Дивергенція і конвергенція

З поняттями "дивергенція і конвергенція" зустрічається будь-який трейдер, який використовує в своїй роботі технічний аналіз. Особливістю окремих індикаторів (приклади дивергенції можна спостерігати, скажімо, на MACD або RSI), а точніше осциляторів, є їх сходження (конвергенція, К.) або розбіжність (дивергенція, Д.) з ціною. Дані сигнали можна і потрібно використовувати в своїй торгівлі. Нагадаємо, що осцилятор являє собою криву, яка коливається між певними рівнями (найчастіше -100, 0 і +100), а також відображається в окремому вікні. Осцилятори - вид індикаторів.

Для чого взагалі проводити порівняння руху індикатора (осцилятора) з ціною? Щоб визначити синхронність їх руху або знайти розбіжності. Важливо пам'ятати, що при розрахунку індикатора технічного аналізу використовується значень ціни, тобто індикатор (осцилятор) є відбивачем її руху. Наприклад, при зростанні ціни крива осцилятора теж піде вгору. І, навпаки, при падінні ціни крива осцилятора також рушить вниз. Це - головна причина запізнення більшості індикаторів, тільки деякі з них працюють на випередження. Якість індикатора, яке дозволяє ефективно скористатися попередженням, - Д. (приклади дивергенції дивіться на скріншоті нижче).

Дивергенція і конвергенція Форекс - невідповідність напрямки ціни і осцилятора. Більш точне визначення включає непідтвердження осциллятором нижчого мінімуму котирування або більш високого максимуму. Досить часто це можна спостерігати на наступних осцилляторах: MACD, RSI, Stochastic, CCI і деякі інші. Найбільш ефективними сигнали від цих індикаторів вважаються в разі істотного відхилення від ціни. Класична або правильна Д. Форекс є розворотне модель теханализа. Ця розбіжність попереджає трейдера, що очікується коротко- або средносрочное зміна тренда.

Виділяють бичачу К. (сходження) і ведмежу Д. (розбіжність). Ведмежа Д. характеризується більш високими значеннями цінових максимумів ( "верхівок") при більш низьких рівнях максимумів осцилятора. Бича К. говорить про майбутній розвороті спадного тренда вгору, а, точніше, про його слабкості. Щоб визначити, буде розворот тренда чи ні, краще дочекатися іншого сигналу (наприклад, пробою лінії тренда від низу до верху ціною).

Ведмежа Д. свідчить про майбутній розвороті поточного висхідного тренда вниз.

Для більш точного входу в ринок рекомендуємо дочекатися інших підтвердних сигналів розвороту тренда від іншого індикатора або використовувати додаткові патерни.

З огляду на, що осцилятор MACD найбільш популярний в середовищі трейдерів як осцилятор, який показує технічні дивергенцію і конвергенцію, наведемо актуальні для MACD правила:

1. сигнали, які отримані від даного осцилятора, вважаються випереджаючими.

2. неважливо, яка сила сигналів - вони все рівнозначні.

3. входити ринок згідно сигналам MACD можна як в сторону тренда, так і проти нього.

Отже, ви переконалися в корисності використання сигналів дивергенції і конвергенції для визначення слабкості тренда. Трохи попрактиковавшись, ви навчитеся швидко визначати їх, а, значить, бути готовим до розвороту тренда раніше інших, що робить вас ближче до отримання прибутку.

Пам'ятаємо, що прибутковість торгівлі дуже сильно залежить від обраного вами брокера!