Щоденник околориночного спекулянта: "На початку було слово"

На початку було слово, і слово було.. Steam! Напевно з боку це звучить дуже дивно: прийти на ринок з ігор, точніше з гри. Не знаю, мені нормально.

Передмова:

Попередня стаття отримала несподіваний (для мене) успіх і дала хорошу мотивацію до розвитку, тому в першу чергу дякую всім за коментарі. Крім того, так вже вийшло, що далекий родич з Руанди залишив мені величезний спадок, тому я купую UT нарешті можу дозволити собі тут вчитися:) А яке навчання трейдера без щоденника? (В основному - паскудний) Так-то щоденник повинен бути з угодами, але для початку і такий зійде.Що я тут намагаюся сказати: з цієї статті я починаю блог, в якому спробую розповісти про дорогу від абсолютного ринкового профана до трейдера (або того, що вийде з мене в кінці курсу). І найголовніше - я дуже постараюся зробити це цікаво, сподіваюся що мій попередній досвід в цьому допоможе.У цій статті мова піде про те, як я докотився до такого життя познайомився з ринком. Поїхали..

Зміст

  1. Спочатку
  2. Потім
  3. Зовсім потім

Спочатку Steam

Моє знайомство з торгівлею почалося на початку 2009 з сервісу Steam і гри Team Fortress 2. Крім яскравого стилю, гарного гумору і динаміки там були ігрові шмотки. О так, шмотки! Гори зброї, шапок і фарб лежали на полицях цифрового магазина, "емітентом" всього цього барахла була компанія Valve. Фішка в тому, що речі могли випадково "випасти" під час гри, а крім офіційного магазину в грі був внутрішній обмін. Метикує? Беремо предмет дешевше і міняємо його на предмет дорожче, на жаль такий же даремний. Даремний до того моменту, поки ви не знайдете задрот, який готовий купити це за реальні гроші.Якщо ви таки думаєте, що все це мишача метушня і ідіотизм в абсолюті, то можу порадувати: особливо здатні заробляли на цьому близько 30 тисяч за місяць. Цілком кошерна робота, чи не так? Особливо якщо врахувати, що навіть зараз у багатьох містах люди живуть на десятку. Такі доходи були за рахунок відсутності хоч якихось регуляторів і заборон, по суті це був ринок вільної конкуренції і справжнє роздолля для спекулянтів. Бартер процвітав, а ціноутворення було повністю вільним, що не чесних на руку "трейдерів" теж ніхто не чіпав.Через кілька місяців такої торгівлі у нас зібралася своя "компанія за інтересами", тому на наступному етапі ми почали грати в маркет-мейкерів - спочатку займалися демпінгом, а потім викуповували більшу частину пропозиції. Ціна приходила в норму на наступний день і ми вимінювали все з подвійною вигодою.

У нас навіть була своя торгівля на новинах. Точніше на новинах про оновлення гри, тому що нове оновлення - нові товари, і нові способи заробітку:) Крім того кожне оновлення завжди супроводжувалося досить-таки кумедними роликами:

Ще одним "відкриттям" стало європейське співтовариство гравців. Там люди вважали всі ці речі просто приємним доповненням до гри і здебільшого навіть в голову не приходило займатися чимось подібним. А раз так, то володіючи хоч якимось англійським можна було здійснювати операції за викидними цінами. Для прикладу: це як купити AAPL за ціною С, а іноді і BAC. Перечитайте останній абзац, ніяких асоціацій не виникає? Так це ж справжнісінький арбітраж! Величезний Межриночний спред і відсутність хоч якоїсь потреби в математиці ставили цей спосіб торгівлі на 2-е місце по прибутковості і 1-е по геморойні (через складність в пошуках "західних клент", там то люди просто грали).Найбільше капусти рубали перші "регулятори" ігрового ринку - гаранти чесності угод, які мали комісійні від обсягу угоди. На той момент для нас з одного боку це було перешкодою тому взяти 300% профіту з однієї угоди ставало складніше; c іншого боку, коли ризик в угоді став не 5-15 рублів, а від 500 до кількох тисяч потрібно було хоч якось гарантувати собі готівку. Хоча знаєте, коли регулятор, арбітражери, спекулянт і твій приятель - один і той же чоловік, то торгувати стає набагато цікавіше)) Шкода що потрапити в їх тусу було вкрай складно тому потрібні були великі знайомства серед адміністрації серверів і форумів + там реально була жорстка конкуренція, олігополія в прямому сенсі слова.

* Звичайно тоді ніхто не говорив про "арбітраж", "маркет-мейкерів", "спреді" та інших заумності - ми просто сиділи в скайпі, питаючи один одного про справедливу ціну, і раділи прибутковим операціях. Тим часом гра повільно перетворювалася з веселою стрілянина в симулятор "обмани ближнього". *

Тема загнулася близько 2012 року: Valve ввели власну торгову платформу (таку ж гальмівну і незручну як quik) з інфою про справедливу ціну і попит пропозиції. Попутно почався вилов особливо спритних розводив і введення купи обмежень. З введенням торгового майданчика Steam з'явилися і перші "ECN" - спеціалізовані сайти для бартерної торгівлі з своїми премудростями. Конф в скайпі розвалилася, всі розійшлися по своїх справах. На жаль, я не увійшов до числа місцевих Ротшильдів і пішов з ринку всього-на-всього з планшетом, телефоном, комп'ютером, стареньким плестейшеном і накопиченнями на ноутбук (я був тим ще техно-гиком). До того ж під кінець я примудрився посіяти сімку з номером від гаманця WM, тому висновок решти грошей розтягнувся ще на півроку.Пізніше я ще кілька разів намагався провернути щось схоже і в інших іграх, але більше тисячі за місяць зробити не виходило. Зате двічі примудрився обвалити економіку на сервері.

