Криза в Росії восени 2013: сумна реальність чи міф?

Буквально відразу після закінчення світової кризи 2008-10 рр. в російських ЗМІ почалися спекуляції з приводу можливого в доступному для огляду майбутньому краху фінансової системи РФ. Зокрема, деякі журналісти прогнозують погіршення реального стану вже восени цього року. У даній статті ми спробуємо розібратися в можливості даного (природно, небажаного для нас) сценарію розвитку поточної ситуації.
Ф'ючерс на індекс РТС
На мій погляд, описані вище страхи не мають під собою серйозних підстав і спрямовані лише на спекуляцію даною темою, з метою підвищення рейтингу видавництв і підриву і так нестабільної політичної ситуації в нашій країні, що вже з лютого 2013 року призвело до падіння індексу РТС на 24, 5% аж до позначки в 1233,04.Почнемо з того, що у випадку з іпотечною кризою в США, який фактично і став передумовою краху світового фінансового сектора, дана ситуація практично не має шансів на повторення в нашій країні. Почнемо з того, що в Росії іпотечний ринок, як і ринок страхування, я жодного разу не досягти тих обсягів, що існували в США в 2008 році. Більш того, він не досягне таких результатів і в найближчому майбутньому, що пов'язано як з особливостями російського законодавства, яке обмежує можливість отримати кредит під заставу нерухомості (навіть взяти просто величезна кількість документів, потрібне для отримання дозволу), так і з менталітетом російського людини, не схильну отримувати кредити під заставу нерухомості (так, в Америці кожен другий громадянин за результатами опитування не проти отримати кредит під заставу власного будинку). Таким чином, зменшується простір для спекуляцій іпотечними кредитами.
Більш того, в Росії сильно розвинена система колекторських агентств, що знижує ймовірність збереження в портфелях кредитних організацій так званих "токсичних" активів, якими був перенасичений в 2008 році американський ринок цінних паперів. У нашій країні банки прагнуть якомога швидше злити хоча б за безцінь безнадійні кредити, щоб не псувати свою фінансову картину. Але при наявності розвиненої системи колекторних агенств, ці активи не йдуть на вторинний ринок, що, безсумнівно, є плюсом
З іншого боку, і в нашій країні все не так благополучно і не можна заперечувати наявність ряду проблемних областей російської економіки. Так, варто загострити увагу на енергетичному секторі. Кілька років тому держава розділила обов'язки по теплопостачанню між обмеженим числом компаній, таким як РАО ЕС Сходу, за територіальною ознакою. Такий поділ характерно для теплопостачання, тому що немає ніякого економічного сенсу прокладати теплоізоляційні труби від Московської ТЕЦ в Сибір внаслідок втрати тепла, на відміну від того ж енергозабезпечення.
Цей поділ дозволило більш ефективно використовувати існуючі ресурси, але при цьому створило додаткові проблеми у вигляді абсолютно збиткових підприємств, що працюють в далекосхідних регіонах, в тому числі Східному Сибіру за рахунок того, що доводиться прокладати на величезні відстані і утримувати труби, по яких йде передача тепла від ТЕЦ, але не для ряду міст, як це відбувається в Центральній Росії, але для двох-трьох віддалено живуть сімей (це звучить награно, але на ділі так і відбувається).
Таким чином, держава змушена всіляко підтримувати дані підприємства, роблячи транзакційні виплати для забезпечення їх платоспроможності та погашення частини кредитів (для деяких компаній обсяги позикових коштів в рази перевищують річний оборот) перед такими банками, як Ощадбанк і ВТБ.
Чим же такий стан справ може загрожувати Російської економіці? З огляду на обсяг вже вкладених коштів і постійно зростаючі борги дана ситуація може привести до банкрутства низки компаній і краху цього сектора економіки, чого, природно держава не може допустити. Тому, вливання триватимуть Але це може привести до негативного сальдо державного бюджету і вичерпання збережених на даних момент держ. коштів. При цьому, навіть з огляду на ці вливання, уряд все одно впевнено контролює бюджет і поступово повертає його назад в "зелену зону". Однак, рано чи пізно доведеться щось міняти, але в короткостроковій перспективі це не повинно привести до фінансової кризи.
З іншого боку, буквально пару років тому на просторах північноамериканського континенту почалася розробка сланцевих родовищ природного газу Варто зазначити, що витрати видобутку даного газу не дуже високі, що дозволить американській промисловості в найближчі роки остаточно відмовитися від імпорту даного ресурсу і, можливо, дасть початок нової гілки експорту. При цьому дана подія не сильно вплине на обсяги експорту російського природного газу за рахунок великої кількості торгових партнерів і налагоджених газопроводів, що робить невигідним зміну країни-експортера для країн Східної Європи.
Нарешті, хоча наша економіка і зав'язана на видобутку нафти, це може бути і істотним плюсом (принаймні, на даний момент) за рахунок зростання цін за барель "чорного золота". Незважаючи на той факт, що Росія експортує первинний нафтопродукт (власне, чисту, що не перероблену нафту), варто зауважити, що це вигідно для нашої країни внаслідок того, що це підтримує низькі (відносно) внутрішні ціни на даний вид палива, що і забезпечує промисловість необхідними ресурсами.
Варто також відзначити, що на даний момент РФ має в своєму розпорядженні достатніми для ведення успішної економічної діяльності (Тобто без істотного падіння обсягів видобутку) запасами нафтопродуктів. З одного боку, розвідка і видобуток не можуть пошуком більш глибоких і якісних родовищ. З іншого ж боку, нафтові компанії мають достатньо коштів для проведення ретельного аналізу. Більш того, за рахунок зростання здорової конкуренції на ринку розвідки родовищ підтримується некритично висока (відносно, тому що дослідження 1 зразка керна (тобто породи) може обійтися в 2-4 тисячі доларів) але достатня для постійного вдосконалення методів обробки (наприклад, в Росії почалося впровадження комп'ютерного 3d моделювання для підвищення ефективності оцінки якості породи) ціна на даний вид діяльності.
Таким чином, після аналізу певних ключових моментів, стає ясно, що на даний момент існує ряд проблем, які варто вирішити протягом наступних років. Але при цьому не можна заперечувати факт відсутність серйозних передумов для критичного погіршення економічної ситуації РФ в найближчі півроку мінімум.