Індекс китайського фондового ринку: Що? Де? Коли?

Вітаю! Помітили, що з літа минулого року світові фінансові ринки кілька лихоманить? І мало хто пам'ятає про те, що все почалося з Китаю ...

Сегодня "герой" мого поста - індекс китайського фондового ринку під назвою Shanghai Composite. Що з ним відбувається зараз, і які перспективи індексу на найближче майбутнє?

Коротка історія індексу

За віком азіатський ринок - зовсім молодий, якщо порівнювати його з європейським і американським. Він почав активно формуватися тільки після Другої Світової війни. До цього моменту Китай і Японія перебували практично в повній ізоляції від Заходу.

Сьогодні в Китаї діє близько п'ятнадцяти фондових бірж. Центрами ринку цінних паперів вважається Гонконг і Шанхай. Тому стан китайського фондового ринку прийнято оцінювати за двома основними індексами: Hang Seng (Гонконгська фондова біржа) і Shanghai Composite (Шанхайська фондова біржа).

Розглянемо один з індексів більш детально - той, який називають індикатором китайської економіки.

Shanghai Composite (SSE Composite)

Розрахунок шанхайського індексу ведеться з 1990 року (базове значення було прийнято на рівні 100 пунктів). У розрахунку Shanghai Composite беруть участь всі акції з котирувальних листів А і В Шанхайської фондової біржі. До акцій списку "В" мають доступ усі закордонні та вітчизняні трейдери. До списку "А" - тільки кваліфіковані іноземні інвестори, які авторизовані на біржі.

Цікаво, що Шанхайська фондова біржа - це некомерційна організація і знаходиться під управлінням Комісії з цінних паперів КНР.

Індекс SSE Composite (це скорочена назва Shanghai Composite) називають основним індикатором китайського фондового ринку. Він розраховується на основі щоденних цін акцій, які входять до його складу.

Індекс охоплює відразу кілька секторів: виробництво, енергетика, фінанси, сировина, продовольчі товари, телекомунікації та охорону здоров'я. Найбільшу вагу в індексі (і за кількістю, і за капіталізацією) мають великі банки.

Які компанії потрапляють в індекс SSE Composite?

До юридичних осіб, які претендують на участь в індексі, пред'являються досить жорсткі вимоги.

  • По-перше, акції емітентів повинні бути випущені тільки після схвалення Департаментом з управління цінними паперами Держради КНР.
  • По-друге, статутний капітал компанії повинен складати не менше $ 4, 5 млн., А кількість акціонерів перевищувати 1 тисячу осіб.
  • По-третє, компанія повинна працювати на ринку не менше трьох років. Причому, протягом трьох років вона не може займатися протиправною діяльністю.

Сьогодні до складу індексу входять акції авіакомпанії Air China, банків (Bank of China, Bank of Communications, Hua Xia Bank), підприємств металургії (Aluminum Corporation of China і Baosteel), онлайн сфери (CHINA UNICOM і Beijing Gehua CATV Network) , нафтової промисловості (SINOPEC Shanghai Petrochemical Company), транспортних і залізничних компаній (China Merchants Energy Shipping і Jiangxi Ganyue Expressway), енергетичних та інших.

"Блакитні фішки" Китаю формують індекс SSE 50 (акції п'ятдесяти найбільших компаній).

Що відбувається з індексом Shanghai Composite?

В останні роки економіка Китаю сповільнюється через перехід країни від виробництва та інвестицій до послуг і споживання.На основному китайському індексі (і не тільки на ньому) ця "перебудова" відбивається катастрофічно. Основна причина обвалу ринку цінних паперів Китаю: перегріта економіка КНР. У якийсь момент зростання інвестицій в акції перевищив темпи економічного зростання і прибутків компаній. З листопада 2014 року по липень 2015 року індекс Shanghai Composite виріс майже в два рази (з 2507 до 5046 пунктів).

Максимум був зафіксований 6 липня минулого року - 5166, 35 пунктів. 8 липня індекс звалився на 6, 4%, що викликало на ринку справжню паніку. На наступний день відразу 500 великих компаній призупинили торги цінними паперами через високого ризику банкрутства. 18 липня індекс Shanghai Composite впав ще 6, 15%. В кінці серпня після місячної стабілізації, обвал китайського фондового ринку відновилося. Це викликало ланцюгову реакцію - графік біржових індексів по всьому світу пірнув вниз на 6-8%.

22 серпня 2015 го Shanghai Composite досяг 3509, 98 пункту. А до кінця літа і зовсім опустився нижче 3000 пунктів (вперше з початку кризи). Акції, які звертаються на китайському фондовому ринку, втратили $ 5 трлн. капіталізації - абсолютний рекорд з 1992 року.

В ситуацію втрутився Комітет Держради Китаю з контролю та управління держмайном і заборонив продавати на біржі акції держкомпаній. Народний банк Китаю почав знижувати курс юаня по відношенню до долара і припинив фінансові вливання на підтримку біржі через їх неефективності.

Обвал китайського фондового ринку продовжився і в 2016-му році. З початку року індекс Shanghai Composite втратив 23%. 29 лютого значення індексу склало 2 688 пункту. У березні міжнародне рейтингове агентство Moody's знизило прогноз по кредитному рейтингу Китаю зі "стабільного" до "негативного". Те ж саме зробило і агентство Standard & Poor's.

Щоб виправити ситуацію, уряд Китаю обіцяє прискорити реформу регулювання фінансової сфери КНР. Всі чекають нових положень, які можуть бути оприлюднені вже влітку цього року ...

На завершення до всього вищесказаного "песимізму" можу лише додати, що інвестиції в китайську економіку для мене як і раніше актуальні і перспективні. У долгосроке вона і досі обіцяє прибуток, чого не можна сказати, наприклад про японському фондовому ринку ... До речі, про це економічному феномен (NIKKEI) я хочу розповісти вам в наступний раз!

А які у вас прогнози по індексу Shanghai Composite? Як швидко він зможе відіграти своє падіння? І чи варто очікувати його зростання в найближчій перспективі? Підписуйтесь на оновлення і не забувайте ділитися посиланнями на найцікавіші пости з друзями!