Книги по трейдингу

"toc-3250-1-box">+
 • Психологічна доза
 • У книгах немає секретного інгредієнта
 • Тут риби немає
 • 10% користі
 • Голими повинні бути дівчата, а не теорія
 • Трейдери сектанти
 • Вербівка адептів
 • Які книги читати
 • Книги, які читають західні трейдери
 • CMT LEVEL 1
 • CMT LEVEL 2
 • CMT LEVEL 3
 • Список рекомендованих книг від Goldman Sachs
 • Як читати торговельні книги
 • Читай або гуляй

Етап новачка - швидкоплинний і вельми кумедний. Сповнене оптимізму затьмарена свідомість, надивившись реклами, приходить на ринок, з яким десятиліття б`ються мільйони розумних людей і думає, що прочитавши пару сторінок в гуглі він зараз стане королем ринку.

Розчарування настає в межах місяця, після чого з`ясовується, що так просто, на азарті, ринок не здолати. Неминуче починається пошук розумних книжок, а там і проблеми не змушують себе довго чекати.

Скажімо, "Технічний аналіз" Швагера - його всюди рекомендують (в тому числі і я сам), його читають трейдери на Уолл Стріт. А це, на секундочку, більше 800 сторінок тексту і сотні графіків. І це всього лише одна книга. А їх десятки тисяч! Чи потрібно перетворюватися в книжкового хробака і все це читати, чи ні? Може, вистачить тільки основ і практики?

Психологічна доза

Як відомо, психологія в трейдингу вирішує абсолютно всі. Тому багато трейдерські книги присвячені зовсім не конкретним стратегіям або технічного аналізу, а багатослівним просторікувань щодо важливості психології і різним прийомам, що дозволяє себе правильно налаштувати на торги.

Якщо читати автобіографічні, психологічні шедеври на зразок "Інвестора-танцюриста" Дарвас Ти заряджаєшся якоїсь атмосферою успіху, а всередині тебе утворюється приємне, "окрилює" почуття. Однак, ось яка проблема - це почуття дуже недовговічне.

Його можна порівняти з дозою певного речовини. Ти впорскується собі в свідомість чужий успіх, тобі добре. Потім ефект проходить, а перечитування аналогічного результату більше не дає. І ти починаєш бігати, витріщивши очі, шукати інші історії успіху, настільки ж приємні і надихаючі.

На жаль, свідомість поступово звикає. "Штир" все менше. Поступово ефект зменшується, поки взагалі не сходить нанівець. А будь-які історії про те, як черговий трейдер заробив мільйон згодом викликають роздратування. Потім і зовсім дивишся на них з повною байдужістю.

Чужий успіх - чужий, не твій. Що толку з чужих заробітків для тебе особисто - ніякого. Ти і так знаєш, що з ринку можна підняти будь-які суми. Правда ти сам в цьому місяці спустив 200 баксів. Ось і всі твої успіхи.

Саме тому новачки спочатку жадібно дивляться на скріншоти чужих доходів, а у трейдерів (в тому числі і у мене) регулярно запитують "скільки ти заробляєш", як ніби ця інформація зробить особисто їх щасливими. Ні, не зробить. Це лише спроба емоційного наркомана впорснути собі в свідомість черговий дозняк надихаючої емоції, причому за чужий рахунок.

І це не кажучи вже про абсурдність подібних питань. Уявіть собі божевільного, що буде приставати до всіх власників автомобілів на вулиці і питати, скільки у них грошей. Цілим його обличчя після таких питань не залишиться, тому трейдерам задавати їх теж не варто. Це не тільки нерозумно, а й марно в першу чергу для самого запитувача.

У книгах немає секретного інгредієнта

Читаючи торговельні книги, ви повинні розуміти одну просту річ: ніхто не може гарантовано прогнозувати ринок.

