Аналізуємо динаміку індексу sP500: знову криза?

Вітаю! Чим мені подобається фондовий ринок - так це своєю "передбачуваністю". Буквально вчора все аналітики в один голос рекомендували купувати умовний індекс "Х" і скидати індекс "У". Але тут трапляється референдум в Великобританії або посуха в Бразилії ... І ось вже потрібно якомога швидше купувати "У" і продавати "Х".

Не вірите? Давайте подивимося, як на останні події реагує динаміка індексу SP500. Але ж S & P500 вважається одним з найбільш передбачуваних індексів не тільки в США, але і в світі ...

Два слова про індекс S & P 500

Сьогодні індекс S & P 500 включає в себе акції 500 компаній-гігантів США в провідних галузях економіки. Всіх учасників я перераховувати не буду, назву лише кілька "гучних імен": Oracle, Nike, Procter & Gamble, Coca-Cola, McDonalds, Microsoft, Visa, Xerox і Apple. Загалом, S & P 500 - найточніший індикатор стану фондового ринку США і настрої бізнесу в Америці.

Ще одним великим плюсом індексу аналітики вважають його здатність практично онлайн реагувати на зростання тієї чи іншої індустрії і популярність окремої компанії. Наприклад, в "дрімучому" 1980-му частка технологічного сектора в індексі становила всього 9%, а сьогодні таких компаній в S & P 500 вже 21%!

Індекс був розроблений і запущений в роботу в 1957 році міжнародним рейтинговим агентством Standart & Poor's. Правда, в Росії цю компанію більше знають за новинами на кшталт "агентство Standart & Poor's знизило кредитний рейтинг Росії до спекулятивного рівня".

За якими критеріями та чи інша компанія потрапляє в індекс?

По-перше, вона повинна бути американської (не тільки по "походженням", а й за місцем ведення діяльності, корпоративній структурі, лістинг на біржі і стандартами бухобліку).

По-друге, ринкова капіталізація компанії не може бути менше $ 4 млрд.

По-третє, компанія повинна бути фінансово стійкою (мати чистий прибуток чотири квартали поспіль) і "адекватно ліквідної". Тобто, як мінімум, половина акцій компанії повинна перебувати у вільному обігу.

За цим критерієм в індекс S & P 500 не потрапляє, наприклад, дітище Уоррена Баффета - компанія Berkshire Hathaway. Справа в тому, що левова частка цінних паперів BRK. A зосереджена в руках членів сім'ї Баффет, а не знаходиться у вільному обігу. Низька ліквідність акцій означає, що дії всього двох-трьох інвесторів можуть швидко змінити вартість Berkshire Hathaway. А з огляду на її серйозну капіталізацію, це вплине на ціну всього індексу в цілому.

Ну, і по-четверте, всі компанії з індексу ведуть свою діяльність або в секторі виробництва, або в секторі послуг (промисловість, транспорт, фінанси, комунальні підприємства). У S & P 500 не включаються інвестиційні компанії (за винятком фондів нерухомості), роялті-трасти, холдинги і партнерства.

Як поводиться індекс S & P 500 останні сорок років?

З 1976-го року індекс показує стійке зростання (особливо, в 1980-1990-е). У новому XXI столітті індекс пережив всього два серйозних спаду. Перший стався на хвилі лопнув міхура доткомів на початку 2000-х, другий - відіграв наслідки кризи 2008-го. З 2010-го індекс впевнено зловив "бичачий" тренд і ріс з кожним роком. Цікаво, що з 1985 року (тобто, за тридцять років) S & P 500 подорожчав в 30 разів!

За даними investfunds. ru за три роки індекс S & P 500 виріс на 24, 01%, а за останній рік впав на 4, 8%.

6 червня індекс S & P 500 досяг максимального значення з початку 2016 року - 2109, 41 пункт. Основний каталізатор - виступ глави ФРС у Філадельфії. Джанет Йеллен заявила, що ставки будуть підвищуватися поступово і тільки на тлі сильних макроекономічних даних.

Який вплив на індекс надав референдум у Великобританії? Після оголошення результатів Brexit фондові індекси США впали на 2, 5-3%. 24 червня S & P 500 втратив у вартості відразу 3, 3%.

А 28 червня S & P Capital підрахувало збитки від "форс-мажору": всього за два робочих дня фондові ринки втратили близько $ 3 трлн. При цьому $ 1 трлн. припав якраз на S & P 500. І це стало третім за величиною падінням за весь час існування індексу. Справедливості заради зазначу, що звалився не тільки S & P 500, а й інші великі індекси від Гонконгу до Нью-Йорка.

Що буде далі, поки не знає ніхто. До моменту стабілізації ринку індекс може різко "стрибати" як в одну, так і в іншу сторону. А для побудови хоча б короткострокових прогнозів необхідно, щоб відразу три показника відшукали нову точку рівноваги. "Три кити" - це курс фунта стерлінгів, курс євро і котирування цінних паперів. І наскільки я розумію, такий момент настане ще дуже нескоро.

Нагадаю, що в кінці минулого року (до нещасливого референдуму) прогнози по S & P 500 зводилися до того, що до кінця 2016 року індекс повинен був вирости до 2200. Сьогодні кінець червня, а S & P 500 невпевнено крутиться в районі 2000 пунктів ...

Як купити індекс S & P 500?

Купити і продати індекс S & P 500 прямо не можна - це всього лише числове значення, яке розраховується за спеціальним алгоритмом. У чистому вигляді S & P 500 потрібен не інвесторам, а аналітикам.

Для торгівлі ж використовують похідні фінансові інструменти, які засновані на індексі і точно копіюють його рух. Варіанти таких активів:

  • Індексні фонди (наприклад, Vanguard 500)
  • ETF (наприклад, SPDR S & P 500)
  • Ф'ючерсні контракти і опціони (відверто кажучи вони більше відносяться до спекуляцій, ніж до інвестування)

А які у вас прогнози щодо динаміки S & P 500 до кінця нинішнього року? Підписуйтесь на оновлення і не забувайте ділитися посиланнями на найцікавіші пости з друзями!