Психологічні помилки трейдера

Спонсор цієї статі - сайт Richinvest.biz - торгуйте бінарніми опціонами з максимальним прибутком!

"toc-3779-1-box">+
 • Адаптуйся до ринку
 • Пошук кращої стратегії
 • Жадібний і хитрий
 • Не уникайте своїх помилок
 • У гонитві за відсотком успішних угод
 • Перестаньте малювати таблиці з прогнозованими доходами
 • Стабільний трейдинг?

Початківець трейдер неминуче стикається з низкою помилок, які будуть коштувати йому дуже дорого. Кілька депозитів полетять зі свистом, а разом з ними і нервові клітини.

За свої помилки ми платимо в трейдингу грошима і здоров`ям, як фізичним, так і психічним - чи не занадто велика ціна, як вважаєте? Якщо ж заздалегідь постаратися не наступати на такі граблі, у вас є хороші шанси зберегти гаманець і розум.

Адаптуйся до ринку

Одна з найпоширеніших помилок - це психологічна спроба "змусити" ринок пристосується.. до своєї стратегії.

Як це відбувається. Людина знаходить стратегію, яка здається йому найуспішнішою і ефективною. Адже про неї такі відмінні відгуки, і її продали зовсім недорого, таку кльову і чудову.

Тепер-то свічки будуть танцювати саме в тому напрямку, в якому вам потрібно. Трейдер, в полоні власних ілюзій, втрачає взагалі будь-яке уявлення про ринок. Доходить до нього лише тоді, коли гроші відлітають в трубу.

Трейдинг - це бійка, це війна. Щоб в ній перемогти, потрібно постійну адаптацію або змінюватися, інакше ти будеш знищений.

Якщо ваш індикатор призводить до збиткових операцій, не треба із завзятістю, гідною кращого застосування, ставити його знову і знову. Або викидати і міняти на такий самий.

Скажімо, "не спрацював" RSI? Ви ставите одну з сотень його різновидів і продовжуєте перебирати ці нескінченні осцилятори, замість того, щоб поглянути на картину в цілому і зрозуміти:

 • чи потрібен він вам взагалі;
 • в яких умовах осцилятор працює, а в яких категорично немає;
 • де його використовувати найкраще;
 • які системи і стратегії він доповнює, а яким - сильно заважає.

Потрібно бути гнучким і постійну адаптацію. Ринок в тренді і консолідації - два різних ринки, і підходи до них теж повинні відрізнятися.

У вас повинно бути розуміння для всього. Як діяти, коли ціна підійшла до опору, якщо пробила його, якщо немає, якщо пробій був сильними свічками, і якщо слабкими.

Адаптація, створення гнучкої, універсальної торгової системи - це шлях до успіху. А чи не механічний перебір сотень індикаторів і вічне гугленіе "100% стратегії".

Індикатори ж завжди працюють правильно і показують те, що і повинні - стан ціни на базі певної формули. Далі лише від трейдера і його досвіду залежить, як він буде інтерпретувати ці дані.

До речі про гугленіі.

Пошук кращої стратегії

Ох, скільки ж часу ми, коли починаємо, витрачаємо на пошук найкращого і прибутковою стратегії для бінарних опціонів. Браузер просто димить. Якби замість того, щоб страждати цією дурницею я відразу ж зайнявся основами теханализа і створював торговельну систему під себе - жив би вже в пентхаусі в центрі Парижа. Хех, ну ладно, може і не жив би, але прогрес був би значно більше, ніж зараз, це безсумнівно.

Замість цього я наполегливо наступав на граблі. А знаєте чому? Вірив, що я можу пропетлять. Що замість важкої праці, як і в будь-якій професії, мені вдасться знайти чудо-стратегію і вона все зробить за мене. Ну, там, тиждень-другий стратегію потестірую і "наколочу" собі грошенят на депозиті. Оглядаюся в минуле, бачу себе початківця і так і хочеться дати собі запотиличник і обізвати круглим дурнем.

Як новачки кажуть, знаєте? Ось так: "Мені набридло працювати в офісі. Хочу бути трейдером, там працювати не потрібно, відкрив угоди і вільний". Фантастичне оману. Так, на якомусь етапі ця картина може стати реальністю, ось тільки часом роки проходять, перш ніж люди виходять на подібний рівень професіоналізму.

Етапи отримання досвіду можна пробігти в прискореному темпі.

Пропетлять не вийде. Так, є чимало хороших індикаторних і безіндікаторних стратегій. Однак, жодна з них не буде прибутковою за замовчуванням.