Потім Bitcoin

Після "запаморочливого успіху" організм міцно засвоїв, що можна робити гроші силою розуму і хітрожопие, а значить потрібно в першу чергу качати його. Благо тоді я тільки вступив в кращий ПТУ коледж міста за фахом програміста (на ділі виявився звичайнісінький сис. Адмін) і було просто море часу для саморозвитку. Швидко прочухал як там потрібно вчитися я освоїв всю "освітню програму" закладу за пів року і зайнявся іншими інтересами: для початку були pascal, java і sql; потім в хід пішла психологія, риторика, прикладна політика і економіка.

* Якщо хтось скаже, що раз я такий розумний, то чого тут забув і чому ж не вчишся десь в МГУ або ВШЕ? Ну, в основному тому, що я тупий до крайності: в середній школі скотився до трійок і забив взагалі на все крім математики завдяки "чудовою" классуха і захопленістю торгівлею. Наганяв (і наганяю досі) знання завдяки підтримці батька, який всіляко підтримує мене в плані самоосвіти. *

Загалом, на дворі був 2013, кожен день з'являлися статті про мільйонерів-біткойнеров і крипто-валюти росли як гриби після дощу, а вдома стояв новісінький ПК з i5-3570k + GTX680 на борту. Думки було дві:

  • Знову випалювати очі сидячи цілодобово за ПК і спекулюючи на скачках курсу пекла неліквідних валют.
  • Використовувати потужність ПК для генерації грошей. Якщо хто не в курсі: можна Майні тільки що запущені крипто-валюти вкрай легко і у великих кількостях.

Думаю очевидно, що вибрав другий варіант. Був зареєстрований гаманець, встановлений майнер і розігнаний ПК. Робота почалася відносно добре: за день виходило Майні до 20000 у. о. Проблема була в тому, що деякі валюти "банкрутували" раніше, ніж я встигав їх продати:( Один раз я не продав 50000 у.о. бо не зробив знижку 250р. Покупцеві, через 30 хвилин валюта знецінилася (не так що на зображенні, то був її 100500-й клон).

За вирахуванням електрики всі ці маніпуляції приносили в середньому близько чотирьох тисяч рублів на місяць - було цікаво, але мало і дуже соромно. Працювати це перестало приблизно через півроку: через широке поширення asic-Майнер добувати валюту стало важче, крім того з'явилися сай ти з котируваннями валют і обсягами, так що продати фактичні сто рублів за ціною двохсот стало неможливим. Зараз мені все це дуже сильно нагадує IPO, тільки з більш високими ризиками.

Зовсім потім - кредити

Помучившись дурью майже рік стало зовсім вже нудно; цікаві книги скінчилися, а нових ідей не додалося, тому на залишки від майна просто зайнявся мікро-кредитами на студентські потреби (сесія, потім зазначити сесію і т. п.). Тут уже всіх премудростей не розкажу, думайте самі, наприклад. Якщо коротко, то вийшло щось на зразок "ф'ючерсу" - чим довше висить борг, тим більше доведеться віддавати, але відсоток зростав тільки після заздалегідь обумовленого терміну. У підсумку виходило, що якщо людина чесна - платить буквально пару відсотків; якщо ж попався "найрозумніший", який починав викручуватися і тягнути кота за найважливіше, то відсоток зростав на дріжджах. Так як акцент був спочатку на якість послуги, то ніякими колектрів і іншим подібним не користувався - все було культурно, відсоток повернення наближався до 90.

На жаль через мороки з ризик менеджментом і специфіки аудиторії виходило робити оклад прибиральниці, далі невиправдано (на мій погляд) починали рости витрати. З одного боку - копійки, з іншого боку я був третьокурсником ПТУ коледжу і ніякими захмарними потребами не володів.Приблизно в цей же час я дізнався про біржі: було відверто нічим зайнятися, я просто бродив по вікіпедії в розділі фінансів і наткнувся на пачку статей про акції облігаціях опціонах ф'ючерсах. На наступний день я взяв лікарняний і дві доби просидів за комп'ютером намагаючись зрозуміти всі тонкощі роботи в цій сфері. У підсумку все, що я ясно зрозумів зводилося до чотирьох речей:

1) Все, чим займався до цього - дитячий лепет.

2) Доведеться вчитися, багато і довго.

3) Хрін тобі, а не гарантії. Відсоток успіху коливається від 1 до 5.

4) Форекс = обман.

Загалом "Уот так Уот". Взагалі я думав написати відразу і про подальші моїх "пригоди" аж до поточного моменту, але я вже витратив на цю частину 9 годин і навряд чи подужаю ще стільки ж прямо зараз. Коротше кажучи, продовження буде в 2-ї частини: там спробую розповісти про перші кроки в трейдингу, знайомстві з UT, першому пропив, а так само почати розповідь про те, чому вчуся прямо зараз на курсі скальпинга від UT.

P. S. Аргументована критика в коментарях всіляко вітається;)