Ніхто. Не існує такої організації або людини. За фактом, ті ж інвестиційні банки, що формують ринок - не важливо, валютний чи це ринок, акцій, облігацій, опціонів та інших деривативів мають свою норму прибутку і нарівні з іншими учасниками намагаються вирвати з ринку гроші. Всі вони конкуренти.

І, як показує їх історія, гіганти регулярно падають. Ніхто вже не пам`ятає Salomon Brothers, а 20 років тому одна згадка цього інвестиційного банку вганяло трейдерів в трепет. А тепер його немає, і колишню могутність давно припало пилом. Створити і втратити таку махину, як це можливо? "Покер брехунів" Майкла Льюїса Колишнього трейдера Salomon, дає відповідь на це питання.

Про Lehman Brothers, заснований в 1850 році і збанкрутілий в 2008 ви і самі знаєте - він став символом фінансової кризи.

Активи Lehman Brothers становили 503 мільярдів доларів в 2006 році, коли небо було безхмарне, а банку, здавалося, нічого не загрожує. Чистий прибуток в той же рік становила 4 мільярди доларів.

За ці гроші, як ви розумієте, банк міг купити - і купував - кращі мізки планети, кращих трейдерів, економістів і прогнозистів. Це не допомогло. Банк не зміг за всі свої мільярди купити "секрет" ринку. Тому що його немає.

Банки і хедж-фонди, як і професійні, інституційні трейдери, регулярно показують збитки, банкрутують і демонструють, тим самим, дуже важливу річ. Вони все - прості учасники процесу, а зовсім не його таємні власники.

Тут риби немає

Ринком ніхто не володіє. Звідси логічний наслідок - не існує якогось грааля, секретної математичної формули або методу гарантованого прогнозу. У жодній книзі або курсах. Ні в одному індикаторі. У жодній свічковий моделі або паттерне прайс екшн. Немає на планеті вчителя, що "знає ринок". Немає гарантованих сигналів, що роблять тобі добре. Їх немає.

Є лише ймовірність і всі трейдери світу навчаються злегка "нахиляти" її в свою сторону, зменшуючи збитки і нарощуючи прибутку. Ринок - система з нульовою сумою. Гроші постійно переходять з одних рук в інші, в них не затримуючись.

Багато хедж-фонди існують по 3-4 роки і зникають. Зараз ти заробив мільйон, завтра віддав 2, післязавтра заробив 4, втратив 5, збанкрутував, знову повернувся і т. д. Книги дозволяють дізнатися багато таких історій.

Саме тому, до речі, багато трейдерів інвестують кошти з ринку в інші проекти, купують автозаправки та інший оффлайн-бізнес. Бо зараз ти на ринку король, а завтра немає. Я сам купив свого часу 2 інтернет-проекту, ніяк не пов`язаних з трейдингом, для диверсифікації. Бо гроші з ринку не можна вкладати тільки в нього ж.

Він не дає ніяких гарантій. Це унікальна корова, з якої ти спочатку отримуєш молоко, а потім вона може вдарити тебе копитом і молоко відібрати.

Що ж тоді ми читаємо в книгах? Адже їх так багато. В моїй електронній бібліотеці понад 30 тисяч торговельних книг. Це - лише авторський погляд, не більше того. Маса практикуючих трейдерів або голих теоретиків-економістів вивчають ринок і пропонують свій, особистий погляд на цей процес.

Тисячі, десятки тисяч авторських поглядів - ось що таке торговельні книги. Чи не гарантія, не якийсь особливий шлях, прочитавши який ти раптом станеш унікальним прогнозистом. На жаль, все це не так.

10% користі

Я перечитав силу-силенну книг по трейдингу і планую за своє життя прочитати їх ще більше, тому маю досить репрезентативну картину того, чи є з них якийсь толк і якщо так - то в якому ступені.

