Що таке світові резервні валюти, які вони бувають і з чим їх їдять

Спонсор цієї статі - сайт Richinvest.biz - торгуйте бінарніми опціонами з максимальним прибутком!

Вітаю вас, шановні читачі і передплатники! Напевно, багато хто з вас купували долари і євро, щоб під час кризи не втратити накопичення. Може бути, для цього немає серйозних підстав? Кажуть же наші керівники, що рублю нічого не загрожує. Але є одна проблема.

Рубль - НЕ резервна валюта. Значить, не цілком захищена від різких змін курсу, що негайно відбивається на магазинних цінниках. А взагалі світові резервні валюти які бувають і що під цим слід розуміти? Давайте розберемося.

Зміст

 • 1 Що таке світові резервні валюти
 • 2 Для чого вони потрібні
 • 3 Які валюти можуть бути резервними
 • 4 Чому резервними валютами зручніше торгувати
 • 5 Післямова

що таке світові резервні валюти

Якщо ви знаєте, що таке ринок форекс, і володієте його термінологією, то напевно помічали, що є валютні пари з низькими і високими значеннями спреда. А якщо помічали це, то напевно помічали й інше: пари з високим спредом зазвичай більш волатильні. Наприклад, долар-мексиканський песо. А ось євро-долар поводиться інакше, адже і те, і інше - головні резервні валюти.

В сучасному світі дуже складно виживати поодинці. Жодна країна не в змозі повністю забезпечити себе всіма необхідними товарами і сировиною. Погано це чи добре, але підтримка здорової економіки вимагає постійного здійснення експортно-імпортних операцій.Розрахунки за контрактами можуть йти в різних валютах, але в абсолютній більшості з них використовуються 5 валют:

 • Долар США
 • Євро
 • Англійський фунт
 • Японська ієна
 • Швейцарський франк

Саме їх і називають світовими резервними валютами. Іноді плутають поняття резервної валюти і вільно конвертованою. Тут необхідно внести ясність.

Вільно конвертована валюта - та, яка використовується при будь-яких міжнародних розрахунках без перерахунку в інші валюти. На сьогоднішній день вільно конвертуються 18 валют.

Світова резервна валюта використовується центральними банками для формування їх золотовалютних резервів.

Для чого вони потрібні

Золотовалютні резерви покликані, насамперед, забезпечити стійкість національної валюти, будучи мірою її "ваги". Структура цих резервів може бути різною: в них крім самих валют може входити золото в злитках, а також високоліквідні папери, номіновані в іноземній валюті.

В Росії в якості резервної валюти використовується долар США, а структура резервів на кінець 2016 року була такою:

Якщо економіка країни сильно залежить від експорту сировини, як, наприклад, в Росії, то падіння світових цін на основні експортні товари (нафта, газ, метали) може привести до дефіциту валютних надходжень. Це негативно позначається на курсі національної валюти (попит на імпорт зберігається, але в розпорядженні банків є недостатньо іноземної валюти для забезпечення імпортних контрактів).

Що в свою чергу призводить до ажіотажного попиту на іноземну валюту, яка скуповується банками і найбільшими компаніями як засіб збереження активів. У таких випадках центральний банк може бути змушений здійснювати валютні інтервенції для стабілізації курсу.Чим більше резерви центрального банку, тим більше у нього можливостей впливати на ситуацію.

У 2016 році список резервних валют збільшився на 1 позицію: китайський юань. Але треба зауважити, що його роль поки обмежена лише участю в спеціальних правах запозичення. До речі, якщо у вас з'явилося бажання прикупити собі юані - я буквально вчора писав про те як це можна зробити.

Це механізм, завдяки якому проводяться розрахунки між основними країнами-донорами міжнародного валютного фонду (МВФ). Кожен донор має певну квоту, в рамках якої повинен вносити кошти для поповнення фонду.

Ці квоти вимірюються в штучної грошовій одиниці під назвою Special Drawing Rights (по-російськи - спеціальні права запозичення) або SDR. У цій же одиниці враховуються позики центральних банків країн-членів МВФ для тимчасового поповнення резервів і т. Д.

SDR не має фізичного носія, і не знаходиться у вільному обігу. Це всього лише математична модель, в той час як реальні розрахунки проводяться в резервних валютах.

Курс SDR (міжнародний код XDR) до рубля та американського долара дивимося тут: val. ru / valdetails. asp? tool = 960.

Які валюти можуть бути резервними

Виникає закономірне питання: які критерії використання валюти в якості резервної? МВФ бере до уваги: ​​

 • Високий розвиток економіки країни-емітента
 • Щодо низький рівень інфляції
 • Здатність національної економіки залучати великий обсяг зовнішніх інвестицій
 • Популярність валюти при зовнішньоторговельних операціях

Частка швейцарського франка в валютних резервах центральних банків, як правило, невелика і складає не більше 1% загальної суми.

Незважаючи на це, значення франка дуже велике: він використовується як засіб розрахунку при сплаті мит за міжнародну реєстрацію товарних знаків. Крім того, завдяки винятковій стійкості швейцарської економіки, франк вважається традиційною валютою-притулком. При виникненні фінансових криз, саме його використовують інвестори як засіб захисту капіталу.

Австралійський і канадський долари не годяться на роль резервних валют в основному через "сировинний" залежно економік цих країн: Австралії від цін на золото і срібло, Канади - від нафти.

Крім того, їх золотовалютні резерви істотно поступаються 5 найбільших економік світу: США, Китаю, Єврозони, Японії та Британії. Що стосується швейцарського франка, то він забезпечується величезним (особливо на душу населення) доларовим резервом: більш 600 млрд, це навіть по абсолютній величині ставить Швейцарію на 3 позицію в світі.

В Росії давно велися розмови про заходи з надання рублю статусу резервної валюти. Для цього пропонувалося розпочати з створення нафтових бірж і реалізувати нафту за рублі. На жаль, попит на нафту впав, а орієнтована на експорт нафти російська економіка схильна до сильної інфляції. Так що поки перспективи у рубля туманні.

Країни, чиї валюти є резервними, мають переваги перед іншими. Перш за все, це можливість покриття зовнішнього боргу за рахунок національної валюти, а також більш вигідні умови для експорту. З іншого боку, існують і серйозні зобов'язання: необхідність підтримувати низький рівень інфляції і боротися з дефіцитом платіжного балансу.

Чому резервними валютами зручніше торгувати

Повернемося до форексу і спреди валютних пар.Не зупиняючись детально, тут досить сказати, що спред визначається як різниця кращих цін продажу і покупки якого-небудь активу в один і той же момент часу. Так ось, чим вище попит на валюту, чим активніше її використання в розрахунках, тим більше на ринку як покупців, так і продавців цієї валюти, тому величина спреда невелика.

Навпаки, чим валюта більш екзотична, тим менше учасників ринку з нею працює, спред може бути дуже високим, а коливання курсу різкими і непередбачуваними. Звичайно, для трейдера зручніше працювати з парами з резервних валют: їхня поведінка легше прогнозувати, а волатильність рідко виходить за межі середніх значень, що зручно при контролі ризику.

Післямова

Як бачите, в світі фінансів є речі, від яких значною мірою залежить і наше з вами життя. Ми відчуваємо це, дивлячись на магазинні цінники або купуючи путівки в жаркі країни. А щоб не бути тріскою в бурхливій річці, стаєте успішними інвесторами. Підписка на новини блогу - перший крок на цьому шляху!