Лінії тренда

Спонсор цієї статі - сайт Richinvest.biz - торгуйте бінарніми опціонами з максимальним прибутком!

"toc-4053-1-box">+
 • Побудова лінії тренду
 • Ефективність ліній тренда
 • Розташування зон контакту на лінії
 • Кут нахилу
 • Внутрішні лінії тренду
 • Пробій лінії тренду
 • Скільки потрібно трендових ліній
 • Ефективне використання ліній тренда
 • Відпрацьовуйте лінії

Тренд - це наше все. Весь технічний аналіз, його базис (теорія Доу), все це засновано на ключовому розумінні того, що ціна завжди, так чи інакше, рухається в трендах. І немає більш простого способу їх визначити, ніж прості лінії тренду.

Побудова лінії тренду

Лінія будується вкрай просто, якщо не сказати - примітивне. Її і дитина намалює. Береться одна мінімальне або максимальне значення і з`єднується з іншим, після чого лінія тягнеться далі. Вуаля - наша трендова лінія готова.

Для її побудови потрібно два максимальних або мінімальних значення. Запам`ятайте:

 • для тренда вгору лінія малюється внизу;
 • для тренда вниз - вгорі.

Лінія тренда вгору:

Лінія тренда вниз:

Основна функція ліній тренда - це робота в якості підтримки і опору. До тих пір, поки ціна знаходиться над лінією тренда при її зростанні і під лінією тренда при її падінні, тренд вважається сильним і стійким. Там же можна очікувати і "відскоки" ціни від цих похилих рівнів.

Коли ж ціна нахабно перетнула лінію - значить тренд завершено.

Ефективність ліній тренда

Спочатку ми використовуємо лише дві точки, щоб намалювати лінію. Чим більше таких точок застосовується для побудови лінії, тим більше стійким є рівень підтримки або опору, що така лінія створює.

Іноді знайти дві точки для побудови лінії не так просто. І це правда, часом ціна поводиться так, що там просто немає, за що зачепитися. Якщо це саме ваш випадок, не намагайтеся схрестити їжака з вужем. Лінія тренда повинна бути красивою і зрозумілою, не треба її додумувати або намагатися ціну "змусити" відповідати цій лінії.

Класичне правило побудови лінії тренду наступне:

Лінія будується на двох точках, третя точка її підтверджує.

Виглядає це ось так:

Розташування зон контакту на лінії

А де повинні знаходитися ці зони? Чи не занадто далеко один від одного, але і не дуже близько. Конкретне відстань буде залежати від використовуваного таймфрейма, руху ціни та й просто суб`єктивних переваг. Якщо обидва максимальних значення знаходяться дуже близько один до одного, дія такої лінії може бути вельми сумнівним.

У ідеальної лінії точки 1 і 2 знаходяться на певній відстані один від одного. А ось нижче приклад зовсім поганенький. Як бачите, лінію довелося потім перемальовувати, бо толку з неї не виявилося жодного. Точки 1 і 2, на основі яких ми її побудували, були занадто близькі один до одного.

Кут нахилу

У міру того, як збільшується кут нахилу лінії тренда, її робота в якості підтримки або опору може вельми постраждати. Чим більше крутим є такий кут, тим менш надійною буде лінія. І хоча вона може бути побудована, здавалося б, на нормальних точках, відпрацювання як підтримки або опору буде не самою очевидною.

Ось, скажімо, хороший приклад. Лінія тренда розташована під досить крутим кутом. Бачимо, здавалося б, 4 торкання за 5-місячний період.

Однак, визначити точність цього дотику досить складно. Не забуваємо, ми-то зараз все добре бачимо на історії, але що ми б робили в точці 3, де ціна зовсім не торкнулася лінії тренда? На чому б ми тоді засновували свій вхід?

Впливає на лінію, зрозуміло, сам графік і метод його відображення. Скажімо, на широких графіках лінії тренду під крутим кутом зустрічаються куди рідше. Та й взагалі, відображення графіків на широкоформатних моніторах і моніторах формату 4: 3 відрізняється кардинально, що теж варто брати до уваги.

Внутрішні лінії тренду

Часом точки, які ми з`єднуємо, чітко не збігаються, хоч ти трісни. Або кут нахилу занадто крутий, або точки контакту дуже поруч, або ось так просто вийшло. На ринку буває різна волатильність і коли ціна вкрай "нервова", трапляються сюрпризи, ціна своїми тінями пробиває лінію в різних місцях і всіляко вередує.