Коли ви вивчили основи технічного та фундаментального аналізу, то в більшості книг ви будете неминуче стикатися з описом одного і того ж. Звичайна фігура "голова і плечі" описана в тисячах торговельних книг. Безліч раз. Одне і теж, але різними словами.

Японські свічки, фігури, різні патерни прайс екшн, безліч індикаторів - все це описують постійно десятки тисяч чоловік. А у новачка створюється враження, що хтось навмисно гвалтує йому мозок неймовірним об`ємом інформації.

Все простіше - тут просто ніхто нічого не знає "напевно". Навіть якщо трейдер успішний - будь ласка, ми можемо прочитати його історію. Джессі Лівермор, Куртіс Фейс, Ларрі Вільямс - все їх читають, все надихаються і ніхто їх успіх повторити не може.

Тому книги, в основній своїй масі, для нас корисні не більше ніж на 5-15%, в загальному випадку. Все інше - як правило, загальновідома інформація.

Скажімо, якщо ви подужаєте велику, відому книгу з технічного аналізу, не важливо, Швагера або кого-то ще, ви тим самим дізнаєтеся відразу 80-90% з усіх інших книг по технічному аналізі. В інших книгах ви зустрінетеся з тією ж інформацією, але поданої під іншим соусом, іншим поглядом.

Всі дивляться на одні й ті ж свічки. Але бачать в них різні картини.

Чи означає це, що в книгах немає нічого нового? Ні, не означає. Корисне є в кожній книзі. Іноді це крихта. Крихітний шматочок полезняшкі. І ось заради цієї, усереднено, 10% користі і потрібно їх читати. Це може бути якийсь унікальний технічний погляд, незвичайне використання вже знайомого вам патерну, та часом просто одна фраза.

Іноді всю книгу варто прочитати заради однієї-єдиної фрази, що здатна впорядкувати бардак у вас в голові.

Тому читати доводиться багато. Але якщо вам трейдинг в кайф - це не більше втомлює, ніж читати всього Хайнлайна любителю фантастики. Книга за книгою, ви вбирає чужий образ думок і поступово в вашому, унікальному свідомості - а воно неповторно у кожного з нас - формується своє, індивідуальне сприйняття ринку.

І його ви зобов`язані закріплювати практикою.

Голими повинні бути дівчата, а не теорія

Дівчата не ображайтеся, ви і самі знаєте, в якому вигляді ми вас вважаємо за краще бачити. Мова про інше. Читати торговельні книги як художню літературу не можна. Ніякої голою теорії.

Мене завжди дико смішить одне питання, що мене регулярно запитують. Знаєте який? " Що ще почитати ".

Питаю, що ти вже прочитав. "Швагера, Бегс, Фуллера, Нісона".. все, зупинись бога ради. Ти це серйозно? Так одного Ланса відпрацьовують кілька років! Чи не годин. У Нісона сотні свічок моделей - ти їх все відпрацював чи що? Ось тільки брехати не треба, самому собі особливо.

Торгові системи вивчають роками. А ти просто перегорнув їх, чи не так? Ну признайся, тут всі свої. Ти переглянув. Прочитав по діагоналі. Пробігся поглядом.

Ти навіть не вдивлявся в ці графіки. Чи не шукав їх в своєму терміналі. Чи не намагався робити по ним свої прогнози. Обмірковувати. Вивчати. Ти просто вирішив, що прочитаєш швиденько книжечку, переглянеш графіки, по 2-3 секунди на кожен і цього буде "досить". Але тоді і не дивуйся, чому за черговим зливом їде ще більша втрата грошей - бо твоєї практики мало. А то і зовсім немає.

А між тим, торговельні книги читаються вдумливо. З аналізом описаних прикладів на графіку, ніяк інакше. Ось я читаю Наймана, а там написано, мовляв, в 1995 році центральні банки різних країн домовилися, щоб зупинити падіння долара. Я тут же все кинув і побіг це шукати на графіку.

