12 Основних понять, щоб навчитися розбиратися в економіці

1. Економіка має два основних напрямки - мікроекономіка та макроекономіка

Мікроекономіка має справу з клієнтами, доходами, цінами, рентабельністю і т. Д. Макроекономіка має справу з економікою в цілому, процентними ставками, Валовим Внутрішнім Продуктом (ВВП) і ін. Поняттями, які висвітлюються в газетах під рубрикою «економіка». Мікроекономіка більш корисна для керівників, а за макроекономікою стежать, в основному, інвестори.

2. Закон пропозиції і попиту - фундамент економіки

Всякий раз, коли спостерігається зростання поставок будь-якого товару, його ціна знижується, і всякий раз, коли попит на товар зростає, ціна збільшується. Таким чином, коли у вас є надлишкове виробництво пшениці, ціни на продукти харчування повинні знижуватися, і навпаки. Наприклад, в Росії, під час неврожаю гречки, ціна на цей продукт виросла на 400- 500%, поки ринок не наситився новим урожаєм.

3. Межа корисності

Всякий раз, коли у вас росте кількість чого-небудь, то можливості його використання зменшуються. Наприклад, надбавка в 10 000 рублів до вашої місячної зарплати 30 000 рублів вас більше обрадує, ніж тоді, коли ви заробляєте 1 млн.в місяць. Це широко використовується в ціноутворенні товару.

4. Валовий Внутрішній Продукт (ВВП)

ВВП є основним заходом розміру економіки. Він дорівнює сумі доходів всіх людей або сумі ринкової вартості всіх товарів і послуг, вироблених в цій країні. Наприклад, найбільша економіка світу - США, має ВВП на рівні близько 14 трлн. доларів. Це означає, що кожен рік в США виробляється товарів і послуг на 14 трлн. доларів.

5. Темпи зростання економіки

Зростання економіки зазвичай вимірюється в темпах зростання обсягу ВВП, темпи зростання на душу населення, темпи зростання виробництва основних галузей економіки. Темпи зростання економіки розраховуються на основі даних за попередній і наступний рік, у відсотках.

6. Інфляція

Ви напевно помітили, що ціни на більшість продуктів харчування зараз вище, ніж в минулі роки. Інфляція (вимірюється у відсотках) - це «економічні ваги» показують, наскільки товари і послуги в сукупності зросли в ціні в порівнянні з минулим роком. У країнах з розвиненою економікою річна інфляція становить близько 2%, що означає, що в середньому ціна на товари і послуги піднімається на 2% щороку. У Росії, за офіційними даними, інфляція в цьому році склала 6%. Основна роль Центральних Банків полягає в тому, щоб коригувати інфляцію і утримувати її на низькому рівні (але не в негативних значеннях).

7. Процентні ставки

Процентні ставки банків світу на 2013 рік

Коли ви кредитуєте когось, ви вправі очікувати повернення грошей і додаткового доходу. Цей дохід і називається відсотком. Процентна ставка є саме тією мірою, яка визначить, який дохід ви отримаєте.Короткострокова процентна ставка зазвичай встановлюється Центральним Банком. У США в даний час він близький до нуля, в Росії - 8, 25%. Довгострокова процентна ставка встановлюється ринком і залежить від рівня інфляції і довгострокових перспектив економіки. Механізми, що застосовуються центральними банками для управління короткостроковими процентними ставками називається кредитно-грошовою політикою . Високі процентні ставки вигідні для інвесторів, а низькі процентні ставки вигідні для кінцевого споживача. Так наприклад іпотечний кредит в розвинених країнах ЄС вам обійдеться не більше ніж в 3% річних, т. К середня процентна ставка в розвинених країнах Європи не більше 2%.

8. Як пов'язані між собою процентні ставки, інфляція і зростання економіки

Існує зворотна залежність між процентними ставками і зростанням економіки, і пряма залежність між процентною ставкою і рівнем інфляції. Таким чином, коли ви збільшуєте відсоткову ставку, інфляція, як правило, зростає. Одна хороша новина, а інша погана. Тому існує певна напруженість у суспільстві під час оголошення процентної ставки. У США короткострокові процентні ставки встановлює Федеральна Резервна Система (ФРС), і це є головною економічною новиною в країні.

9. Податково-бюджетна політика

Уряд в більшій чи меншій мірі може впливати на економіку, регулюючи витрати бюджету країни. Однією з форм регулювання витрат бюджету є податкова політика. Якщо уряд витрачає більше, то це може привести до підвищення попиту, а значить, до зростання цін. Зростання цін призводить до розгону інфляції. Інфляція, в свою чергу, змушує уряд збільшувати витрати.Таким чином, уряду намагаються витрачати більше в періоди низьких темпів зростання і низької інфляції і скорочувати витрати в періоди високих темпів зростання і високої інфляції.

10. Циклічність економіки

Ринкові економіки мають тенденцію підйому і спаду з періодичністю близько 7 років. На початку циклу відбувається бурхливе зростання, потім потрапляння в топ, потім слід скорочення, що веде до рецесії (період негативного росту і / або зростання безробіття) і нарешті, знову підйом.

11. Альтернативна вартість

Коли ви займаєтеся яким-небудь видом діяльності, ви, як правило, порівнюєте її з кращими альтернативними варіантами. Наприклад, коли ви в п'ятницю ввечері страждаєте над проектом, то напевно не раз думаєте: «А чи не час мені зайнятися, ніж яким іншим. »Альтернативний варіант (в даному випадку вечірка з друзями) має більшу вагу, і таким чином цей варіант набагато привабливіше вашого проекту. Перехід на альтернативну діяльність виражається в « альтернативної вартості » - вартість того, чим ви пожертвували.

Наприклад, похід в нічний клуб має альтернативну вартість, яка дорівнює сумі коштів, витрачених на даний захід і кількості коштів, які людина могла отримати, якби замість клубу пішов на роботу. Якщо вартість входу в клуб дорівнює 500 руб. , Їжа в клубі (вечеря) коштує 1500 руб. , Напої коштують 1000 руб. , То похід в клуб обійдеться в 3000 руб. Якщо не йти в клуб, то економія становить 3000 руб. Але їсти треба в будь-якому випадку, тому кошти витрачаються на вечерю вдома (нехай це буде 500 руб.). Загальна економія 2500 руб. Якщо людина провела в клубі 5 годин, а годину його роботи коштує 250 руб. , То потенційний додатковий заробіток становить 1250 руб.Загальна альтернативна вартість дорівнює 3750 руб.

12. Порівняння переваг

Припустимо, ви працюєте в області інтернет-технологій і в один прекрасний день клієнт запитує, чи можете ви зробити для них веб-сайт. Чи слід вам зайнятися цим веб-сайтом або вам вигідніше передати цю роботу вашому другу? Яке буде ваше рішення? Розумна людина повинен розрахувати, скільки часу буде потрібно на створення сайту і визначити, чи може він за цей період часу заробити більше на запуск більш вигідного проекту. Потім, підрахувавши всі «за» і «проти», він може залишити замовлення у себе або передати другові, який, можливо, зробить сайт більш ефективно.

Якщо ваш друг погодився зробити сайт більш ефективно, то ви, в цьому випадку, упустили цю можливість на увазі різних обставин. Це називається теорією порівняння переваг . Ваш друг має тут перевагу, а вам не має сенсу займатися цією справою. Народи, підприємства і люди повинні робити тільки ті речі, які у них виходять краще, а решта віддавати іншим.