10 Правил торгівлі від Боба Фаррела (bob Farrell)

Боб Фаррел (Bob Farrell) - ветеран Уолл-стріт з майже 50-річним досвідом інвестування. Отримавши ступінь магістра в Школі бізнесу штату Колумбія, він починав свою кар'єру з роботи технічним аналітиком в Merrill Lynch в 1957 році. Хоча фундаментального аналізу Фаррел навчався у таких легендарних особистостей, як Бенджамін Грем і Девід Додд, він зосередився на технічному аналізі, коли зрозумів, що ціна акції може сказати більше, ніж баланс підприємства і декларація про прибуток. Він був одним з перших дослідників в області настроїв учасників ринку і ринкової психології. Розроблені ним 10 правил інвестування спираються на кілька десятиліть його власного досвіду роботи на млявих ринках, бичачих ринках, ведмежих ринках і в періоди криз. Коротше кажучи, Боб Фаррел побачив все, і йому є чим поділитися.

Ринки мають тенденцію повертатися до середнього значення

Що це означає: Тренди, дуже довго йдуть в тому чи іншому напрямку, повертаються до своєї довгострокової середнього значення. Навіть під час сильного висхідного або спадного тренда, ціна часто повертається до довгострокової ковзної середньої. На малюнку нижче показаний графік S & P 500 за 15 років і його експоненціальна 52-тижнева змінна середня. Синіми стрілками позначені кілька повернень ціни до лінії ковзної середньої - в періоди як висхідного, так і низхідного тренда.

Перехлести в одному напрямку призводять до перехлестам в протилежному напрямку

Що це означає: Якщо ціна занадто далеко заходить вгору, то вона те ж саме зробить і вниз. Це - як маятник. Чим далі ціна заходить в одну сторону, тим далі вона відкотить в іншу. На графіку нижче показаний міхур на Nasdaq в 1999 році. Ринок занадто далеко пішов вгору від 52-тижневої ковзної середньої і став як би надмірно розтягнутим. Такий перехлест викликав аналогічний перехлест по іншу сторону індикатора, що поклало початок обвалу ринку в 2000-2001 роках.

Нічого нового не придумали - руху не бувають постійними

Що це означає: Кожні кілька років з'являється нова група "гарячих" акцій, але мода - не вічна, в тому числі на фондових ринках. За останні сто років ми спостерігали формування спекулятивних бульбашок, в яких брали участь різні групи акцій. Автомобілі, радіо і електрику були рушійною силою ринку в "ревуть 20-е". 50 найпопулярніших акцій визначали ринок на початку 70-х. Приблизно раз в десять років з'являється міхур в біотехнологічному секторі, а в кінці 90-х стався відомий бульбашка доткомів. "На цей раз все буде не так" - це, напевно, найнебезпечніша для інвестора фраза.

Джессі Лівермор говорив:

"Я швидко зрозумів, що на Уолл-стріт немає нічого нового. Та й не може бути, тому що спекуляції - старе, як світ, заняття. Що б не відбувалося на фондовому ринку сьогодні, все це вже траплялося раніше, і буде повторюватися знову ".

Корекція буває дуже різкою

Експоненціально зростаючий або падаючий ринок, як правило, заходить далі, ніж ви припускаєте, але не чекайте його корекцію бічним рухом. Що це означає: Незважаючи на те, що група "гарячих" акцій в кінцевому підсумку повертається до середнього значення, тренд може тривати дуже довго. Однак після закінчення тренда, корекція, як правило, буває дуже різкою. На графіку нижче показаний індекс Shanghai Composite ($ SSEC), який ріс з липня 2005 по жовтень 2007 року. Незважаючи на явну перекупленность ринку в період з липня 2006 по середину 2007, тренд продовжився параболічних рухом.

Натовп найбільше купує на вершині і найменше - на дні

Що це означає: Середньостатистичний індивідуальний інвестор має найсильніший бичаче настрій, коли ринок досягає вершини, і найсильніше ведмеже - коли ринок опускається на дно. Як барометра настроїв інвесторів часто виступає звіт Американської асоціації індивідуальних інвесторів. Теоретично, надмірно бичачі настрої говорять про те, що ринок досяг вершини, а надмірно ведмежі - що ринок досяг дна.

