Подвійна вершина / подвійне дно - нюанси роботи з патерном

подвійна вершина подвійне дно форекс

Доброго времени суток, пані та панове, форекс трейдери. У сьогоднішньому відеоуроці йтиметься про секрети роботи з класичним графічним патерном «Подвійна вершина / подвійне дно». Патерн цей зустрічається часто, згадується в багатьох книгах про форекс, але мало хто знає як правильно його торгувати.

Привіт пані та панове трейдери. У цьому відео-уроці ми поговоримо про таку графічної формації як подвійне дно або подвійна вершина. Зустрічається цей патерн дуже часто. Він є розворотним. І в цьому уроці ми поговоримо про те, як входити в ринок при виникненні цього патерну. Як ставити стоп-смуги, цілі. Як не попастися на помилковий патерн подвійного дна / подвійної вершини, на що слід звертати увагу. А також характеристики найбільш адекватної оцінки цього патерну.

Що таке подвійне дно або подвійна вершина?

Це патерн з`являється, коли ціна доходить до якихось значень, малює максимум, потім йде якийсь час вниз. Потім повертається приблизно до того ж рівня і малює той же максимум приблизно на тому ж рівні, що і попередній, а потім розвертається і йде вниз. Це у випадку з подвійною вершиною.

1

А у випадку з подвійним дном, як наприклад на малюнку вище, ціна доходить до певних значень. Малює мінімум, потім йде вгору якийсь час, а потім повертається приблизно до того ж рівня і знову розгортається, малюючи нам другий мінімум. І вже після цього ціна починає зростати. Цей патерн у нас буде називатися подвійне дно. Ну, а в разі, коли ціна йде вниз, малюючи нам два максимуму, це подвійна вершина.

Думаю, зрозуміло: у випадку з подвійною вершиною, цей патерн є розворотним і сприяє, згодом, руху ціни вниз. У випадку з подвійним дном, цей патерн знову ж, є розворотним, але сприяє подальшому зростанню ціни, тому що вона йде вгору. Відповідно, патерн «подвійне дно» розгортає ведмежий тренд, патерн «подвійна вершина» розгортає бичачий тренд.

На що варто звертати увагу?

Припустимо, у вас були відкриті якісь покупки, ви побачили подвійну вершину і відповідно, вирішили вийти. Так ось, як же визначити якісний це патерн або ж, ні?

По-перше, варто звертати увагу, якщо на рівні подвійного дна, або подвійної вершини так само розташовується рівень підтримки / опору. В даному випадку, у нас одна вершина, друга і можна звернути увагу на те, що неподалік розташовується рівень. І він, як раз, практично накладається на нашу подвійну вершину.

2

Це надає додаткову силу паттерну і він стає більш значущим. По-друге, між двома вершинами має бути хоча б шість свічок. Тобто, вершини не повинні йти буквально один за одним.

3

Між вершинами має бути хоча б 6 свічок. Щоб це візуально виглядало, як 2 піку або западини, а не 2 або 3 поруч стоять свічки. Але в той же час враховуйте, що якщо друга вершина дуже далеко від першої, то такий патерн, швидше за все, патерном не є і це просто збіг, і швидше за все якогось сильного розвороту тренда ви не побачите. Корекцію, можливо, але не більше. Відповідно, чим далі розташована перша вершина від другої, тим патерн слабкіше. Тому що просто губиться в часі значимість графічної формації.

Що цікаво і на що трапляються багато новачків, так це те, що вони вважають, що подвійна вершина, або ж подвійне дно, формується тільки в тому випадку якщо ціни практично однакові. Припустимо, досягав хай тут 1, 6245 і попередня вершина у нас 1,6245.

4

Ось тільки якщо в разі, коли ціни зовсім рівні, тільки в цьому випадку патерн вважається правильним і варто брати угоду. Якраз навпаки, якщо ціни вершин, або ден дуже і дуже збігаються, буквально мало не до пункту, то швидке всього, цей патерн є хибним. Повинно бути трошки некрасиво. Як на малюнку нижче, коли одна вершина вище іншої, або нижче інший, але вони не ідентичні.