Один із способів з цим усім впоратися - це внутрішні лінії тренда. З хорошою лінією тренда все зрозуміло - вона красива і проста:

А ось з цим неподобством що робити? Ми поєднали дві вершини, проте потім ціна відскочила зовсім не там, де ця лінія проходила, а істотно вище. Так часто буває на цінових кластерах - зонах, де ціна любить зосереджуватися певний період часу.

Ось щоб впоратися з цією неприємною ситуацією можна або перемалювати лінію тренда, або додати другу. І, як бачимо на малюнку вище, вона відпрацює як потрібно.

Пробій лінії тренду

Лінії тренда, будучи відмінним інструментом, все одно поступаються горизонтальним лініях підтримки і опору, частіше генеруючи помилкові сигнали.

Вирішити цю проблему допомагають ті самі лінії підтримки і опору. Ніхто не заважає вам до лінії тренда додати горизонтальну підтримку, як на прикладі нижче, що відмінно поєднується з трендом.

В даному випадку, підтримка малювалася від нового максимального рівня, перетнула лінію тренда акурат в точці 4 і далі відпрацювала як підтримка від пінбара. Відмінна торгова ситуація.

Скільки потрібно трендових ліній

Скільки їх взагалі наносити на графік, одну або кілька? Ось такий екстравагантний варіант частенько зустрічається на графіках:

Наскільки він корисний? Такий графік має право на життя, але особисто мені подобається набагато простіший варіант. Не варто перетворювати графік в картину Пікассо.

Ефективне використання ліній тренда

Щоб використовувати ці лінії у всій красі, щоб вони стали дійсно корисними лініями підтримки і опору - потрібно запастися терпінням, підключити свою спостережливість і скрупульозно скласти варіанти, де:

 • лінія тренда відпрацьовує як підтримка або опір;
 • лінія пробивається;
 • лінія з помилковим пробоєм.

Для кожного з цих сценаріїв є різні методики підтвердження. Це використання японських свічок і свічкових комбінацій, різноманітні індикатори, графічні фігури і найрізноманітніші методи технічного аналізу.

Дивіться на все:

 • які свічки були на пробої, хибному пробої, відскоку;
 • які свічки були до того;
 • на якому таймфрейме це відбувалося частіше або рідше;
 • чи були новини, якщо так, то які?
 • чи використовуються горизонтальні лінії підтримки і опору?
 • використовується якийсь індикатор для підтвердження, він допомагає чи заважає?

І так далі. Саме так створюється своя торгова система під кожен інструмент.

Універсального, єдиного методу визначити, коли ціна "відскочити" від лінії, а коли ні - не існує, але в технічному аналізі більш ніж достатньо методик, які дозволяють розробити своє розуміння цього процесу.

Відпрацьовуйте лінії

Основні проблеми новачків лише в тому, що вони не в змозі витратити хоча б місяць на відпрацювання таких ліній або інших інструментів теханализа. Не можуть намалювати кілька сотень/тисяч таких ліній в підходящих і свідомо некоректних ситуаціях. Вони банально не витрачають час, що потрібно витратити для практичного вивчення таких примітивних і, одночасно, сильних інструментів.

Тим часом в трейдингу, в ручний торгівлі, основні гроші робляться саме на базових речах. Почувши це, новачки малюють лінії тренда і.. відразу ж втрачають гроші, бо не вміють визначити помилковий чи це пробою, пробій взагалі або звичайний відкат по тренду. Тільки практикою ви зможете набрати необхідний досвід для ідентифікації подібних ситуацій.

Чи не буде багатогодинний практики, що не буде сотень годин, витрачених на неї - не буде і грошиків. І звинувачувати потім лінії тренда в тому, що вони якісь "неправильні" не потрібно - причина полягає лише в прокладці між стільцем і клавіатурою. У якій є вуха і дуже наївне уявлення про трейдингу.

Не будьте лупоглазик, відпрацьовуйте кожен інструмент технічного аналізу, поки він вам не почне снитися. І тоді він дійсно розкриється такою стороною, що дозволить його успішно застосовувати. Пишеш це і думаєш, чорт візьми, яка це банальність.. але чому ж ніхто її не розуміє?

Ось скажеш людині: "Гей, на лініях тренда роблять мільйони". І знаєте що буде? Людина пару днів з ентузіазмом їх креслить. У нього відразу не виходить, він їх тут же кидає. Ось це пристрасть, ось це воля до перемоги!

А якби я сказав, що лінії тренда треба півроку креслити, перш ніж щось буде виходити - ентузіазм, постій, куди це ти відразу випаровується? Як завжди, жага швидких доходів і невміння практикувати базові основи теханализа призводять до того, що брокер буде сидіти і злобно хихикати. Не треба його радувати тим, що не вистачає терпіння для відпрацювання важливих інструментів, а лінії тренда важливі дуже і дуже.