готелів і парків розваг стали називатися "текстильними". Після чого вони стали в один ряд з клієнтськими і маркетинговими службами. Плинність серед персоналу нижчої ланки зменшилася в кілька разів ...

В компанії Microsoft є власний торговий центр "The Commons" з бутиками, банками і кафе. Відвідувати його можуть тільки співробітники корпорації.

Вітчизняна компанія "СКБ Контур" організувала для своїх працівників дитячий сад зі зручним місцем розташування та графіком роботи.

Американський банк Wells Fargo замахнувся на ... справжній хор із співробітників. Вступають в нього добровільно, а склад хору постійно оновлюється. "Співаючий банк" часто виступає на спортивних змаганнях, в школах і університетах США.

Гіганти формату Procter & Gamble, Google і Zappos обладнає під спальні кілька кабінетів в офісах.

IT-шники "Колумбіс" один раз в день можуть перерватися на 15-хвилинний масаж плечей і спини. У компанії Yota раз на місяць штат співробітників працює поза офісом: в кафе або на свіжому повітрі.

Є приклади і "негативної" мотивації, яка теж показала відмінні результати. Компанія "ВВН" розробила спеціальну програму "для лузерів". Менеджер з гіршими показниками отримує на місяць живу черепаху Дашу. Доглядати за якою він повинен тільки в офісі.

А який формат нематеріальної мотивації вибрали б для себе Ви? Підписуйтесь на оновлення та діліться посиланнями на свіжі пости з друзями в соціальних мережах!