Це все одно що взяти молоток і сказати: "Ей, я тепер багатий, адже їм можна побудувати будинок". Не можна, і молоток буде лише одним з численних інструментів, а часу знадобиться сила-силенна - навіть якщо ви знайдете ну дуже хорошу інструкцію-стратегію, як швидко сколотити собі котедж.

Знаєте чому взагалі стратегії у одних працюють, а в інших ні? Досвід. Тільки досвід. От і все. Без набору цього досвіду, в перші дні використання будь-якої стратегії ви в руках теорії ймовірності, яка проти вас.

Тільки з набором досвіду використання конкретного інструменту можна отримувати стабільно стійкі результати. Ось так на двох ковзних середніх (Moving Average) можна зробити стан (деякі його і зробили), але у новачка немає ні найменших шансів. Ця можливість доступна лише професіоналу, що витратив тисячі годин на відпрацювання, володіючи нескінченним терпінням.

У будь-якій справі добре заробляють тільки професіонали. А в трейдингу більшість чомусь вирішило, що тепер не треба вчитися, працювати, намагатися, адже халява прийшла. Можна тиснути дві кнопки і заробляти більше всіх офісних друзів.

За фактом, офісні друзі будуть отримувати стабільну щомісячну зарплату, а наївний початківець дурик втратить всі свої гроші.

Жадібний і хитрий

Цікаве поєднання. Я був саме таким, коли починав. Адже ми вважаємо себе найрозумнішими, правда? Я теж вважав. Почитав всякі стратегії ну, думаю, я буду найкрутішим.

Поставив відразу кілька терміналів, відкрив 16 вікон з графіками на 2 широкоформатних моніторах. Во, шикарно, маю вигляд справжнього біржовий трейдер. Правда очей смикається, а загальна картинка перетворюється в кашу, але ж так реальні трейдери і працюють, вірно?

Мені вистачило кілька тижнів щоб зрозуміти - все це нісенітниця собача. Навіщо так багато вікон? Щоб не упустити жодної можливості? Однак, ось яке діло. Наше завдання - заробляти, а не ставити рекорд за кількістю угод в день. Більш того, чим цих угод в день більше, тим результат, в результаті, буде гірше.

Чим більше валютних пар і акцій ви споглядає, тим менше знаєте про кожну з них. Тому що у вас немає ні найменшої можливості терпляче аналізувати 10 або 20 валютних пар. Ні у кого немає, повірте.

Коли ми ретельно аналізуємо пару, використовуючи різні таймфрейме, малюючи на них підтримку і опір, вивчаючи пов`язані з ними новини, аналізуючи свічкові моделі - ми витрачаємо час. Тільки на одну пару може знадобиться півгодини-годину, щоб просто скласти про неї загальне уявлення. Робити це одночасно для 10 пар? Так не буде.

Тому: почніть з 1-2 активів максимум і добийтеся в них досконалості. Не треба корчити з себе супертрейдера, ви - не він. А в професійних торгах таке число вікон ставлять, в основному, не для ручних торгів, а для контролю за торговими роботами. Вручну в такому бардаку не працюють.

Не уникайте своїх помилок

Страшенно боляче і прикро безперервно втрачати гроші, чи не так? Але саме це відбувається в трейдингу, постійно. Особливо перші місяці, коли втрат так багато, що через півроку тут залишаються одиниці.

Біль від втрат настільки велика, що люди закривають очі на помилки і не хочуть не те що їх розбирати - а навіть згадувати.

Фатальна помилка. Ви заплатили на негативний досвід гарненьку суму - суму вашої угоди. Так будьте ласкаві витратити час і розібрати причини, по якій угода не спрацювала. Зробіть це, інакше ця помилка буде повторюватися знову і знову! Ще не вб`є ваш депозит.

Не треба соромитися, вважати себе самим дурним або азартних. Треба визнати помилку, спокійно і навчитися на цьому досвіді. Записати її в щоденник, розібрати, зробити висновки і запам`ятати їх.

Але, новачки зазвичай посипають голову попелом, рвуть волосся на голові і бігають по всіх форумах і сайтах, волаючи в шаленстві, що:

 • "Їх обдурили";
 • "Індикатор не працює";
 • "Брокер все підстроїв";
 • "Ринком керують маніпулятори, які всіх обманюють".

І інші славні ідеї, яких так багато у новинах овечок, що не завдали собі клопоту навіть місяць присвятити створенню і доопрацювання своєї торгової системи.

Можна психувати, а можна працювати над собою і своєю торговою системою. А психувати істерички тут не затримуються.

