Що таке опціони Колл і Пут і як правильно ними користуватися?

Спонсор цієї статі - сайт Richinvest.biz - торгуйте бінарніми опціонами з максимальним прибутком!

Вітаю вас, шановні читачі! Ви теж не довіряєте рекламі? Як це чому?

Та хоча б тому, що рекламщики не перевіряють що вони пропонують. Взяти хоча б нашумілий в минулому році стартап "Webtransfer". Його реклама була всюди в інтернеті, а керівництво компанії давало інтерв'ю таким виданнями як Банки. ру і Банкір. ру. Було навіть живе інтерв'ю на Бізнес. фм! А в підсумку це виявився черговий хайп (ну або фінансова піраміда) з багатомільйонним бюджетом.

Теж саме зараз відбувається з бінарними "опціонами". Всі чули про бінарні опціони? Моя думка про них ви знаєте. Але зараз я про інше. Опціони колл і пут - біржові, а не казіношние!

Що це таке?

Опціон в істинному його значенні являє собою право власника опціону купити чи продати біржовий актив (він називається базовим) по заздалегідь обумовленою ціною. Ця ціна (вона називається страйк) діє протягом усього терміну до часу експірації, т. Е. Того часу, коли опціон перестає діяти. Це може працювати як страховка від занадто високого збитку, якщо ціна на торгується актив йде проти інтересів інвестора.

Зрозуміло, будь-яка страховка не безкоштовна і опціон - не виняток. Але ціна опціону, звана премією, будучи сплаченої один раз, уже не може вирости, тоді як збитки здатні наростати як снігова куля.

Ну, добре, а що буде в тому випадку, якщо ціна активу йде в бік, потрібну інвестору?

Нічого страшного, власник опціону не зобов'язаний закривати операцію за ціною виконання, він всього лише має на це право. Звичайно, в разі отримання прибутку, вона буде менше на ту саму премію. А ось продавець опціону зобов'язаний (в разі вимоги покупця) закрити операцію в точності за ціною виконання.

Передбачаю запитання: "А чи не простіше встановити стоп-наказ і не ускладнювати собі життя?". Якщо ви купуєте актив і опціон на нього як метод хеджування ризику, то можливо, що установка стоп-наказу може бути і простіше, і то не завжди. Але основне джерело прибутку при роботі з опціонами як раз не пов'язаний з торгівлею самим базовим активом. До цього ми ще повернемося.

Види опціонів

Отже, опціон дає його власнику право купити або продати базовий актив за фіксованою ціною. Опціон на покупку активу називається колл (call) опціоном. Опціон на продаж називається пут (put). Залежно від базового активу, розрізняють види опціонів:

 • Фондові (при торгівлі цінними паперами)
 • Валютні (при торгівлі валютами)
 • Товарні (при торгівлі біржовим товаром)
 • Процентні (на величину облікової ставки) Крім того, опціони мають відмінності за часом і ціною виконання:

Американський - виконання можливо в будь-який момент з покупки і до експірації

 • Європейський - виконання можливо тільки в день експірації
 • Бермудський - виконання можливо в день експірації і ще в один, узгоджений сторонами день
 • Азіатський - один з двох варіантів:
 • Ціна страйк не відома на момент покупки опціону і визначається як середня, максимальна або мінімальна ціна базового активу за час дії опціону
 1. Ціна страйк відома на момент покупки опціону, а в момент його виконання для оцінки прибутку або збитку замість поточної (спот) ціни базового активу використовується його середня ціна за час дії опціону
 2. Азіатські опціони досить популярні у початківців інвесторів, що не надто великими сумами.У першому випадку невизначеність ціни страйк компенсується більш низьким значенням премії в порівнянні з американським, європейським і бермудським опціонами. У другому випадку використання середньої ціни активу замість спотової на момент експірації зменшує дисперсію прибутків і збитків, що полегшує ризик-менеджмент.

Практичне використання опціонів

Подивимося на графіки колл і пут опціонів з точок зору покупця і продавця.

Припустимо, покупець придбав опціон колл за 10 одиниць національної валюти. Згідно з умовами контракту, він може купити 1 лот базового активу за 100 одиниць протягом терміну дії опціону. При цьому якщо ціна активу не перевищує 110 одиниць, покупець несе збиток, обмежений вартістю контракту. При ціні активу 110 одиниць покупець виходить в безубиток, а при більш високій ціні він вже має прибуток.

Результат виконання опціону для покупця дорівнює х- (100 + 10), де х - ціна базового активу на момент виконання опціону. Навпаки, продавець зацікавлений в ціні активу нижче 110 одиниць, т. К. В іншому випадку він несе тим більший збиток, чим вище ціна активу. Однак, якщо ціна активу виявиться нижче 100 одиниць, для власника опціону краще відмовитися від його виконання, щоб обмежити збиток величиною премії.

З опціонами пут все йде рівно навпаки:

Припустимо, покупець має пут опціон, що дає йому право продати 1 лот базового активу за ціною 100 одиниць валюти. Вартість опціону - 10 одиниць. Звідси видно, що результат виконання опціону для покупця обчислюється за формулою (100-10) -х, де х - ціна активу на момент виконання опціону.

Т. е. покупець може вийти в безубиток при ціні активу 90 одиниць.При більш низькій ціні він отримує прибуток. Якщо ціна активу перевищить 100 одиниць, для покупця вигідніше відмовитися від виконання опціону, обмеживши свій збиток величиною премії.

З точки зору ризик-менеджменту, такий підхід мало чим відрізняється від установки стоп-наказу. Насправді, різниця полягає в двох речах:

Стоп-наказ може не спрацювати, а премія опціону сплачується завжди

 • В разі виникнення збитків, опціон гарантує його обмеження, тоді як виконання стоп-наказу може не відбутися через низької ліквідності
 • Тепер розглянемо приклад пут-опціону на валюту з абсолютно іншої точки зору.

01. 03. 2016 долар коштував 74 руб. Пут-опціон на долар з виконанням в червні 2016 року і страйком 65 руб. коштував 430 пунктів.

28. 04. 2016 року, коли долар коштував 64 руб, цей же опціонний контракт виріс до 2100 пунктів. Таким чином, прибуток у разі продажу опціону склала б 388%.

Виходить, що торгівля опціонами може бути набагато прибутковіше, ніж їх застосування для хеджування торгових ризиків!

Висновок

Розглянуті види опціонів не мають нічого спільного з так званими "бінарними опціонами", в основі яких знаходяться звичайні букмекерські ставки на ту чи іншу зміну ціни активу. У разі програшу на бінарному опціон інвестор (правильніше називати його гравцем) втрачає всю ставку, тоді як покупець біржового опціону втрачає лише незначну частину суми угоди.

В цій статті я не ставив завдання ознайомити вас зі стратегіями торгівлі опціонами, т. К. Це окрема велика тема. Але ми можемо її розглянути, якщо ви, шановні читачі, висловите таке побажання. Підписуйтесь на новини мого блогу і задавайте питання!