Приголомшливе ж подія - найбільші банки планети разом спробували зупинити падіння долара! Я хочу це бачити, негайно (ви ж пам`ятаєте, правда, що коли долар в eur/usd зміцнюється - графік вниз, а якщо слабшає - графік вгору):

Що було б, якби я полінувався відкрити графік і знайти це? Упустив би можливість дізнатися, що ховається за такими ось японськими свічками. А тепер я знаю, як на графіку виглядає вплив великих гравців ринку. І це лише один, скромний приклад - а в книгах їх тисячі.

Або ось Льоша читає Джо Росса, роздрукував його книгу на принтері, а там старий графік, на який Росс дивився в 1992 році.

Чи не в носі колупати, а шукаєш цю пшеницю на сучасному графіку. Ти знаєш те, чого не знав Росс, коли писав свою книгу - майбутні котирування. Ти хлопець з далекого майбутнього по відношенню до нього, старому трейдеру з минулого, який написав книгу 23 роки тому. Так скористайся ж цією можливістю. Дізнайся, наскільки збулися його прогнози, як ринок відпрацював в результаті. Використовуй свої переваги.

Відпрацьовуйте то, що ви читаєте. Навіть книги з психології - там регулярно згадуються курси акцій, облігацій, біржових товарів та іншого. Не лінуйтеся дивитися це все на наших чудових, сучасних графіках. У старих трейдерів і близько не було такої можливості. Чарльз Доу, засновник технічного аналізу, малював графіки типу "хрестики-нулики" взагалі ручками, в зошиті в клітинку. Не було тоді терміналів, та й взагалі комп`ютерів.

Бідолахи страждали, а ми на будь-якому планшеті можемо ставити графіки, які увігнали б Доу в ступор. Не застосовувати препарат наші сучасні можливості - непробачно.

Трейдери сектанти

На наших російських просторах є явище, яке менше проявлено на заході - це вічний пошук авторитету і відстоювання його до кривавих сопель. Зайдіть на якийсь торговельний ресурс, хоч би і на смарт-лаб. Що ви там побачите? Кожна жопа вважає, що вона краще ніж інші знає, як прогнозувати ринок.

Це що, збіговисько якихось геніальних трейдерів, розгадали ринок? Звідки вони знають, що краще, а що ні? Більш того: звідки ця концепція "кращого" в трейдингу? Як щось одне може бути кращий за інший, чому ж тоді все це "краще" не використовують?

На самій-то справі, це суто психологічний фактор. Загубившись, як і більшість трейдерів, вони намагаються схопиться за соломинку помилковою, пихатої самовпевненості. Але це лише крихкий парасольку, під яким трейдери намагаються сховатися від каменепаду несподіванок, якими так багатий ринок.

В результаті, сотні трейдерів обливають один одного брудом і глузуванням в коментарях. І вони постійно, весь час моляться на якихось богів і божків:

 • одні цілують Герчика і інших Перчиков;
 • інші запевняють, що не вивчивши VSA і Вайкоффа ти не маєш шансів і краще тобі померти відразу;
 • треті в секті Еліота;
 • четверті - в секті Фібоначчі;
 • п`яті - упоротие сектанти теорії "Великого Лялька" (у них ринком заправляє всемогутній великий гравець, який всім збиває стопи);
 • шості вважають, що важливі тільки обсяги, обсяги і лише обсяги, а теханализ у них "не працює";
 • сьомим важливий тільки стакан цін;
 • восьмі моляться тільки на стрічку принтів;
 • дев`яті.. да ви мені все набридли, ой як набридли.

При цьому 90-95% трейдерів-сектантів втрачають на ринку гроші. Вся їх балаканина не дає їм головного - заробляти на ринку. Якщо твій бог тебе зраджує - може, він не такий гарний, а?

