10 Найбільших фінансових аферистів світу

Серед найвідоміших махінаторів останніх двадцяти років - творці фінансових пірамід і ризикові банківські трейдери, топ-менеджери компаній, обманюють своїх інвесторів, і мільйонери-розтратники
Два роки в'язниці і штраф $ 5 млн, до яких в середу суддя Нью-Йоркського окружного суду Джед Ракофф засудив колишнього члена ради директорів американських компаній Goldman Sachs і російського Ощадбанку Раджата Гупту, - не найбільше покарання за фінансові махінації і торгівлю інсайдерською інформацією. Перед вами - 10 найскандальніших історій про справи, пов'язані з фінансовими шахрайствами і аферами, які за останні два десятки років розслідувалися по всьому світу - від США до Сінгапуру і Японії.

Бернард Медофф
Збиток: $ 65 млрд
Покарання: 150 років в'язниці
Заснована в 1960-х компанія Madoff Investment Securities стала найзнаменитішою і великої фінансовою пірамідою останніх десятиліть у світі. Користувалася безмежною довірою вкладників - причому не тільки приватних осіб, але і інвестиційних компаній і хедж-фондів - фірма звалилася в розпал фінансової кризи 2008 року: залучати нових інвесторів не вдавалося, а значить, не було коштів на те, щоб виплачувати "прибуток" старим вкладникам. В результаті постраждали кілька мільйонів приватників і великих фінансових організацій, а як мінімум один вкладник - великий французький інвестор, який вклав в Madoff Investment Securities $ 1, 5 млрд - наклав на себе руки після звістки про крах піраміди.
Джеффрі Скіллінг і Ендрю Фастів


Збиток: $ 40 млрд
Покарання: Джеффрі Скіллінг (на фото) - 25 років, Ендрю Фастів - 6 років (результат співпраці зі слідством)
Крах енергетичної компанії Enron, що існувала кілька десятиліть, був для американської економіки не меншим сюрпризом, ніж історія з фондом Медоффа. При вартості активів компанії $ 47, 3 млрд діяльність її керівників Скіллінга і Фастова призвела до збитків у $ 40 млрд.Виною всьому була купівля однієї збиткової компанії, чиє неблагополучне фінансове становище вищі управлінці Enron вирішили приховати. Поступово виникла ціла система фірм в офшорних зонах, які скуповували у Enron збиткові активи, розраховуючись акціями самої компанії. Коли в 2001 році історія випливла на поверхню, компанія визнала себе банкрутом, а два її керівника в результаті опинилися за гратами.
Бернард Ебберс і Скотт Салліван


Збиток: $ 11 млрд
Покарання: Бернард Ебберс (на фото) - 25 років, Скотт Салліван - 5 років (результат співпраці зі слідством)
Багатомільярдних збитків і знищення другої за величиною телекомунікаційної компанії США WorldCom - таким був підсумок діяльності Ебберса і Саллівана на посаді керівників фірми. Екстенсивний розвиток WorldCom неминуче повинно було привести до виникнення фінансових проблем: постійні операції з придбання нових активів, чия вартість часом перевищувала вартість самої компанії втричі, не могли не позначитися на її стані. До того ж, як з'ясувалося вже після відставки Ебберса, за час керівництва WorldCom він встиг провернути кілька великих афер на загальну суму $ 11 млрд - за безпосередньої допомоги Саллівана. Але помічнику Ебберса вдалося піти на угоду зі слідством, в результаті чого він отримав уп'ятеро менший термін, ніж його бос.
Роберт Аллен Стенфорд


Збиток: $ 8 млрд
Покарання: 110 років в'язниці
Засновник Stanford Financial Group був заарештований влітку 2009 року на підставі позовів від 21 вкладника його компанії, яка на перевірку виявилася колосальною фінансовою пірамідою. Як і у випадку з Madoff Investment Securities, причиною її краху стала фінансова криза 2008 року і неможливість продовжувати виплати старим вкладникам за рахунок залучення нових. Примітно, що Стенфорд міг би стати рекордсменом за призначеним йому терміну покарання: сторона обвинувачення під кінець процесу просила засудити його до 230 років тюремного ув'язнення, але Федеральний суд Х'юстона (Техас) скоротив термін удвічі. В результаті Стенфорд поступився своєму "колезі" Медоффу і за сумою афери, і за тривалістю терміну.
Жером Кервьєль


Збиток: € 4, 9 млрд
Покарання: три роки тюремного ув'язнення і виплата збитків на суму € 4, 9 млрд
За три роки несанкціонованої торгівлі трейдер банку Societe Generale Жером Кервьєль встиг завдати своєму роботодавцю вельми помітний збиток. Незважаючи на те, що в підсумку суд визнав його винним у шахрайстві, сам Кервьєль в своїх гріхах не зізнався, стверджуючи, що всі операції виконував за дорученням керівництва і робив це не заради особистої вигоди, а заради досягнення високих результатів, за які йому належать б премії. Однак торгівля йшла невдало, спроби компенсувати збитки новими ризикованими операціями лише погіршували становище, і в підсумку Кервьєль був розкритий і арештований.
Казутсугі Нами


