НКД по облігаціях: що це таке і чи справедливий цей механізм?

Вітаю! Минулий рік був дуже вдалим для російських облігацій. Боргові цінні папери показали максимальну прибутковість за останні 10 років! На мій погляд, в 2016-2017 бонди - одні з найбільш привабливих активів для вкладень. Облігації надійні і доступні за ціною, а прибутковість по них вище середніх ставок по вкладах.

Але на цьому список їх переваг не вичерпується. Наприклад, облігацію можна продати в будь-який момент без втрати купонної прибутковості, нарахованої до цього моменту. НКД по облігаціях це відмінний спосіб зафіксувати прибутковість цінного паперу в будь-який момент, а не тільки в день виплати купона.

Але ж банківські вклади такої можливості не дають! Якщо Ви зриваєте депозит раніше терміну - втрачаєте все нараховані відсотки. Як "розради" банк виплатить Вам символічну ставку до запитання: 0, 01% річних.

Зміст

 • 1 Короткий вступ
 • 2 Що таке НКД?
 • 3 Навіщо це потрібно?
  • 3. 1 НКД для покупця
  • 3. 2 НКД для продавця
 • 4 Як розраховується НКД?
  • 4. 1 Приклад розрахунку
 • 5 Підсумуємо

Короткий вступ

В Росії велика частина облігацій відноситься до купонному (процентному) типу. Дохід по них встановлюється емітентом заздалегідь у вигляді відсотків від номінальної вартості. Розмір купона відомий ще до реалізації облігацій!

99% торгованих в Росії облігацій практикують періодичну виплату купонів.Відсотки нараховуються інвесторові один раз на півроку або раз на квартал.

А якщо Ви вирішили продати облігацію не в день виплати купонного доходу, а всередині купонного періоду? Втрачаєте Ви нараховані до цього моменту проценти як в разі дострокового закриття банківського вкладу?

Ні! Завдяки НКД Ви отримаєте на руки всю суму накопиченого купонного доходу до моменту продажу облігації з точністю до одного дня.

Що таке НКД?

НКД розшифровується як "накопичений купонний дохід". У чому вимірюється НКД? В грошових одиницях (як правило, в рублях).

Справа в тому, що володіння облігацією приносить інвестору щоденний дохід у вигляді купона. Але по факту він отримує гроші "на руки" раз в квартал або раз на півроку.

А якщо облігація продається за пару місяців до виплати купона? Як врахувати той "шматочок" доходу, який поки існує тільки на папері? Механізм передачі накопиченого доходу від покупця до продавця реалізується за допомогою НКД.

Навіщо це потрібно?

 1. Облігацію можна продати в будь-який день купонного періоду за справедливою ціною. Без НКД з усіма угодами довелося б прив'язувати до дат купонних виплат. Що серйозно б знизило ліквідність облігаційного ринку
 2. НКД дозволяє продавати і купувати облігації з чесної (і для продавця, і для покупця) ціною
 3. На відміну від банківського депозиту дострокова продаж облігації не призведе до втрати накопиченого до цього моменту доходу НКД для покупця

Василь заходить в термінал (до речі як його налаштувати можна подивитися тут) і бачить, що облігації федеральної позики продаються за 100% від номіналу: 1000 рублів. Щоб купити ОФЗ, йому доведеться заплатити 1000 рублів + НКД на дату покупки.

Таким чином, Вася компенсує втрату купонного доходу Петі, який вирішив продати свої ОФЗ в середині піврічного купонного періоду. Як тільки прийде дата наступної купонної виплати, Вася отримає купонний дохід за повні шість місяців вже від емітента.

НКД для продавця

Петя продає облігацію Газпрому за номіналом через два місяці після останньої купонної виплати. Може, гроші терміново знадобилися, або знайшов більш вигідний актив для вкладень.

До наступної виплати купона залишається чотири місяці - і чекати так довго Петя не хоче. Він продає облігацію достроково за номінальну вартість плюс НКД за два місяці. По суті, купонний дохід він отримає не за рахунок емітента цінних паперів, а за рахунок покупця облігації.

Як розраховується НКД?

В НКД немає нічого складного. Розрахувати його може навіть школяр. Але найчастіше навіть цього робити не потрібно - при продажу на біржі розмір НКД вже врахований в ціні облігації. Це актуально навіть для неторгових днів, що припадають на кінець місяця.

На сайті РусБондс накопичений купонний дохід по кожній облігації відображається окремим рядком у розділі "Загальні відомості". Якщо Ви торгуєте облігаціями через термінал, то інформація про НКД відображається в однойменному стовпці.

Розмір НКД можна розрахувати і самостійно, знаючи номінал облігації, ставку купона в процентах і дату останньої купонної виплати. Базова формула розрахунку НКД за російськими облігаціями виглядає так:

НКД = N * (C / 100) * T / B.

 • N - номінал облігації в рублях

С - ставка купона у відсотках річних
Т - кількість днів з моменту нарахування останнього купона по поточну дату
В - база розрахунку (зазвичай приймається рівною 365 дням) Приклад розрахунку
Візьмемо для прикладу облігацію АІЖК 10об з датою погашення 15.11. 2018 го. Поточний номінал становить 500 рублів, купон - 8, 12% річних. Остання виплата купона проводилася 20 вересня 2016- го. Облігація продається 15 жовтня.

Вважаємо розмір накопиченого купонного доходу за 25 днів (саме стільки минуло з моменту останнього нарахування купона).

НКД = 500 * (8, 12/100) * 25/365 = 2, 78 рубля.

Іншими словами, при інших незмінних умовах 15 жовтня облігація АІЖК 10об буде продаватися за ціною 502, 78 рубля. З кожним днем ​​її ціна буде рости на величину "денного" НКД. У якийсь момент по облігації буде нарахований купонний дохід (за графіком) і НКД "обнулится". З наступного дня розрахунок почнеться заново.

Підсумуємо

НКД дозволяє в будь-який момент продати облігації на ринку, не втрачаючи накопичену на той час прибутковість. Саме НКД робить облігацію більш ліквідним інструментом, ніж банківський вклад.

Ставка за вкладами безпосередньо залежить від терміну депозиту: чим довший термін, тим вище прибутковість. Щоб отримати максимум за відсотками, потрібно "заморозити" кошти на банківському рахунку на 2-3 роки.

Облігації теж дають можливість зафіксувати розмір купона в момент покупки цінних паперів. Але при цьому Вам не потрібно чекати 2-3 роки до погашення - продати облігацію можна в будь-який момент, отримавши від покупця весь нарахований до цього моменту купонний дохід.

А Ви звертаєте увагу на розмір НКД при купівлі / продажу облігацій? Підписуйтесь на оновлення та діліться посиланнями на свіжі пости з друзями в соціальних мережах!

В матеріалі використані слайди з презентації Московської біржі.