5

Якщо ж вершини ідентичні, ціна дуже і дуже близька до значень попередньої вершини, або дна попереднього, то, швидше за все, це помилковий патерн. І ніякого серйозного руху ви не отримаєте. Буде корекція, але будь-яких великих рухів ви не побачите. На них розраховувати не варто.

Тому, якщо побачите патерн подвійна вершина, або подвійне дно і при цьому ціни вершин, або ж, ден практично ідентичні, то в таку угоду краще не входити, такий патерн краще не розглядати. Що стосується розташування вершин, або ж, ден відносно один одного. У разі, якщо максимальні значення ціни знижуються, припустимо, перша вершина була на одному рівні, а трохи нижче друга вершина, то велика ймовірність продовження руху вниз.

6

У разі, якщо у нас патерн подвійне дно і при цьому друге дно у нас трохи вище, ніж перше, то в цьому випадку наші шанси на те, що ціна піде вгору, збільшується. Як я вже говорив, чим далі відстань між двома денами або вершинами, тим менше ймовірність того, що патерн відпрацює сильно. Буде не якась маленька корекція, а сильне рух вгору, якщо це були дена або вниз, якщо це були вершини.

Тому намагайтеся відбирати угоди, при яких друге торкання виявляється по можливості, більш низьким, у порівнянні з попереднім. Навпаки у випадку з подвійним дном.

Що цікаво, іноді ви можете зустріти на форумах, або ж якихось статтях згадка паттерна потрійне дно, або ж, потрійна вершина. В цьому немає нічого надприродного, то ж саме що подвійне дно, але у нас три торкання. Патерн потрійне дно працює так само, як подвійне дно. Відповідно, потрійна вершина працює так само, як подвійна вершина. Тому, тут ніяких труднощів виникнути не повинно. Але найчастіше виникають подвійне дно і подвійна вершина. Якщо ви шукаєте сильні розвороти, то звертайте увагу на простір зліва. Тобто повинна бути ось така порожня область зліва від ціни і тренд повинен бути досить сильним і тривалим.

7

А в разі, якщо розворот дійсно відбудеться, можна зловити досить і досить великий рух. А якщо ж, простір зліва виглядає заповненим, то відповідно на якийсь сильний розворот розраховувати не варто. Але сильні глобальні розвороти зустрічаються не так часто, тому їх зловити в будь-якому випадку, непросто. Так як вони самі по собі виникають досить таки рідко.

Як же входити в ринок?

Давайте розглянемо на прикладі подвійного дна. Так як нам відомо, цей патерн розвороту. У нас сформувалася перша вершина, потім сформувалася друга вершина і ціна пішла вгору. Ви не знаєте що робити, входити чи не входити, коли входити, де ставити стоп-лосс і тейпрофіт.

Як же ми будемо входити в угоду? Для початку ми будуємо трендовую лінію попереднього тренда. Причому вона повинна захоплювати максимум, що передував другому дну. В даному випадку, у нас був тренд вниз, значить, у нас трендова лінія буде побудована приблизно так. Далі ми ставимо горизонтальну лінію на рівні нашого останнього максимуму, що передував другому дну, знову ж.

8

І відміряє відстань від рівня двох ден до нашого останнього максимуму. В даному випадку, 380 пунктів.

9

Входити ми будемо, як ви здогадалися, при пробої нашої трендової ліній. А наша мета буде: відстань від останнього максимуму до рівня наших останніх ден. Вона у нас була 380 пунктів і відповідно, ми його відміряє від точки входу. Тобто наша мета буде пробита, приблизно, ось тут.

10

Вхід на пробої середній. І можете ставити, природно, відкладені ордери, не обов`язково сидіти перед монітором і чекати, коли ж цей пробій станеться і стоп-лос буде приблизно на рівні наших двох ден, трохи нижче. Причому, ось як раз цікавий момент. Якщо у нас є якийсь прям виділяється пінбар, як в даному випадку, то не обов`язково ставити його нижче лоу, тому що, в цьому випадку стоп-лос вийде, швидше за все, дуже великим. Трохи нижче загального рівня двох ден. Ось, і таким чином у нас буде виглядати угода. В даному випадку приблизно 380 пунктів був тейкпрофіт і 235 приблизно пунктів стоп-лос. Ось така могла вийти угода.

З повагою, Павло

TradeLikeaPro.ru

5_1