Що таке девальвація і яка вона буває?

Спонсор цієї статі - сайт Richinvest.biz - торгуйте бінарніми опціонами з максимальним прибутком!

У Росії в останні два тижні почалася справжня паніка на валютному ринку, порівнянна з дефолтних 1998роком. На цьому тлі рубль обвалився за 2 тижні практично на 30%. Але так чи погана девальвація і чи можна ще щось виправити в ситуації з російською валютою? Для цього постараємося розібратися в тому, що ж таке власне девальвація і яка вона буває, а головне які наслідки може мати.

Для початку дамо визначення. Отже, девальвація - це планомірне тенденційне ослаблення національної валюти протягом тривалого періоду часу. У разі, якщо відбуваються якісь денні зміни курсів, це називається валютні коливання. При цьому у девальвації є й інше наукове визначення - це зменшення золотого вмісту національної валюти в умовах золотого стандарту. Тобто іншими словами, це була чисто технічна процедура ще до середини 70-х рр. (Коли президент США Ніксон скасував золотий стандарт забезпечення американської валюти). Тому по суті коли говорять про девальвацію єни або фунти - це все досить умовно.

При цьому бувають навіть різні види девальвації - офіційна (або відкрита) і неофіційна (або прихована). Умовно можна також виділити розділити девальвацію на планову (тобто навмисно проведену Центральним Банком країни емітента валюти скажімо для стимулювання експорту), контрольовану (тобто коли з-за негативної макроекономічної кон'юнктури або з інших об'єктивних причин національна валюта зазнає утиску) і неконтрольовані (коли падіння курсу національної валюти відбувається панічний і Центральний Банк не в змозі стабілізувати ситуацію).

Для початку з'ясуємо наукові види девальвації. Отже, офіційна девальвація (або по іншому деномінація) - це коли Центральний Банк офіційно оголошує про технічну процедуру проведення девальвації, в результаті чого з обігу вилучаються знецінена національна валюта (тобто паперові гроші) і відбувається їх обмін на нову валюту за поточним встановленим курсом. Наприклад, в Росії в 1998 році відбулася деномінація рубля, в результаті якої вартість паперових рублів зросла з 8 до 22 за долар.

Прихована ж девальвація передбачає штучне заниження курсу національної валюти Центральним Банком без вилучення грошей з економіки. Робиться це зазвичай для підтримки експортерів. По суті це і є планова девальвація. Як правило, така практика затребувана в експортно-орієнтованих країнах. Наприклад, з початку року Японія проводить планову девальвацію своєї національної валюти (ієни) для підтримки експорту - з початку року девальвація ієни вже досягла 55%.

Тепер розглянемо що таке контрольована девальвація. Це той випадок, коли об'єктивні чинники для знецінення національної валюти є, але при цьому у Центрального Банку та Уряду є необхідні механізми і ресурси для її припинення. Така девальвація відбулася, наприклад, в 2012 році в Туреччині, коли за 2 тижні курс ліри впав до долара майже на 25%, але потім Центральний Банк країни зумів стабілізувати ситуацію і ліра зуміла відіграти 10% вартості.

І нарешті, є ще девальвація неконтрольована. Це коли знецінення національної валюти відбувається безупинно і хаотично, а у Центрального Банку і фінансової влади немає механізмів і відповідних ресурсів для припинення цього процесу. В результаті, на ринку виникає паніка і відбуваються масові розпродажі національної валюти, через що курс практично щодня оновлює нові мінімуми.

В цьому випадку стандартні ринкові механізми стабілізації ситуації вже не працюють - ні надвисокі процентні ставки, ні валютні інтервенції не здатні переломити цей тренд. Найчастіше, для запобігання колапсу національної валюти в таких умовах Центральні Банки вимушено застосовують адміністративні заходи регулювання національної валюти (аж до повної заборони торгівлі на міжбанківському ринку).

По суті, в Росії зараз відбувається саме неконтрольована девальвація - з початку вересня ЦБ витратив на інтервенції понад 80 млрд. Доларів з валютних резервів, але переламати тенденцію як і раніше не вдається. Однак особливістю нинішньої девальвації рубля є те, що об'єктивних фундаментальних причин такої динаміки немає - боргове навантаження економіки дуже низька (менше 15% від ВВП), зростання ВВП нехай і слабкий, але все ж зберігається, інфляція як і раніше залишається нижче 10% річних, резерви ЦБ і Уряду перевищують в цілому 600 млрд. доларів. Тобто фактично вся нинішня паніка на російському валютному ринку штучна і для її приборкання досить ввести валютні обмеження на 1-1.5 місяці.

Але ж питання то в тому - а чи так погана девальвація, як її представляють в ЗМІ? Насправді, девальвація національної валюти дає великий позитивний ефект для подальшої економічної динаміки. Так, в 1999 році ВВП Росії виріс на 3. 2% (у МВФ наприклад прогнозували падіння на 2.5-3%), хоча макроекономічні чинники вказували на подальше падіння економіки. Крім відновлювального зростання, зіграло також поліпшення торгового балансу - торговий баланс з дефіциту в 2-2.5% в 1998 в 1999 році вийшов з профіцитом в 1% з гаком. Але звичайно, це за умови, що не буде зовнішнього неринкового тиску (тобто санкцій), а ЦБ і Уряд зуміють ефективно скористатися вигодами від девальвації.

Проте, якщо девальвація відбувається безладно протягом тривалого часу, це може серйозно підірвати довіру до національної економіки (особливо з боку іноземних контрагентів), яке треба буде відновлювати не один рік.