Банк Японії (bank of Japan, BoJ)

Банк Японії (Bank of Japan, BoJ) - це Центральний банк Японії , створений для регуляції валютного курсу ієни, а також проведення і контролю за монетарною та фінансовою політикою країни.

Японська банківська система була утворена в 1873 році на підставі «Закону про національні банках» за аналогією з подібним законом, який був прийнятий в США в 1863 році. До 1870 року в банківську систему Японії входило понад 150 банків.

Стрімке зростання банків і відсутність контролю над емісією стали причиною високого рівня інфляції. З метою уникнути кризи в економіці в 1882 році був заснований Банк Японії.

Структура і завдання Банку Японії

Функції вищого органу управління Банку Японії покладені на Комітет з визначення політики, який веде свою історію з 1949 року. Виключною прерогативою Комітету є визначення рівня облікової ставки, ставки позичкового відсотка, встановлення та внесення змін до переліку векселів, умов кредитування та інших ключових питань в рамках діяльності банку.

Комітет з визначення політики складається з семи осіб. На чолі стоїть президент Банку Японії. По одному представнику від Міністерства фінансів та Управління економічного уряду, які не володіють правом голосу. У голосуванні беруть участь глава Банку Японії і чотири інших члена Комітету, які призначаються з числа найвпливовіших представників ділових кіл Японії, схвалюються парламентом і затверджуються Кабінетом Міністрів.

Реальна політика регулятора формується на засіданнях Ради керуючих, які проходять щодня. До Ради керуючих входять президент і віце-президент Банку Японії, які призначаються Кабміном на п'ять років і сім керуючих, яких призначає міністр фінансів на підставі подання голови Банку Японії. Термін їх повноважень становить чотири роки. Шестеро з отих верховодів є кадровими співробітниками банку, сьомий член Ради є представником Міністерства фінансів.

Журнал ForTrader. org зазначає, що Банк Японії є акціонерною компанією, 55% акцій якої належать японському уряду, а 45% перебувають у власності фінансових інститутів, страхових компаній і приватних акціонерів.

В компетенції Банку Японії рішення трьох основних завдань. Перше завдання - формування курсу японської ієни, за допомогою зміни обсягів грошової маси, що знаходиться в обігу, а також стабільність вартості ієни як всередині, так і за межами країни. Другим завданням є вплив на грошовий обіг за допомогою встановлення розміру процентної ставки і деяких інших заходів. І, нарешті, третій завданням є підтримка кредитної системи.

Будівля Банку Японії, Токіо

Центральний банк Японії проти Мінфіну

Ні для кого не секрет, що в будь-якій державі Центробанки змушені протистояти постійному тиску політиків всіх мастей і рангів, які намагаються отримати вигоду, використовуючи фінансову систему держави.

Дуже складні відносини в цьому плані до недавнього часу були у Банку Японії з Міністерством фінансів. Відповідно до «Закону про Банк Японії», його діяльність спрямована на «виключно виконання завдань, які переслідують державні цілі», а службовці банку прирівняні до державних службовців.Відповідно до того ж законом, глава Мінфіну має право контролю діяльності Банку Японії, а також в його компетенції віддавати керівництву регулятора розпорядження адміністративного характеру. Міністр фінансів також призначає адміністратора, який виконує функції нагляду за діяльністю Банку Японії. Без дозволу Міністерства фінансів Банк Японії не має права засновувати додаткові філії, здійснювати угоди з фінансово-кредитними організаціями інших держав, стверджувати статті річного бюджету і ряд інших питань.

В історії Банку Японії достатньо прикладів того, як, не дивлячись на шалений тиск з боку впливових політиків і державних структур, президенти Банку Японії дотримувалися тих методів збереження цінової стабільності, які вважали єдино вірними. Природно, все це було результатом не тільки абсолютної впевненості в своїх діях, а високого рівня професіоналізму глав регулятора і роками виробленого правила: «Регулювання грошового обігу - виняткова прерогатива Банку Японії».

Глава Банку Японії Харухико Курода

Останнім з таких глав можна назвати Масаакі Сіракава, який займав пост Банку Японії з 2008 по 2013 рік і відомий своїм протистоянням політиці уряду прем'єр-міністра Сіндзо Абе. Наступник Сіракави Харухико Курода, який є ставлеником Сіндзо Абе, на даний момент визначає політику регулятора в руслі «Абеномікі» і повній відповідності з вказівками уряду.

На сайті журналу ForTrader. org ви можете ознайомитися з супровідними заявами Банку Японії, а також протоколами її засідань відразу після їх виходу.

Корисні посилання про Банк Японії
  • Офіційний сайт Банку Японії : www. boj. or. jp
  • Процентна ставка Банку Японії
  • Розклад засідань Банку Японії
  • Національна валюта Японії: ієна
  • Про Харухико Курода