Це нагадує релігійні баталії. Ніхто не може нічого довести - і не дивно, ми всі рівні перед ринком - але готові вбити (добре що лише в словестного формі) за свої усталені переконання. Упоротие фундаменталісти трейдингу. Замість гнучкості розуму - пенсіонери, що трясуть костуром і засуджують все, що не поміщається в їх систему цінностей.

Видовище дурне і смішне. Якби ці хлопці відійшли від самовдоволення і спроб самоствердитися, до них би дійшли елементарні речі:

 • немає гарантовано успішних систем;
 • заробляти можна на всьому.

На всім - я підкреслюю. На індикаторах. На свічках, барах, лінійних графіках. На прімітівщіне начебто ліній тренда або ультрасложних HFT-системах на основі нейронних мереж, що програмують для форекса і фондової біржі.

На всім можна заробляти і на всьому можна втрачати. Це надзвичайно індивідуальний шлях. Варіант, що симпатичний мені особисто - комбінована торгова система, де поєднуються всі плюси як ручний безіндікаторной торгівлі (прайс стрілялки), так і деяких індикаторів (на кшталт осциляторів Стохастік або RSI). І це лише мій, особистий, скромний погляд, який я ніколи нікому не буду нав`язувати. Він працює - але для мене.

Ось на форумі спеціально викладені скріншоти графіків професійних трейдерів З десятиліттями досвіду. Як бачимо, різні графіки, індикатори та методи торгівлі. У чомусь перетинаються, в чомусь ні.

І книги, і викладені в них теорії потрібно сприймати саме в такій якості.

Вербівка адептів

Сектанти, до речі, регулярно заходять до нас на форум. Ми там часом сидимо, давімся від сміху і дивимося, як черговий клоун з "20-річним досвідом бірж" спочатку акуратно оглядається, потім всіх називає ідіотами і починає розповідати, який він найрозумніший, тому що прочитав Нідерхоффера або Стейдлмайера і володіє єдино вірним поглядом на ринок.

Це - упоротий релігійний фанатик. Йому навіть на думку не спадає, що якби будь-який книжковий авторитет гарантовано поліпшував математичне очікування наших торгів, всі трейдери планети використовували б його методи і були в плюсі, однак..

Однак це неможливо. І не тільки тому, що на ринку ми заробляємо з втрат інших. А й тому, що книжкові хлопці дають лише черговий погляд на ринок, яких десятки тисяч, і толку з них аналогічно. Одним допомагають, тисячам іншим - ні.

Або ви побачите думка, що, мовляв, такі-то книги застаріли, ринки помінялися, все змінилося з часів Лівермора або Доу. Однак, теханализ працює саме тому, що психологія учасників ринку залишилася тією ж. Тому що люди не менш жадібні, ніж 100 років тому. Окей, старі книги не "працюють"? Дай ту, що "працює". І замість адекватної відповіді ти отримуєш купу сміття з певної секти шанувальників чогось там.

Тому якщо хтось починає бундючно віщати (на сайті, блозі, коментарі, форумі, у тебе в голові), в словестного або усній формі, що "правильно" в трейдингу, а що ні - викидайте цю інфузорію зі свого особистого простору і не витрачайте на неї свого часу. Вона так нічому в трейдингу і не навчилася.

Які книги читати

Дуже популярне питання. Книг безліч. На форумі ми потихеньку збираємо бібліотеку цікавих, зокрема:

 • книги з технічного аналізу
 • книги з психології трейдингу
 • книги і статті про прайс стрілялки

Ваше завдання, усереднено, полягає в тому, щоб отримати спочатку хоча б загальне уявлення про трейдингу.

