Вклади в облігації

Що робити людині, у якого на руках є вільні кошти? Їх можна витратити, а можна вкласти в справу, щоб вони працювали і приносили прибуток. В принципі, обидва варіанти мають право на життя. Але, припустимо, ви вже придбали товари першої необхідності і можете собі дозволити інвестувати трохи грошей без особливого ризику. На думку спадає один з найбільш популярних варіантів - оформлення депозиту. Начебто є всі умови - "капають" відсотки, держава гарантує повернення коштів у разі відкликання ліцензії у банку. Загалом, все добре. Але що робити, якщо вам пропонованого банківського відсотка занадто мало? Хочеться отримати більше, але знову-таки без особливого ризику для свого гаманця. У цьому випадку варто звернути увагу на облігації - поширений інструмент, який активно використовується, як один із способів примноження свого капіталу.

Що таке облігація і в чому її відмінність від депозиту? Давайте згадаємо, що таке облігація. Це цінний папір, який є підтвердженням вашої інвестиції в будь-яку компанію. За призначенням облігація дуже схожа на депозитний договір, але по суті - це зовсім інший документ. У облігації так само, як і в згаданому вище договорі, вказується процентна ставка і термін, на який здійснюється інвестиція. Основна відмінність облігації в тому, що в разі банкрутства компанії-емітента держава не страхує втрати. Для індивідуальних підприємців або ряду юридичних осіб, яким тепер звикли до відсутністю страхування, інвестиції в облігації можуть стати пристойним способом заробітку. Щоб дізнатися термін обігу документа і варіанти дострокового погашення, необхідно уважно прочитати проспект емісії, де прописується вся найбільш важлива інформація. Як показує практика, облігація купується на період від одного місяця до 2-3 років. Для більшості юридичних і фізичних осіб цього достатньо, щоб зберегти капітал, примножити його і надалі купити нові цінні папери. Оптимальним періодом для подібних інвестицій є дворічний термін. Що стосується дивідендів, то більшість підприємців віддають перевагу цінних паперів з фіксованим доходом. Найбільшою надійністю володіють облігації, які випускаються державними організаціями. Це пов'язано з тим, що основні обсяги їх емісій підкріплені майном РФ. Ще зовсім недавно прибутковість таких облігацій була занадто низькою. Сьогодні ж на тлі збільшення ліквідності, підвищуються і дивіденди.

Загальні риси облігацій, депозитів та акцій Схожість депозитів, акцій і облігацій часто плутає потенційних інвесторів і змушує їх відмовитися від подібного роду інвестицій. Щоб виключити це явище, давайте розглянемо основні риси, які дійсно об'єднують всі ці види інвестування. Отже, всі вони мають на увазі фіксований дохід (якщо інших умов не прописано в договорі). У випадку з облігаціями даний вид прибутку часто називається "купейним" (але суть від цього не змінюється). Просто у документарних облігацій є спеціальні купони, які необхідно відрізати і міняти на подальшу виплату. Час отримання доходу може бути різним і воно передбачається договором. Найчастіше обмін купонів на гроші по облігаціях відбувається один раз в три місяці або один раз в шість місяців. Купити облігації можна на вторинному ринку через ММВБ за допомогою виплати поточної вартості цінного паперу. До слова, це одне з основних переваг облігацій. У разі продажу активу все відсотки залишаються в цілісності, чого не скажеш про депозити, в яких при достроковому розірванні процентна ставка перераховується і вкладник практично не отримує доходу. Але важливо враховувати, що підшукати хорошого покупця, готового заплатити поточну ціну за облігацію (з урахуванням відсотків) далеко не просто. Щоб не зіткнутися з такою неприємністю, краще мати справу тільки з високоліквідними облігаціями, які завжди котируються на біржі. Що стосується викупу облігації, то угоду не обов'язково здійснювати в дату погашення. При бажанні актив можна пред'явити і набагато раніше. Акції і облігації, як найбільш популярні цінні папери на фондовому ринку, мають багато спільного. Перше, що ми вже відзначили, і акція, і облігація - це цінні папери.Купити необхідний актив можна за допомогою брокера на будь-який з майданчиків. Наприклад, в Росії угоду можна здійснити на біржі РТС-ММВБ. При угодах з акціями і облігаціями доведеться розщедритися на певний відсоток, який сьогодні становить 13%. Що стосується брокерської "пені" при оформленні облігацій, то вона трохи вище, ніж у випадку з акціями. Як тільки підходить день виплати дивідендів по облігації, угоди купівлі-продажу заморожуються. Це необхідна операція, яка дозволяє сформувати новий реєстр власників цінних паперів. У створену паузу емітент повинен встигнути виплатити власникам облігацій належні їм відсотки. У випадку з акціями власник може до останнього не знати, якою буде наступна виплата. У облігацій ж дивіденди фіксовані, і не залежать від успіхів копанні на ринку.

