Економіка і футбол

Футбол демонструє свою значимість в світовій економіці не тільки побічно, але і заявляє про це прямо. І не можна не відзначити, що такий вплив буває неймовірно потужним. Так корпорація Goldman Sochs надала звіт з 1966 року, в якому відобразила зростання фондових ринків тих країн, команди яких приносили успіх своєї країни. За даними середні темпи зростання фондових ринків збільшувалися на 12%, в той час як країни, футболісти яких вилітали з ігор, наносили збиток на 25%. Інша банківська група ABN AMRO намагається довести, що футбольні ураження або тріумфи звичайно не можуть стати причиною фінансової кризи, але все ж вплив цієї гри на економіку має місце бути. Так перше місце на чемпіонаті світу в багатьох випадках впливає на зростання ВВП країни на 0, 8%, в той час як ті, хто програв упускають 0,4% свого ВВП.Але як то кажуть, у кожного правила є свої феномени, так як в 1974 і 1978 роки Аргентина і Німеччина перебували на порозі економічної рецесії, незважаючи на те, що їхня збірна принесла країні "Золоту Богиню". А ось Нідерланди, які невдало зіграли, завдали економіці найменшою збиток.

Економічний ефект футболу

Економічний результат цієї гри має свої роз'яснення. Всім відомо, що покупець, який прибуває в чудовому настрої готовий витрачати на покупку більше коштів, ніж його розчаровані в грі колеги. Успіх в будь-якій грі просто підбадьорює ринок сувенірної та іншої продукції. Футбольні досягнення стає тією причиною, яка посилює ріст індексу купівельної довіри, особливо це добре спостерігається в країнах Латинської Америки і в Європі. Наприклад, в 1988 році збірна Нідерландів стала чемпіонкою Європи. У цей період був відзначений різкий стрибок індексу на 8%, хоча в останні місяці цей показник виявляв слабку динаміку. Не можна не відзначити і бізнес, який також підвладний впливу футболу, так як футбольні країни більшою мірою мобілізують іноземних інвесторів і укладають контракти з новими комерційними партнерами.

Обмеження в футбольну економіку

Безумовно, у всьому є свої утиски і навіть в економіці футболу. Як відомо, чемпіонати світу з футболу організовуються з 1930 року, але навіть за такий великий період часу чемпіонів подарували тільки два континенти, це Європа і Латинська Америка. Інші ж країни зі стабільною економікою, Північна Америка, Австралія і Азія так до сих пір і не зазнали на собі подібний вплив цієї гри. За всю історію світового футболу титул змогли завоювати тільки команди з 7 країн. З цих причин кордону аналізу обмежені. Крім того, економісти стали досліджувати такий парадокс футболу тільки в 1990 році, при цьому наукові роботи в більшій мірі були адресовані не макроекономіці, а мікроекономіки. Тобто проводилися дослідження вплив футболу та інших видів спорту на економіку окремих міст. Так само було проведено аналіз спортивного бізнесу. Є роботи, присвячені соціальному впливу футболу. Були надані ряд таких робіт, в яких фахівці змогли виявити такий феномен: команди Азії погано виступають в чемпіонатах, в той же час в цих країнах показ матчів європейських країн знаходиться на піку популярності. Не можна не відзначити і те, що є певні проблеми, пов'язані з отриманням даних, необхідних для оцінки. Так багато слабенькі в розвиток країни не ведуть точну статистику. Тому дуже складно виявити, як впливає футбол на економіку цих країн.

Але є і такі цікаві факти. Наприклад, до складу ФІФА входить 240 членів, це на 49 більше членів самого ООН. ФІФА зміг об'єднати 300 000 клубів і 260 млн. Гравців. Відповідно до звітів, щороку ця некомерційна організація отримує до 700 млн. Доларів прибутку від проведення футбольних змагань.