Тому, читайте про основи технічного аналізу:

 • Reuters. Технічний аналіз для початківців

Основи свічкового аналізу:

 • Стів Нісон. Японські свічки. Графічний аналіз фінансових ринків
 • Грегорі Морріс. Метод аналізу акцій і ф`ючерсів

Прайс стрілялки:

 • Ніл Фуллер
 • Ланс Бегс

Психологія:

 • Марк Дуглас. Торгівля в зоні
 • Едвін Лефевр. Спогади біржового спекулянта

Згодом, якщо вам трейдинг дійсно подобається, і ви не прийшли сюди заради швидких грошей, ви подужаєте і біблію теханализа - "Технічний аналіз. Повний курс "Джека Швагера, яка входить в список обов`язкового читання для професійних трейдерів.

І під читанням - я знову і знову нагадую - мається на увазі відпрацювання на практиці прочитаного, а не перегортання.

Книги, які читають західні трейдери

На заході є профільні асоціації технічного аналізу. І одна з них, найавторитетніша, називається Market Technicians Association - Асоціація технічних аналітиків ринку.

Кожен трейдер може спробувати свої сили і пройти 3 складних іспиту для отримання почесного статусу Chartered Market Technician - CMT Саме цю абревіатуру ви іноді бачите, читаючи західні ресурси.

Для отримання статусу CMT доведеться попрацювати. 3 іспити, три складних рівня.

Для підготовки до кожного рівня є список рекомендованої літератури. І виглядає він ось так (частина є російською, той же Нісон, але основне, на жаль, не перекладено):

CMT LEVEL 1

 • du Plessis, Jeremy, "The Definitive Guide to Point and Figure".
 • Edwards, Robert D. and Magee, John, "Technical Analysis of Stock Trends, 9th Edition".
 • Kirkpatrick, Charles D. and Dahlquist, Julie, "Technical Analysis: The Complete Resource for Financial Market Technicians".
 • Pring, Martin J. "Technical Analysis Explained, 4th Edition".

CMT LEVEL 2

 • Aronson, David, "Evidence Based Technical Analysis".
 • du Plessis, Jeremy, "The Definitive Guide to Point and Figure".
 • Edwards, Robert D. & Magee, John. "Technical Analysis of Stock Trends".
 • Frost, A. J. and Prechter, Robert. "Elliott Wave Principle, Tenth Edition".
 • Kaufman, Perry J. "Trading Systems and Methods, 4th Edition".
 • Kirkpatrick, Charles D. and Dahlquist, Julie, "Technical Analysis: The Complete Resource for Financial Market Technicians".
 • Nison, Steve. "Japanese Candlestick Charting Techniques, 2nd Edition".
 • Pring, Martin J. "Investment Psychology Explained".
 • Pring, Martin J. "Technical Analysis Explained, 4th Edition".
 • Wilkinson, Chris. Excerpts from "Technically Speaking".

CMT LEVEL 3

 • Brown, Constance. "Technical Analysis for the Trading Professional".
 • du Plessis, Jeremy, "The Definitive Guide to Point and Figure".
 • Frost, A. J. and Prechter, Robert. "Elliott Wave Principle, Tenth Edition".
 • Murphy, John. "Intermarket Analysis: Profiting From Global Market Relationships".
 • Nison, Steve. "Japanese Candlestick Charting Techniques, 2nd Edition".
 • Shiller, Robert. "Irrational Exuberance, 2nd Edition".

Список рекомендованих книг від Goldman Sachs

Голдман Сакс представляти не потрібно - один з найвідоміших інвестиційних банків у світі. Один з основних учасників ринку форекс. Коли ви дивитеся на євро/долар або будь-яку іншу валютну пару, будьте впевнені - Голдман там тут як тут.

Щоб влаштуватися до них на роботу, потрібно прочитати неймовірна кількість книг. Цей список можна знайти за посиланням.

Можете сміливо пропускати там те, що вам не потрібно, на кшталт опціонних стратегій.

Рекомендована література від Goldman Sachs. PDF

Як читати торговельні книги

Більшість книг, як ви зрозуміли, простіше знайти в електронній формі. Понад 95% книг по трейдингу не перекладено на російську мову. Коротше, село тут у нас, торговельна. Або англійська вчити, або чекати, поки рівень роздрібного трейдера виросте достатньо, щоб вітчизняним видавництвам було вигідно такі книги переводити.