У гонитві за відсотком успішних угод

"У мене сьогодні 8 з 10 успішних угод, мій відсоток успішних угод - 80%, хаха". Так, дуже здорово. А якщо 10 з 10, буде 100%, розумію. А якщо 1 з 1, це буде.. теж 100%. Відчуваєте суть відсотка? Він відносний і мало про що говорить на коротких відрізках часу.

У період день-тиждень ви можете демонструвати і 95% успішних угод, але ніхто не продемонструє це за місяць. Ніколи - за півроку. Ні за що - за рік.

За статистикою, в бінарних опціонах за умови рівних ставок і виплати в 75% необхідно 57% успішних угод, щоб вийти в плюс. Ось на ці цифри і орієнтуйтеся.

А хизуватися тим, що сьогодні у вас 10 з 10 - я вас благаю. А завтра буде 10 з 10, тільки невдалих угод, а ваш відсоток буде 0%, як і депозит. Зосередьтеся на мані менеджменті краще - управлінні грошима, не хваліться миттєвими успіхами.

Це до речі одна з найсмішніших сторін бінарних опціонів, та й форекса. Сайти, блоги та соціальні мережі переповнені скриншотами, де показані результати за день. Або за тиждень.

А ось піврічний-річної звітності ви не знайдете ніде. Здогадуєтеся, чому? Повинні здогадатися, не маленькі.

Перестаньте малювати таблиці з прогнозованими доходами

Я ось про ці таблиці, в Ексель. Ви сидите і думаєте: "Так, скільки ж я буду заробляти. Припустимо, 100 в день. Значить, за 5 торговельних днів, це буде 500 доларів. Потім я збільшую розмір угод, в місяць буде стільки, а за рік ось стільки.. Ухти, та я мільйонер ".

Відсотки в таблицях теж люблять малювати. Я кожен місяць роблю по 15%, значить через рік вже можна купувати Бентлі.

Лише в таблицях все легко. А знаєте чому - в них не враховується психологічний фактор взагалі. Такі фактори, як:

 • страх;
 • жадібність;
 • стрес від втрати грошей.

Нічого цього в таблиці немає. Там є лише гола, примітивна експоненціальна крива, побудована на припущенні, що ринок стабільно буде давати вам прибуток.

Це дуже, дуже смішно. Ринок - це вам не банк з гарантованими відсотками по вкладку. Ринок вас зжере і не подавиться, як зжер мільйони трейдерів. Чекати від нього гарантій - все одно що милосердя від акули.

Реальність буде настільки відрізнятися від вашої таблички, що ви її викинете в смітник дуже швидко.

Особливо кумедно спостерігати за такими таблицями, що малюють по "стратегії" Мартінгейла і її аналогах. Графік доходів у таких громадян виглядає, скажімо, ось так:

Так що якщо на ПАММ рахунках ви бачите таку рівну криву - знайте, трейдер, як правило, працює по Мартінгейлу. Чому крива така рівна - збитки банально перекриваються подвоєнням і утроением. Закінчується ж все це ось так:

У якийсь момент ринок чітко йде проти тебе, суми для безперервної "доливання" проти тренда не вистачає і весь депозит відлітає зі свистом.

Тому забудьте про солодкі таблиці, де у вас все розплановано. Використовувати їх можна лише для ведення звітності, в щоденниках трейдера і ніяк інакше.

Таблиці з уявними доходами несуть в собі тільки шкоду. Також як і плани в дусі "я буду заробляти 100 доларів в день". Угу, мріяти не шкідливо.

Стабільний трейдинг?

Трейдинг може бути джерелом стабільного доходу, але "стабільний" означає всього лише позитивний приріст депозиту за звітні періоди. Скажімо, дійсно кожен місяць можна закривати в плюс. Це не так уже й важко. Ось тільки нюанс: плюс цей може складати, наприклад, від 0. 01% від суми депозиту на початок місяця до 100% і більше.

І перший варіант буде куди частіше, ніж другий. Мистецтво професійного трейдера в тому і полягає, щоб "витягати" цей відсоток, збільшуючи позитивне математичне очікування своїх угод.

Ставити ж собі цілі в конкретних сумах не потрібно - це зламає вас при перших же невдачах, бо в таблиці будуть красиві гіпотетичні цифри, а за фактом депозит буде зменшуватися, так завжди у новачків. І цей когнітивний дисонанс початківця вб`є, бо красиві мільйони в таблицях ніколи не будуть збігатися з реальною історією торгівлі.

 • Назад: Психологія трейдингу
 • Вперед: Трейдер бінарними опціонами. Важливі питання