Нестаріюча класика: принципи управління портфелем цінних паперів

Вітаю! Вчора мій друг, який вже давно живе і працює у Великобританії, розповів мені дивну історію. Виявляється, у англійців найкращим подарунком на народження дитини вважається ... пакет цінних паперів! А знаєте чому?

Тому що навіть найдорожча іграшка рано чи пізно ламається, готівкові гроші розходяться ще швидше, а ось цінні папери - це основа для створення капіталу в майбутньому! Загалом, я в черговий раз переконався в тому, що в Росії культура довгострокового інвестування в цінні папери так і не сформувалася ... Прикро!

В сьогоднішньому пості я розгляну принципи управління портфелем цінних паперів. А до самих акцій-облігаціями ми обов'язково ще повернемося і не раз.

Чому портфель?

Ну, тут все просто. Якщо Ви вкладете 100 000 рублів в акції однієї компанії, а вона раптом оголосить себе банкрутом - Ви майже напевно втратите ВСЕ вкладені в неї гроші. Якщо 100 000 рублів рівномірно "розкидати" по акціях 10 різних компаній, то при банкрутстві одного / двох / трьох з них, Ви втратите 10/20/30 тисяч рублів відповідно. Що, погодьтеся, набагато менше, ніж 100 тисяч.

Іншими словами, "правильний" портфель дозволяє інвесторові забезпечити максимальну диверсифікацію ризиків. Про всяк випадок: диверсифікація - це коли гроші "розкладаються" за різними активами. І чим "різні", тим краще. Наприклад, у варіанті з акціями інвестиції можна диверсифікувати по:

  • по країнам (Росія, США, ЄС, Китай)
  • галузям (нафтогазова, фінансова, нерухомість, інтернет)
  • по типу акцій (проста чи привілейована) за рівнем ризику і прибутковості (консервативні, помірні і агресивні)