Брейнштормінг: що це і наскільки він ефективний насправді?

Вітаю всіх, друзі! Суперечки на тему того, яка діяльність є більш ефективною, колективна або індивідуальна, в наукових колах ведуться вже давно. Це пов'язано з тим, що кожна організація і кожне підприємство зацікавлене в отриманні від свого персоналу максимальної віддачі, але стимулювати співробітників до розкриття свого потенціалу не завжди легко вдається.

Сьогодні хочу познайомити Вас з цікавим терміном. Брейнштормінг це відома методика рішення задач, що застосовується не тільки в психології, але і в бізнесі, яка дозволяє знаходити рішення навіть найскладніших проблем. Зацікавилися?

Зміст

  • 1 Що таке мозкова атака і її недоліки
  • 2 Стадії мозкового штурму - від вступу до підведення підсумків
    • 2. 1 Фаза підготовки
    • 2. 2 Створення робочої групи
    • 2. 3 Процедура обговорення (брейнштормінга)
    • 2. 4 Резюмування підсумків

Що таке мозкова атака і її недоліки

Поняття набула розголосу ще в 1957-му році завдяки менеджеру з реклами Алексу Осборну. Він запропонував спосіб ведення колективної інтелектуальної роботи і назвав його мозковим штурмом.

Його суть полягає в тому, що людям дозволяється висловлювати будь-які, найсміливіші ідеї, аби вони могли привести до вирішення тієї чи іншої проблеми. Цей метод був представлений, як універсальний, який може застосовуватися в будь-якій сфері людської діяльності: від науки до бізнес-напрямків.Відомо, що за півтори години колектив в режимі мозкового штурму може видати до сотні пропозицій, що вважається нормальним показником.

У соціальній психології це явище отримало широкого розголосу, особливо з огляду на його зростаючу популярність в західних країнах. Однак після багатьох проведених досліджень деякі експерти стали говорити про те, що ефективність методу перебільшена. Вся справа криється в психологічних проблемах: в мозкові групи об'єднують людей, часто мало знайомих між собою.

Це викликає внутрішню напругу у багатьох з учасників, а одним з ключових правил для мозкового штурму є повна розкутість. І хоча метод забороняє будь-яку критику внесених пропозицій на етапі їх генерації, але малознайомі люди і так не надто охоче висловлюють свої думки в присутності сторонніх.

Стадії мозкового штурму - від вступу до підведення підсумків

Уявляєте, ця техніка вже на стільки відпрацьована що фахівці вже виділили основні етапи брейнштормінга і впорядкували весь процес "хаосу"!

Фаза підготовки

В неї входить постановка проблеми та опис її конкретики. Завдяки підготовчій роботі модератор може в деталях встановити сутність проблеми, продумати головні напрямки колективної роботи по її вирішенню.

Створення робочої групи

Для надії на успіх у вирішенні питання, створення групи потрібно будувати з урахуванням кількох факторів. Приблизна кількість учасників має бути близько 10 осіб, і вони повинні бути приблизно рівні за своїм соціальним статусом. Щоб мозкова атака була успішною, не варто включати в групу осіб, які є професіоналами в дуже вузьких областях - тим самим вони обмежать свободу уяви інших учасників.

Все дебати обов'язково повинні проходити в комфортній атмосфері. Необов'язково ставити стіл в центрі приміщення, але знадобиться фліп-чарт або інша дошка для запису ідей і їх візуального відображення. Краще, якщо робочі місця учасників будуть стояти по колу. Також необхідно вибрати модератора штурму, який буде стежити за тим, щоб обговорення за змістом тотожний обраної лінії і стане фіксувати цінні ідеї.

Процедура обговорення (брейнштормінга)

Модератор починає зі вступу, в якому докладно описує проблему, пояснять причини її вибору, позначає час і регламент. Після цього починається процес генерації корисних ідей, які потрібно прагнути максимально швидко фіксувати на дошці, щоб не упустити.

При цьому, учасник повинен коротко пояснити, чому він пропонує саме це рішення, і в чому воно полягає. Якщо в якийсь момент часу з новими думками виникає заминка, модератору необхідно втрутитися в ситуацію. Для цього він може задавати навідні підказки-питання, наводити приклади і т. Д.

Резюмування підсумків

На цій стадії можна ще раз промовити вголос запропоновані учасниками ідеї, а також встановити автора кожної з них. Можна розробити критерії оцінки ідей, можна визначити найбільш перспективні з них. Визначається порядок їх апробації, а також дії в тому випадку, якщо ідея виявиться провальною. Призначаються терміни їх реалізації. У будь-якому випадку, модератор повинен подякувати кожному з беруть участь за активну роботу на дебатах.

На тему брейнштормінга написано велику кількість книг, в тому числі, західними і вітчизняними авторами. Ряд фахівців в області психології говорять про те, що більш ефективним може стати мозковий штурм, який чинять учасниками окремо, ніж в рамках однієї групи.На цю тему було проведено додаткові дослідження, які доводять, що людина краще генерує ідеї за короткий термін, працюючи поодинці. Втім, і та, і інша різновид методу має право на життя.

Якщо Вам був цікавий цей матеріал, тоді чекайте публікації нових статей на тему саморозвитку і фінансової грамотності. Буду вдячний за рекомендацію мого блогу Вашим знайомим. До нових зустрічей!