Недоліки облігацій Раз вже ми затіяли відверту розмову про облігації, то просто зобов'язані згадати їх мінуси. Це дає можливість прийняти адекватне і усвідомлене рішення по вкладу коштів в цінні папери. Дещо ми вже згадували, але повторення в справі інвестицій зайвим не буде. Отже, недоліки облігацій: 1) Ці цінні папери не страхуються державою. У разі якщо компанія-емітент за будь-якої причини збанкрутує, можна позбутися всіх своїх коштів. Саме тому вклади в облігації більше цікавлять юридичних осіб, які й без того не можуть розраховувати на страховий захист з боку держави. Але відсутність страхування - не привід для відчаю. Всі ризики можна мінімізувати, якщо провести грамотну диверсифікацію портфеля. 2) Прибуток за облігаціями буде обкладатися податком в розмірі 13%. Що стосується звичайних депозитів, то тут ситуація виглядає наступним чином. Якщо процентна ставка за вкладом нижче 13%, то податком вона не обкладається, якщо ж вище - то стягується 35% з прибутку. 3) Погашення або достроковий викуп облігацій повинен проводитися в строгому порядку, з урахуванням прийнятого рішення про випуск. Звичайно, просто прийти і повернути облігації не вийде (якщо така умова не обумовлено угодою), але продати цінний папір на біржовому ринку - будь ласка. 4) У довгостроковій перспективі фіксована ставка облігацій може зіграти злий жарт з інвестором і привести до "мінусовій" прибутковості.У випадку з акціями це виключено, адже ставка коригується з урахуванням інфляції. Який можна зробити висновок із зазначених вище недоліків? Облігації, незважаючи на свою видиму стабільність, є певною мірою ризикованим інструментом. Але за кордоном люди йдуть на такий ризик і отримують непогані відсотки. Якщо порівнювати з іншими активами на фондовому ринку, то облігації найменш ризиковані. Особливо вклади в облігації хороші в період кризи, коли багато компаній "штормить", а доходи по акціях виявляються дуже нестабільними.

Росія і вклади в облігації На території РФ до облігацій склалося інше ставлення, недовірливе, чи що. Причиною всьому - деяка неповноцінність вітчизняного фондового ринку і нерозуміння у багатьох людей особливостей його роботи. Більш того, до цінних паперів має місце підозріле ставлення через обманів в період розвалу СРСР. Людям все складніше пояснити, що сучасні облігації зроблені абсолютно з іншого "тесту". У свою чергу подібне ставлення в суспільстві негативно впливає на обсяг прибутку цінних паперів та особливості оподаткування в даній сфері.

Здавалося б, облігації повинні приносити багато більший прибуток (в порівнянні зі стандартними депозитами). Але, на жаль, цього не відбувається. При випуску цінних паперів закладаються низькі відсотки, які відбивають бажання багатьох інвесторів вкладати в них гроші. В середньому рівень відсотків за облігаціями становить десь 8-10% річних. Погодьтеся, подібні дивіденди рідко кого можуть залучити. Але вклади в облігації можуть бути прибутковими. Для цього необхідно "зануритися" в світ спекуляцій і заробляти на продажу цінних паперів за поточною вартістю, про яку ми вже згадували вище. Як гарантувати прибуток? Необхідно враховувати одну дуже цікаву особливість. На біржі можна придбати облігації за ціною нижчою від реальної, а ось банк (компанія) -емітент зобов'язується купувати свої облігації за номінальною вартістю. Ось на цьому і можна заробити. Але тут є небезпека, адже чим вища доходність облігації, тим менше її надійність. А мати справу з великими ризиками хочуть не всі. Як тільки ринок отримує сигнал про наявність проблем у компанії-емітента, як вартість облігацій починає знижуватися. Факт таких падінь в більшості випадків відображає реальні ризики, пов'язані зі здатністю банку виконувати зобов'язання. Є і ще одна особливість фондового ринку, про яку не можна забувати. Як тільки ринок "падає", інвестори масово переходять на облігації. У такій ситуації попит на цей вид цінних паперів зростає, а прибутковість знижується. Такі ситуації відбуваються досить часто. Звичайно, ризики є завжди - цього ніхто і не заперечує. Але для того, щоб вклади в облігації приносили очікуваний прибуток, а капітал не випарувався від безграмотних інвестицій, необхідно оцінювати рейтинг надійності компанії-емітента. Це дуже важливо. Навіть якщо ви налаштовані зібрати "консервативний" портфель з одних тільки облігацій, то при грамотному поході цілком можна розраховувати на гарний прибуток. Якщо мова йде про банківські облігації, обов'язково звертайте увагу на ринкову вартість цінних паперів. Їх прибутковість формується з урахуванням існуючого попиту та пропозиції. Як тільки з'являється негативна інформація про банк (або про компанії-емітента), то зростає прибутковість, але знижується ринкова ціна.Якщо вас зацікавили вклади в облігації, необхідно пам'ятати, що всі операції з цінними паперами проводяться виключно професійними учасниками ринку. Найчастіше в ролі таких інвесторів виступають інвестиційні компанії, банки, великі організації і так далі. У будь-якому випадку для ведення подібної діяльності на руках повинна бути відповідна ліцензія.

Але не варто впадати у відчай. Якщо вас зацікавила дана напрямок, то завжди можна звернутися за допомогою до одного з численних брокерів, які грають роль керуючих та здійснюють операції за вашим дорученням. У таких брокерів є відповідна ліцензія і право управляти майном в інтересах клієнта. На сьогоднішній день в подібній діяльності бере участь більше тисячі юросіб. Що стосується довірчих керуючих, то тут вибір не менше. Варто відзначити, що співпраця з брокером і передача коштів в довірче управління обов'язково має оформлятися документально. При цьому схема співпраці найчастіше стандартна. Спочатку укладається договір між майбутніми партнерами. Після цього клієнт заповнює бланк заяви, в якому просить відкрити особистий рахунок. Як тільки рахунок відкритий, можна подавати заявки на операції з цінними паперами. Подача заявок здійснюється по телефону або через інтернет.

Висновки Таким чином, якщо у вас є стійке бажання заробити з мінімальними ризиками, приділіть увагу облігаціями - ці цінні папери можуть стати відмінним доповненням до вашого інвестиційним портфелем або "пропуском" в світ більш ризикованих інвестицій.