Асигнації

Асигнації - це паперові гроші, які були введені замість монет з дорогоцінних металів. Також асигнація - це контракт, за яким гроші, цінні папери або коштовності передаються від одного учасника угоди до іншого.

Часто слово "асигнація" застосовувалося для позначення розпорядження другій особі (ассігнатарію) на отримання цінності від третьої особи (ассігнатов).

Перші асигнації

За заявою істориків перші гроші з'явилися ще в Китаї, в сьомому столітті до нашої ери. Але широке поширення купюри отримали тільки у восьмому столітті нашої ери. Як прототипів таких паперів виступали розписки, що видаються під заставу цінних предметів. Крім цього, такі папери були підтвердженням виплати податків.


У 13 столітті Чингісхан виробляв обмін паперових купюр на золото. Випускалися банкноти і в Китаї, але в 1500 році їх друк довелося зупинити через високого рівня інфляції і появи ряду технічних складнощів.


Історія асигнацій тісно переплітається із загальною історією грошей:


- три-дві тисячі років до нашої ери в Месопотамії з'явилися перші "прабатьки" банків;


- 2250 рік до нашої ери вперше проведені розрахунки в золоті та сріблі. Метал почав активно використовуватися в якості грошей;


- 1200 рік до нашої ери - створений перший китайський ієрогліф, який став застосовуватися в якості грошей;


- 1000-600 років до нашої ери - на території Китаю почали ходіння невеликі шматки металу (мотики, ножі), що використовуються як засіб для обміну;


- 640-620 року до нашої ери - винайдені гроші у вигляді монет, в складі яких було срібло і золото;


- 500 рік до нашої ери - заборона на ходіння золотих і срібних монет. Були випущені інші монети, які стали мати більшу вагу і не підлягали конвертації;


- 910 рік - активний випуск паперової валюти на території Китаю;


- 12 век - поява декількох банкірських будинків на території сучасної Італії;

- 1380 рік - активно випускаються паперові асигнації в Китаї;


- 1440 рік - створений друкарський верстат, який став застосовуватися для друку валюти;


- 1661 рік - відкритий Банк Швеції. Це перша офіційна банківська структура в світі.

Асигнації в світі


Європа про існування паперових грошей дізналася тільки через три століття після початку їх обігу в Китаї.

У 1286 році Пекін відвідав Марко Поло - відомий венеціанський мандрівник. За його розповідями гроші в Китаї робилися з листя тутового дерева. Обмін такою "валюти" на метал проводився при наявності на руках спеціального дозволу.

В іншому світі паперові гроші з'явилися в кінці 17 століття:

1690 рік - випуск перших паперових грошових знаків. Місце печатки - штат Массачусетс. Нові гроші користувалися великою популярністю.


1702 і 1709 року - випуск нової партії грошей мав аналогічний успіх.


1712 рік - курс перших паперових грошей знизився на 30%.


1750 рік - паперові гроші в штаті були скасовані і в обіг повернулися монети.


1775-1783 - в період Війни США за незалежність паперові гроші були повернуті в обіг.


1781 рік - грошова система знову переведена на металеві монети.


Початок 18 століття - поява паперових грошей (асигнацій) в Європі. Але така валюта вважалася непридатною для застосування. Єдиний, хто виступив на її захист, був Джон Ло. Він заявляв, що в паперовій валюті є кілька переваг - зручність здійснення платежів, можливість зберігання капіталу без втрат, можливість поділу без втрати цінності, простота виробництва.


1796 рік - у Франції випущено 40 мільярдів франків у вигляді асигнацій. На той період обмінний курс був наступним: 1 французький франк прирівнювався до 312, 5 ассигнациям.

Асигнації в Росії


Зростання інфляції і "Мідний бунт" 1662 року спонукав Імператрицю Єлизавету Петрівну на створення асигнацій (паперової валюти). У перший раз Сенат відкинув пропозицію про введення нових грошей, назвавши їх потенційно небезпечної валютної для Русі.


1762 рік - друга спроба випуску паперових грошових одиниць зроблена Петром III. Імператор підглянув ідею в Німеччині, де талери почали поступово витіснятися вексельними паперами. Але всі спроби Петра III почати випуск паперових грошей були піддані жорстокій критиці з боку банкірів і дворянкою знаті. Їм вдалося переконати наближених в дурості і тупості імператора, що в 1762 році призвело до перевороту. При цьому корона дісталася Катерині II.


1768 рік, 29 грудня - підписаний маніфест про створення Ассигнационного банку для випуску нових грошових знаків. За папері, підписаної Катериною II, в двох найбільших містах Росії (Москві та Петербурзі) з'явилися банки для розміну грошової валюти. Капітал кожного з фінансових установ становив півмільйона рублів. Перші асигнації, по суті, були банківськими розписками, що дозволяють отримати монети в певному еквіваленті.


1769-1849 рік - асигнація застосовується в розрахунках і платежах нарівні з основною грошовою одиницею - срібним рублем.


Випуски асигнацій:


1769-1785 роки - перший випуск асигнацій. Номінали - від 25 до 100 рулів. Друк проводилася на білій якісному папері. Була передбачена захист банкнот - водяний знак у вигляді рамки з трьома фразами:


- по правій стороні - "Державна скарбниця",

- на лівій стороні - номінал купюри;


- в нижній частині - "Діє на користь онаго",


- в самому верху - "Любов до батьківщини".


1770 рік в планах Катерини II випуск нової емісії грошей, в зв'язку з чим була проведена розробка нової монети, що має інші розміри і номінал. Планувалося, що одна монета буде важити майже 900 грам, а її розмір складе 76 мм в діаметрі. Назва монети - "Сестрорецький новий рубль". Її маса коливалася в діапазоні від <888> до 1024 грам.