Страх і жадібність перемагають довгострокові наміри

Що це означає: Не дозволяйте емоціям впливати на ваші рішення і довгострокові плани. Плануйте угоду і торгуйте за планом. Готуйтеся до різних сценаріїв, щоб не опинитися захопленим зненацька різким рухом ціни проти вас. Різкі рухи ціни, що приносять збитки, можуть посилювати страх і змушувати інвестора приймати панічні рішення в запалі битви. Аналогічно, різкі рухи в вашу сторону можуть стати причиною зайвої самовпевненості і відхилення від наміченого довгострокового плану. Перефразовуючи Редьярда Кіплінга, можна стати набагато кращим трейдером або інвестором, якщо навчитися зберігати голову, коли все навколо її втрачають. Коли емоції зашкалюють, зробіть глибокий вдих, зробіть крок назад і проаналізуйте ситуацію на відстані. Це захистить вас від безглуздих втрат на торговому рахунку

Найсильніша ринок - коли він широкий, а найслабший - коли він звужується до кількох "блакитних фішок"

Що це означає: Важлива ширина ринку. Ралі на вузькому ринку свідчить про обмежену залучення учасників ринку і про те, що ймовірність невдачі - вище середньої. Ринок не може продовжувати рости всього на декількох компаніях-лідерах ринку з високою капіталізацією (їх можна порівняти з генералами в битві). Компанії з низькою і середньою капіталізацією (війська) теж повинні бути залучені в процес, щоб ралі вважалося надійним. Якщо в ралі беруть участь всі, це говорить про велику силу руху і підвищує шанси на його продовження.

Ведмежий ринок має три стадії: різке зниження, рефлексивний відскік і затухаючий фундаментальний знижуються тренд

Що це означає: Ведмежий ринок часто починається з різкого і швидкого падіння. Після цього відбувається відскік, пов'язаний з перепроданості, який відіграє частину падіння. Потім зниження триває, але повільніше і важче - на погіршенні фундаментальних факторів. Згідно Теорії Доу, ведмежий ринок складається з трьох знижуються ділянок з рефлексивними відскоками між ними.

Коли всі експерти і прогнози сходяться на думці, має відбутися щось ще

Що це означає: Дане правило узгоджується з принципом торгівлі проти натовпу. Коли всі експерти оптимістично налаштовані по відношенню до будь-то акції, у неї залишається тільки один шлях - зниження рейтингів. Надмірно бичаче настрій ЗМІ та аналітиків слід розглядати як попереджувальний сигнал. Інвестору варто задуматися про покупку, коли акція потрапляє в немилість і все новини по ній - погані. І навпаки, варто задуматися про продаж, коли про цю акцію говорять всі, а новини - суцільно хороші. Така стратегія роботи проти натовпу може принести гарну винагороду терплячому інвестору.

На бичачому ринку працювати веселіше, ніж на ведмежому

Що це означає: Уолл-стріт більше орієнтується на бичачий ринок, ніж на ведмежий. З цього випливає що зростання акцій або індексів краще сприймається інвесторами і рядовими трейдерами, які готові заходити в нові позиції. При падінні ринку більшість гравців вважають за краще закривати торговельні позиції і просто чекати "кращих" умов.

Висновки

Як і всі інші правила, що діють на Уолл-стріт, 10 правил Боба Фаррела не повинні сприйматися як догми. З кожного правила є винятки. Проте, дані правила будуть корисні трейдеру або інвестору, оскільки допомагають зазирнути за заголовки новин і власні емоції. Знаючи настрої на ринку, трейдер може уникнути продажу поблизу дна і покупок біля вершини, що часто не узгоджується зі здоровим глуздом. Природа людини така, що найбільшу впевненість ми відчуваємо саме на вершині ринку. У той же час, найбільший песимізм у нас буде на дні ринку. Поінформованість про таку природу емоцій і їх можливі наслідки - перший крок до подолання негативних наслідків. Навчитися знаходити найкращі моменти для продажу або покупки при будь-яких ринкових умовах можна на курсах для трейдерів від компанії United Traders.