Збиток: $ 2 млрд
Покарання: 18 років в'язниці
Третя велика фінансова піраміда в цьому рейтингу Forbes. Заснована в 2000 році компанія L & G під управлінням Казутсугі Нами проіснувала сім років, але за цей час встигла під обіцянки доходу 36% залучити 128, 5 млрд ієн. Розслідування щодо вищого менеджменту L & G почалося після того, як в 2007 році компанія припинила виплати за вкладами та відмовилася повертати гроші. Яких, власне, на її рахунках уже й не було: під час слідства там виявили всього лише 300 млн ієн (близько $ 3 млн). Розслідування велося три роки, і навесні 2010-го 76-річний Казутсугі Нами був засуджений майже до двох десятків років ув'язнення - що, можливо, принесло моральне задоволення обдуреним вкладникам, але ніяк не компенсувало їх фінансові втрати.
Квек Адоболі


Збиток: $ 2, 3 млрд (попередні дані)
Покарання: вирок не винесено, обвинувачений, який визнав свою вину, знаходиться під вартою; можливий вирок - 10 років в'язниці
Звинувачення в шахрайстві трейдеру швейцарського банку UBS, уродженцю Гани Квеку Адоболі були пред'явлені у вересні 2011 року британською поліцією. У провину Адоболі були поставлені перевищення посадових повноважень (несанкціонована керівництвом гра на акціях на ринку торгуються на біржі індексних фондів) і фальсифікація звітності про угоди - в цілому щодо нього порушено чотири кримінальні справи. Справа Адоболі як дві краплі води схожа на справу Жерома Кервьєля - і, судячи з усього, свою лінію захисту обвинувачений і його адвокати будують за такою ж схемою: операції здійснювалися з санкції згори і ніякого прагнення до незаконного збагачення не було.
Мартін Грасс


Збиток: $ 1, 6 млрд
Покарання: 8 років в'язниці
На те, щоб приписати аптечної мережі Rite Aid (третьої за величиною в США) неіснуючу прибуток в розмірі $ 1, 6 млн, її виконавчого директора Мартіна Грасса штовхнула мрія про великі бонуси.За підтримки декількох топ-менеджерів компанії, заснованої його батьком Алексом Грассом, Мартін підробляв звіти про кредиторську заборгованість, вносив в зведені дані про доходи мережі відомості про препарати, які ніхто нікому не продавав, і не брав до уваги ті препарати, які були просто вкрадені з аптек. В цілому в кримінальній справі, порушеній проти Грасса в 1999 році, фігурували 36 злочинних епізодів (в тому числі надання недостовірної звітності аудиторам і інвесторам компанії), які в 2009 році обернулися для нього восьмирічним терміном покарання. Оголошення вироку Грасс зустрів покаянними словами, адресованими співробітникам і акціонерам Rite Aid: "Я жалкую про шкоду, якої завдав їм своїми діями".
Денніс Козловські і Марк Шварц


Збиток: $ 1, 6 млрд
Покарання: 25 років в'язниці кожному (Марк Шварц НЕ відбуде свій термін цілком, а вийде на свободу в кінці жовтня 2012 року)
Під керівництвом Денніса Козловські (на фото) і його помічника Марка Шварца зареєстрована на Бермудах компанія Tyco Industrial стала чемпіоном за кількістю угод з поглинанням - близько 1000 компаній увійшли до складу міжнародного конгломерату. Правда, в результаті з'ясувалося, що далеко не всі прибутки Tyco йшли на розширення бізнесу: майже $ 600 млн благополучно витратив на себе Козловські, якому допомагав Шварц. Найскандальнішими покупками, спливли в ході розслідування, були фіранка для душа ціною $ 6000 і вішалка для одягу ціною всього лише втричі менше. Загальний збиток, нанесений компанії Козловські і Шварцем, оцінили в $ 1,6 млрд, за що в підсумку кожного з них і зобов'язали провести за гратами чверть століття.
Нік Лісон


Збиток: $ 1, 4 млрд
Покарання: 6, 5 років в'язниці
Лисона можна вважати предтечею Кервьєля і Адоболі: в 1995 році старший трейдер сінгапурського відділення англійського банку Barings, самовільно займався ризикованими операціями з ф'ючерсними контрактами на індекс SIMEX, довів свій банк до банкрутства. Нанесений Лісоном збиток вдвічі перевищив вартість активів кредитної організації, яку в підсумку довелося продати за символічну суму в £ 1. Коли трейдеру стало ясно, що далі приховувати свої дії і нанесений ними шкоди не вийде, він втік, залишивши на своєму робочому місці записку "I'm sorry", але в підсумку, перебравшись через Малайзію і Таїланд в Німеччину, там був затриманий і екстрадований в Сінгапур. Відбувши термін, Нік Лісон перекваліфікувався в спортивні функціонери, ставши генеральним директором ірландського футбольного клубу Galway United, а на дозвіллі написав дві автобіографічні книги, за однією з яких - економічному трилера з промовистою назвою "Трейдер-шахрай: Як я збанкрутував Barings і шокував фінансовий світ "був знятий відомий фільм" Аферист ". Примітно, що інтереси Лисона в суді захищали адвокати з бюро Kingsley Napley, яке в 2011 році взялося за захист трейдера Квек Адоболі.


P. S: Так що не думайте, що коли ви перебуваєте в мінусі або втратили більшу частину свого депозиту, що ви поганий трейдер.