1771 рік - зупинка друку 75-ти рублевих купюр. Через велику кількість підробок валюти за цей злочин введена смертна кара. Але це мало кого налякало. Вже через кілька років випуску обсяг підробок досягав 11-13%. Наполеон з метою підірвати економіку Росії сам не гребував печаткою фальшивих асигнацій і їх "вливанням" в фінансову систему своїх заялих ворогів.

1786-1818 рік - другий випуск асигнацій. Нові банкноти змінили свій вигляд. Їх розмір становив 170 * 33 мм, використовувалася спеціальна папір. На всіх грошових знаках був підпис належних осіб (робилася від руки). На лицьовій стороні - одного з керівників банку. На зворотному боці банкноти свій підпис ставив один з радників. Водяний знак залишався майже таким же, як і при першій емісії.


1787 рік - початок російсько-турецької війни, в якій були випущені великі обсяги асигнувань на суму майже 160 мільйонів рублів. При тому що в маніфесті був запланований випуск всього 58 мільйонів.


1796 рік - смерть Катерини II.


1800 - створено комісію, яка доручила змінити зовнішній вигляд асигнацій. Було прийнято рішення використовувати більш міцний папір, написи робити різним шрифтом, друкувати на кожній купюрі підпис банку, наносити номери асигнацій для захисту від підробки.


1801 рік - після вбивства Павла I місце на престолі зайняв Олександр I.


1801 рік, 10 квітня - прийнято рішення про випуск нової партії асигнацій на загальну суму в 85 мільйонів рублів. Зовнішній вигляд банкнот був істотно змінений. Друк асигнацій проводилася на білій якісному папері з застосуванням чорної фарби. На зворотному частини грошового знака ставилося фігурний вензель "ГДАБ".


На водяному знаку були такі написи:

- по правій стороні - "Державна скарбниця",

- на лівій стороні - номінал купюри;


- на самому верху - "Любов до батьківщини";


- знизу - "Діє до користі онаго".


Номінали купюр позначалися буквами: "Р" - 100 рублева купюра, "КЕ" - 25-ти рублева купюра, "Т" - "червонець" і "Е" - п'ять рублів.


1803 рік друк асигнацій зупинена. Всі існуючі папери були зібрані і спалені. До сьогоднішнього дня дійшли лише деякі екземпляри. При цьому друк асигнацій старої серій так і тривала.


1818-1843 рік - випуск нової серії державних асигнацій. При цьому обсяг старих асигнацій 1786 року досяг майже 800 мільйонів рублів. На цьому тлі курс грошової одиниці знизився до рівня 25, 25 копійок. Низька якість старих асигнацій і великий обсяг підробок змусив до створення нових асигнацій.


У 1818 році А. А. Бетанкур (генерал-лейтенант) запропонував створити Експедицію Заготовляння Цінних Паперів. Планувалося, що в ньому будуть представлені всі етапи вдосконалення валюти. В цей же рік почалося будівництво.


1818 рік, 30 березня - стартувало виробництво нової грошової одиниці.

Надруковані асигнації на 25 і 50 рублів.


1818-1822 рік для підвищення курси було вилучено і знищено асигнацій майже на 230 мільйонів рублів. Але це майже не дало результатів. Курс виріс з 25 до 26, 4 копійок.


1819 рік - випущені асигнації номіналом п'ять, десять, сто і двісті рублів.


1823 рік - асигнації перестали вилучатися з обігу.

Ассігнатов


Ассігнатов - паперова валюта епохи Великої французької революції.


1790 рік - почався випуск нових ассігнатов. З початку введення в оборот папір використовувалася в якості державної облігації. Дохід кожної з них становив 5% в рік. Випуск ассігнатов був вимушеним заходом на тлі розпродажу національного майна. До кінця 1970-го емісія ассігнатов була збільшена втричі.


1792 рік - вироблено три емісії цінних паперів протягом січня, жовтня і грудня.


1793 рік - ще три емісії ассігнатов, які використовувалися для виплати платні військовим.


1793 рік, вересень - за відмову від прийому ассігнатов могли засудити до смертної кари. В цьому ж році через знецінення банкнот були арештовані всі визначні купці, банкіри і бізнесмени країни.


1793 рік, листопад - налагоджений випуск бонів, надрукованих за подобою старих ассігнатов 1790 року. Єдина відмінність - зображення Людовика XVII замість його батька Людовика XVI.


1794 рік - всі особи, які відмовлялися приймати ассігнатов, знижували їх курс чи задавали питання про валюту платежу перед розплатою, підлягали арешту і поставали перед судом. Головні покарання - конфіскація всього майна або смертна кара.


За 1794 рік банкноти втратили 80% своєї вартості. Рівень бідності перевищив всі допустимі межі. Робочий день був продовжений до 14 годин. Голод і фізичне виснаження працівників привели до страйку.


1795 рік - випуск ассігнатов номіналами від 100 до 10 тисяч франків.


1795 рік, 23 грудня - прийнято р

ешеніем, що обсяг ассігнатов не повинен перевищувати 40 мільярдів лір. Було дано распореженіе, що матриці, верстати та інше обладнання для друку повинно бути знищено.


1796 рік 19 лютого - на Вандомской площі спалено вся техніка для виробництва грошей.


1796 рік - почався випуск територіальних мандатів з номіналом від 25 до 500 франків. Але з часом ці гроші також знецінилися.


1797 рік - в обігу з'явилися металеві гроші, які витіснили паперову валюту.