Чекати доведеться довго. У нас тут 95% трейдерів не знають відмінності між форексом і спред-беттінга, так що підучити англійську - швидший варіант.

У папері, російською мовою можна купити деякі книги, але не всі з них нормальної якості, в деяких жахливий переклад (дивіться самі), в загальному, спочатку книгу бажано помацати.

Особисто я читаю, в основному, в електронному вигляді на макбуки і Айпад, а також на айфоне, коли не вдома (не звертайте уваги на засилля яблучної техніки, вона не обов`язкова, хехе).

Чому зручно читати на ноутбуці саме торговельні книги - так можна відразу відкрити графік, попрактикувати прочитане, плюс записати відповідні думки в свій електронний щоденник, зробити скріншоти. Загалом, ноутбук для читання саме торговельного чтива важливий.

З планшетом можна розвалитися на дивані, ну а смартфони, самі розумієте, вони завжди з нами.

Альтернативний варіант - роздруковуйте потрібні вам книги на лазерному принтері. У кого виходить - на роботі, хтось купує простенький лазернік додому.

Можна купити найдешевшу модель, тонера побільше і роздруковувати тисячі сторінок. Скріпити їх нескладно, а очі будуть менше втомлюватися (хоча мене ретина-екран яблучної техніки більш ніж влаштовує).

Читай або гуляй

Однозначно можу сказати, що без читання трейдерської літератури на цьому ринку далеко не заїдеш. У нас громадяни люблять пускати слину на Уоррена Баффета, одного з найвідоміших мільярдерів планети. Він починав трейдером в 11 років, заробивши в цьому "зрілому" віці на біржі свої перші кілька доларів.

Ой як люди люблять наводити його в приклад і всіляко надихатися. Але на самій-то справі, надихаються лише його мільярдами. А як щодо того, що він все життя, кожен день, приділяв книгам по 5-6 годин часу? Цим не хочемо надихнутися, немає?

Зараз він вже зовсім старенький, 85 років. Але він все одно витрачає на книги по кілька годин на день - їх йому читає секретарка.

Хто не розвивається - той залишається ні з чим. Відомий суперечка що краще, книги або практика, не має сенсу - це частини єдиного цілого.

Питання "що саме читати" теж абстрактний. Тлумачного чтива повно. Хіба що я радив б не закопуватися особливо в книги про фондовий ринок, якщо ви працюєте на форексі, наприклад. Там і свічки інші (щоденні гепи між сесіями), і взагалі інший світ. Так само як книги про опціонні ( "ванільні") або ф`ючерсні стратегії, до чого вони форекс-або БО-трейдеру? Ні до чого. Захочете поторгувати з ними на реальній біржі - ось тоді і ознайомитеся.

І не пропускайте книги про психологію. Вони часто і захоплюючі - мізки відпочинуть після графіків - і корисні.

Читайте. Відпрацьовуйте на графіках. Знову читайте. Знову відпрацьовуйте. Паралельно робота з живим графіком. Ось так потихеньку і стаєш трейдером.

Завжди тримайте в умі в головне - щоб в книзі не описувалося, це всього лише окремий погляд одного учасника. І таких поглядів - тисячі. А вам потрібен тільки особистий, індивідуальний підхід до ринку. Намагаючись скопіювати або перейняти чужу манеру, ви далеко не поїдете. На жаль, стати іншою людиною, перейняти його образ думок і інтуїцію, просто не можна.

Ну а хто читати не любить, як нинішнє покоління Вконтакте - не страшно. Це безграмотне, азартне мяско формує ліквідність брокерів, яку ми потім і забираємо. Так що не читайте, дітки, не читайте. Ваші гроші потрібні іншим дядькам) І ви їх віддасте, навіть не сумнівайтеся.