Інтерв'ю з психологом Деніз Шал: Основні помилки трейдерів

Спонсор цієї статі - сайт Richinvest.biz - торгуйте бінарніми опціонами з максимальним прибутком!

Деніз Шал - тренер по прийняттю рішень і підвищенню ефективності, штатний психотерапевт хедж-фонду Axelrod.

Шал - колишній трейдер, вона закінчила Урядову школу Джона Ф. Кеннеді за курсом "Інвестиційні рішення і теорія поведінкових фінансів", отримала ступінь магістра нейробіології в Університеті Чикаго. Її дипломна робота - "Нейробиология нав'язливих дій по Фрейду" - вважається однією з найбільш інноваційних в області нейропсіхоаналіза. На підставі цієї роботи Bloomberg створив гру для тренування мислення трейдера.

Як емоції людини впливають на його відчуття, пов'язані з інвестуванням і прийняттям ризиків?

Насправді, інвестор приймає рішення не так, як він собі це уявляє. Тільки на перший погляд цей процес здається обдуманим і заснованим виключно на математичному аналізі. Нейробиология доводить, що думки є продуктом відчуттів, емоцій і реакцій організму. Ці елементи знаходяться в постійному, циклічному взаємодії і породжують те, що ми називаємо впевненістю або переконаністю. Цей аспект прийняття рішень визнається інвесторами, але базується на відчуттях/емоціях.

Існує кілька рівнів відчуттів/емоцій, які впливають на наше сприйняття. Базові реакції організму - втома призводить до того, що людина помічає менше ризиків. Ефект - різниця в настрої або баченні. Емоції - поглиблена форма ефекту, що відноситься до конкретної ситуації і частково - до персональних особливостей і минулого досвіду людини.

Стосовно до інвесторів або трейдерам, це можна проілюструвати на двох прикладах: страх втратити можливість (FOMO) і страх перед тим, що згодом доведеться шкодувати (FOFR). Термін FOMO я почала використовувати в 2007 році. Цей страх змушує трейдера входити в позицію відразу після появи торгового сигналу без проведення аналізу в повному обсязі. FOFR змушує залишатися в позиції, яка не працює так, як очікувалося. В останньому випадку, трейдер боїться, що вийде в самий невідповідний момент і буде виглядати "нерозумно". Люди всіма силами намагаються цього уникати, що є причиною перетримки збиткових позицій, яка негативно позначається на стані торгового рахунку

Фрактальні емоції - це очікування і пояснення, чому з вами регулярно трапляється один і той же. Саме ці повторювані емоції, властиві нам усім, призводять до того, що одна ситуація схожа на іншу. Ось де по-справжньому важливий життєвий досвід.

Серед моїх клієнтів є приклад, коли колишній гравець в регбі завжди докуповувати в позиціях, які вели себе погано, як би намагаючись їх "продавлювати". І зворотний випадок: хлопець, який торгував вторинними фінансовими інструментами, ніяк не міг набрати такий розмір позиції, який йому хотілося. Причина полягала в підсвідомому копіюванні поведінки його матері, яка настільки не могла приймати ризики, що в дитинстві навіть не дозволяла йому грати в футбол.

Як трейдер може захиститися від емоційних реакцій при прийнятті рішень в різних торгових ситуаціях?

Потрібно навчитися відокремлювати інтегральні емоції, які пов'язані з ринковою інформацією, від випадкових, які не мають відношення до торгівлі.

Спроба відмовитися від будь-яких емоцій є помилковою. Це не працює, та й не потрібно, інакше ви не зможете набути впевненості або переконаність. Гірше того, придушення всіх емоцій призведе до того, що фрактальні (тобто пов'язані з життєвим досвідом) переможуть в самий невідповідний момент. Якщо ви стримуєте емоції, їх енергія накопичується до тих пір, поки не приведе до спонукання до дії.

Вивчення емоцій - розуміння того, як вони працюють і як вони працюють у вашому конкретному випадку - дозволяє інвесторові або трейдеру отримати важливу інформацію за рахунок виявлення своїх підсвідомих шаблонів поведінки, які прийнято називати інтуїцією або "шостим почуттям". Це може спонукати вас до більш глибокого вивчення. Наприклад, страх, в його чистому вигляді, намагається допомогти вам, вказавши на високий ризик або недолік інформації.

У цьому сенсі, один із способів, як можна допомогти собі, - це зрозуміти, що справжня природа ринку - це всесвітня нескінченна гра в покер. Це важливо, тому що, на відміну від спорту, де гра або гонка завжди має заздалегідь відому кінцеву точку, тут ваш мозок може зіграти з вами злий жарт, тому що попереду вас завжди чекає черговий раунд. Така можливість може, наприклад, викликати страх перед жалем в майбутньому. Невизначеність, пов'язана з тим, що ви завжди можете заробити або втратити, змушує мозок займатися розпізнаванням контексту і шаблонів активніше, ніж якби ви будували міст, де все взаємозв'язку мають чітке кількісне опис.

Інвестори намагаються знайти такі ж взаємозв'язку, але їх не існує. Ринок - це соціальна, людська гра. Ви намагаєтеся зробити те, за що через рік-яка інша людина готовий буде заплатити більше. Соціальний прогноз пов'язаний з невизначеністю. Але вона змушує шукати відповідь на важливе питання: чому хтось інший купить це у вас дорожче. Наука про мозок говорить, що ті люди, які вміють знаходити відповідь на це питання, краще здатні передбачати рух ціни.

Страх перед невизначеністю ринку і неможливістю знати майбутнє допомагає людині краще орієнтуватися. Дослідження доводять, що чітке визначення своїх відчуттів - кращий спосіб розібратися з ними, не діяти на підставі випадкових і не відносяться до справи відчуттів і зрозуміти інформаційну складову емоцій і ефекту.

Здатність розпізнавати відчуття свого організму називається інтероцепціі, і вона безпосередньо пов'язана з поліпшенням P & L і виживанням трейдера на ринку. Вона також пов'язана з неприйняттям підвищених збитків, але не з неприйняттям підвищених ризиків. Я маю на увазі, що трейдер може виходити з позицій, які не працюють, і відкривати інші, які працюють.

Які типи особистості проявляються в ситуаціях, коли ставки великі?

Я думаю, що є люди, які люблять ризиковану гру більше, ніж інші. Їм подобається в них людський фактор, і заради цього вони грають. Всі думають, що грають заради доходу, але це не так. Це як при грі в покер - потрібно зуміти передбачити майбутнє і то, як ляжуть карти, зробивши це краще, ніж опонент.

Які найбільші помилки роблять інвестори і трейдери?

Буде справедливим сказати, що занадто тривале утримання позицій в надії на зростання прибутку або ранній вихід для зменшення потенційного збитку - найбільші помилки. Те й інше породжується неусвідомленими страхами - страхом втратити можливість або страхом перед майбутнім жалем, відповідно. Але намагаючись усунути з гри емоції, інвестори не можуть усвідомити, що саме ці страхи є їх спонукають факторами, а тому шукають виправдання продовження своєї присутності в угоді. Теорія поведінкових фінансів розглядає це як упередженість підтвердження, незалежно від того, керуєтеся ви страхом втратити додатковий прибуток або страхом перед тим, що згодом пошкодуєте, що вийшли зі збиткової позиції, яка потім розвернулася в вашу сторону.