Основні види деривативів і прості для розуміння приклади

Вітаю! Коли ми чуємо від когось про цінні папери, то в першу чергу, згадуємо про акції та облігації. Однак є ще й фінансові інструменти другого рівня - похідні від основних. І сьогодні ми коротко розглянемо види похідних цінних паперів (або деривативів).

Що це таке?

Якщо чесно, то торгувати похідними цінними паперами набагато простіше, ніж пояснити їх суть. Не буду зараз наводити "наукове" поняття деривативу - воно занадто складне і розмите.

Найголовніше, що деривативи самі по собі не мають ніякої вартості. Без базового активу (нафти, канадського долара, акцій Газпрому) - це просто "пустушки".

Основні завдання похідних цінних паперів - "заморозити" поточну ситуацію на майбутнє і отримати вигоду від зміни ціни. Приклад з життя: Ви купуєте квартиру і укладаєте з продавцем попередній договір, в якому фіксуєте вартість майбутньої нерухомості. Суть в тому, що за час оформлення угоди ціна квартири на ринку може змінитися і в меншу, і в більшу сторону.

Але покупець все одно заплатить ту ціну, яка була вказана в попередньому договорі купівлі-продажу. Цей документ і можна вважати найпростішим прикладом деривативу. Покупець захищає себе від підвищення ціни на актив, а продавець отримує гарантії, що квартира буде викуплена до конкретної дати.

На фінансових ринках деривативи використовують для:

  • Зниження ризиків (хеджування)
  • Спекуляцій (отримання прибутку за рахунок зміни ціни активу)

До речі, ще в 2002 році Уоррен Баффет назвав похідні цінні папери "фінансовим зброєю масового ураження". А світовий криза 2008 року більшість аналітиків пояснює саме спекуляціями на цьому ринку. Адже в той момент вартість деривативів була набагато вища за вартість базових активів.

Види похідних цінних паперів і їх розшифровка

Видів деривативів існує багато. Наприклад: депозитарна розписка, варант, форвард, ф'ючерс, своп, опціон, контракт на різницю цін, кредитні похідні, конвертовані облігації і ще парочка інструментів з жахливими назвами.

Але основних видів похідних цінних паперів за все три:

  • Форварди (ф'ючерси)
  • Свопи
  • Опціони

Характеристика деривативу на прикладі форварда

Припустимо, Ви робите ялинкові прикраси. І порахували, що якщо продавати один блискучий кулька по 50 рублів за штуку, це покриє всі витрати на виготовлення і ще щось залишиться в якості прибутку.

Ялинкові прикраси магазини зазвичай закуповують в листопаді-грудні, а робите Ви їх протягом всього року. Як ще влітку зафіксувати ціну в 50 рублів? Укласти з покупцем форвардний контракт! У липневому контракті буде чітко прописано, що магазин "Гарний настрій" зобов'язується купити 1000 ялинкових прикрас 3 грудня за ціною 50 рублів за штуку.

При цьому і Ви, і покупець прекрасно розумієте, що можете, як виграти від такої жорсткої фіксації ціни, так і програти. Скажімо, якщо в грудні середня ціна на ялинкові іграшки раптом скаканет до 100 рублів, то на форвардному контракті Ви втратите 50 рублів прибутку, а продавець буде хвалити себе за передбачливість.

А може трапитися і зворотна ситуація. На ринок в грудні хлине стільки іграшок, що середня ціна за штучку впаде до 20 рублів. В цьому випадку радіти вже будете Ви, а покупець переплатить за кожну іграшку по 30 рублів.

Приблизно за таким же принципом (тільки з різними нюансами) купуються і продаються і інші інструменти на ринку похідних цінних паперів.

Візьмемо, наприклад, опціон - розширену форму форварда. Припустимо, пару років поспіль ялинкові іграшки в грудні коштували набагато дорожче, ніж зафіксовані в форвардному контракті 50 рублів.

І Ви, як продавець, хочете і підстрахуватися заздалегідь, і не упустити потенційний прибуток. У цьому випадку Ви укладаєте з магазином "Гарний настрій" інший договір - опціонний. За його умовами Ви можете продати ялинкові іграшки в грудні по 50 рублів за штуку, а можете і відмовитися, якщо це буде невигідно.

Погодьтеся, дуже зручно для продавця, але якось нечесно для покупця ... Щоб власник магазину "Гарний настрій" не відчував себе скривдженим, ми платимо йому частину суми ще в липні. І тоді в грудні магазин або отримає від нас ялинкові іграшки по 50 рублів за штуку, або буде шукати іншого постачальника, а гроші за опціон залишить собі.

На практиці, звичайно, все це виглядає набагато складніше, але суть похідних цінних паперів залишається тією ж ...

До речі, заробити на деривативи можна набагато більше, ніж на базових активах! Як це зробити? Читайте в одній з моїх попередніх статей.

А як Ви ставитеся до похідних цінних паперів? Підписуйтесь на оновлення та діліться цікавими постами з друзями в соціальних мережах!