Польський злотий

Спонсор цієї статі - сайт Richinvest.biz - торгуйте бінарніми опціонами з максимальним прибутком!

Польський злотий вірно служив своїй країні, пройшовши разом з нею як періоди процвітання, так і тривалого забуття.

Валюта Польщі

Поява терміна «злотий» відносять до кінця ХV століття, коли так почали називати еквівалент венеціанського дуката в 30 польських грошів. Незабаром злотий з міри вартості став справжнісінькою грошовою одиницею, через зручності в рахунку вибивши з цієї позиції, як і російський рубль свого часу, українську гривню. Уже в 1526-1528 рр. в Польщі була введена злотовая грошова система, незважаючи на відсутність карбування номіналів. Реальну вартість польська валюта набула трохи пізніше, ставши за кількістю срібла в ній еквівалентної 12 грошам.

Надалі Річ Посполита, союз Польщі і Литви, пережила безліч складних історичних перипетій, в результаті яких втратила власну незалежність. Однак і під час знаходження в складі інших імперій, і в період піднімаються повстань і короткочасного відновлення державної самостійності, злотий , хоч і в різних курсах, але продовжував карбувати ворогуючими сторонами. За таку вірність після отримання Польщею остаточної незалежності злотий був нагороджений званням офіційною грошовою одиниці новоствореної держави, замінивши не прижився в цій ролі польську марку.Легендарний грошовий знак функціонував і під час Другої світової війни на окупованій німецькими фашистами території Польщі.

Новий старий польський злотий

Райдужний виток історії польського злотого почався в 1950 році, після деномінації старих польських монет. З цих пір Польська Народна Республіка почала здійснювати поступове економічне зростання, аж до 1980-их рр. , Якi характеризуються появою гіперінфляції через незабезпеченість валюти. Стабілізація економіки відбулася завдяки реформам першого некомуністичного уряду Польщі, який зважився на «шокову терапію», включаючи чергову деномінацію, отримання кредитів МВФ, введення нового законодавства і прив'язку злотого до долара США. Всі ці кардинальні зміни принесли плоди, і вже в 1990-их почалося зростання національного добробуту поляків. Примітно, що після деномінації 1982 року реформовану грошову одиницю стали називати «новим злотим». Ймовірно, було забуто, що попередні знаки так само іменувалися «новими» і після деномінації 1950 року.

Міняємо злотий на євро

Економічні та політичні успіхи Польщі заслужили схвалення і визнання європейської спільноти, і в 2004 році держава увійшла до Євросоюзу. Цей крок мав на увазі заміну злотого на євро, проте поляки все ще не можуть увійти в його зону через невідповідність вимогам Європейського центрального банку. Та й вагома частина польського населення, відповідно до соціальних опитувань, не підтримує відмову від злотого.

Номінал польського злотого

В даний час в обігу знаходяться:

- монети номіналом 1, 2, 5, 10, 20, 50 грошів; 1, 2, 5 злотих;
- банкноти номіналом 10, 20, 50, 100 і 200 злотих (все з портретами польських королів).

Також випущені пам'ятні банкноти 50 злотих з Яном Павлом II (2007), 10 злотих з Ю. Пілсудським (2008) і 20 злотих з портретом Ю. Словацького (2009).

Офіційне позначення польського злотого PLN . На валютному ринку популярність злотого низька, в основному угоди відбуваються всередині країни.

Банкноти польського злотого